یکشنبه, 02 آبان 1400

هفته‌نامه شماره ۶۷۴ | ۲۶ مهر ۱۴۰۰

گفت‌وگو با سرپرست فرمانداری سیرجان پیرامون جشنواره گلیم و پسته
دیدار سفیران از شهر جهانی گلیم

  این جشنواره به ابتکار نماینده مردم سیرجان و استاندار کرمان برگزار می‌شود

 ناصرصبحی
چهارشنبه روز خاصی برای سیرجان است. روزی که با حضور سفرا یا کارکنان ارشد 15 سفارت‌خانه خارجی در سیرجان، هم ابعاد شهر جهانی گلیم تشریح خواهد شد و هم مراسم شکرگزاری سالی پر از پسته برگزار می‌شود. حضور مهمانانی در این سطح، تدابیر ویژه‌ای می‌طلبد. هرچند به دلیل مصادف شدن ایام پیش از جشنواره با ایام رحلت، موجب شده تا شهر از هرگونه پوستر و اطلاع‌رسانی خالی باشد اما در همین ایام مسئولان در تکاپو هستند که بتوانند این مراسم را مطابق استانداردهای تعیین شده برگزار کنند.
به قاعده توقع مردم سیرجان از مسئولان سیرجانی در جشنواره گلیم و پسته را می‌توان در دو هدف کوتاه‌مدت (برگزاری آبرومندانه مراسم) و بلندمدت (اثرات مشهود حضور سفرای خارجی در بحث اقتصادی با تکیه بر گلیم و گردشگری) خلاصه کرد. حوالی ظهر روز شنبه به دیدار سرپرست فرمانداری سیرجان رفتیم تا پیرامون روند و نتایج این جشنواره را از وی بپرسیم؛ هرچند به دلیل مسایل امنیتی امکان طرح برخی از پرسش‌ها نبود اما به هر روی، محمد محمودآبادی در میانه‌ دو جلسه، درخواست مصاحبه پاسارگاد را پذیرفت.
 ابتکار برگزاری این جشنواره و دعوت از سفرای خارجی توسط چه مقامی مطرح شد؟ دولت یا افراد دیگر؟
هما‌ن‌طور که می‌دانید شهرستان سیرجان ظرفیت‌های فراوانی در حوزه اقتصاد و گردشگری دارد اما متاسفانه به طور کامل معرفی نشده است. در حوزه گردشگری با وجود ظرفیت‌ها نتوانستیم آن‌طور که باید جذب توریست داشته باشیم. همچنین در حوزه اقتصادی و در بحث جذب سرمایه‌گذاری همچنان دچار مشکل هستیم. یک سری از مشکلات ملی است اما وظیفه ماست که ظرفیت‌های‌مان را بیش از پیش مطرح کنیم. از زمانی که سیرجان به عنوان شهر جهانی گلیم یا دارستان به عنوان روستای گلیم مطرح و معرفی شدند، این شهرت جهانی باعث شد جذابیت‌هایی بین بعضی از کشورهایی که علاقه‌مند به فرهنگ و تمدن ایران اسلامی هستند، ایجاد شود. بر همین اساس با رایزنی‌ای که با وزارت امور خارجه شد، به صورت مشترک توسط استاندار و نماینده سیرجان به سفرای یکصد و پنجاه کشور که در تهران سفارت خانه دارند، دعوت‌نامه داده شد که با حضورشان در شهرستان سیرجان و استان کرمان از گلیم و روستای جهانی گلیم بازدید کنند و در جریان ظرفیت‌های سیرجان و استان کرمان قرار بگیرند. متعاقب پیگیری‌هایی که انجام شد، حدود پانزده کشور برای حضور سفرا یا کاردار و یا رایزن اقتصادی‌شان در این سفر اعلام آمادگی کردند. به همین خاطر ما دعوت را به عنوان جشنواره گلیم و پسته در نظر گرفتیم. این جشن در تاریخ هشتم آبان‌ماه در سیرجان برگزار می‌شود. همچنین بازدیدی هم از روستای دارستان خواهند داشت. در این بین کشورهایی که اعلام آمادگی کردند، شامل قرقیزستان، افغانستان، عراق، اتریش، بلاروس، دانمارک، آفریقای‌جنوبی، گرجستان، قزاقستان، روسیه، ونزوئلا، تاجیکستان، بلژیک، کره‌شمالی و پاکستان هستند. ضمن این‌که دکتر انصاری؛ معاون وزیر امور‌خارجه این تیم را همراهی خواهد کرد. هنوز قطعی نیست ولی بنا بر این بوده که دکتر مونسان؛ وزیر میراث فرهنگی هم در این سفر حضور داشته باشند. با توجه به این مطالب، ما تلاش کردیم آمادگی کامل را برای برگزاری هرچه بهتر این برنامه داشته باشیم و انشاالله میزبانی شایسته‌ای برای مهمانان خواهیم داشت.
 شما گفتید تا این لحظه 15 کشور اعلام آمادگی کردند. ممکن است بیشتر شوند؟
بله، چون تا چند روز پیش 10 تا کشور بودند و الان ۱۵ کشور شدند. دیشب آخرین جلسه را ما در حضور آقای استاندار در کرمان داشتیم. گفتند که احتمالا تا روز دوشنبه لیست نهایی را به ما می‌دهند. ممکن است که یکی یا دو تا کشور اضافه شود.
 در ابتدای صحبت‌های‌تان در مورد ظرفیت‌های سیرجان در بخش گردشگری گفتید. خانم دکتر پویا محمودیان؛ معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی که مدتی قبل در سیرجان بودند، گفتند از نظر وزارت‌خانه، اولویت سیرجان با صنایع دستی و به طور مشخص گلیم است و در حوزه گردشگری، به سیرجان چندان بها ندادند.
به هر صورت گلیم هم جزو آثار صنایع دستی است. به خاطر این‌که قدمت زیادی دارد و سر و کارش هم با هنر دستی بافندگان است. ضمن این‌که سایر صنایع دستی هم در سیرجان ممکن است ظرفیتی داشته باشند اما اندازه گلیم مطرح نشده باشند. ما همیشه دنبال فرصت هستیم سایر صنایع را هم معرفی کنیم. به همین خاطر در این سفر بنا داریم که در نمایشگاه، سایر ظرفیت‌هایی را هم که امکانش هست به نمایش بگذاریم.
 معتقد هستید سیرجان در حوزه گردشگری حرفی برای گفتن خواهد داشت؟
بله، صد در صد این‌گونه است. اگر هم کم کاری شده، کم‌کاری ما بوده است. منظورم ما مسئولان است.
 کنجکاوم بدانم عنوان «پسته» از کجا به مراسم شهر جهانی گلیم اضافه شد؟ ظاهرا در ابتدا فقط بحث گلیم مطرح بوده.
کل جشنواره، دعوت‌نامه و حتا پوستر جشنواره به عنوان جشنواره گلیم و پسته طرح شده است. ضمن این‌که در مورد سیرجان، حداقل می‌توانیم بگوییم شهر دوم در حوزه پسته است. البته ما محور کارمان گلیم است و مهمانان به دارستان می‌روند ولی ما برنامه‌ای هم برای بازدید از فرآوری پسته در نظر داریم که در واقع از یکی از باغات بازدید می‌کنند، مراحل فراوری پسته از چینش تا برشته شدن را خواهند دید. ضمن این‌که مهمانان، روز بعد به رفسنجان می‌روند و آن‌ها هم برنامه‌ی مختصری در رابطه با پسته خواهند داشت.
 با توجه به حساسیتی که دوستان رفسنجانی روی بحث پسته دارند، از عنوان جشنواره ناراحت نشدند؟ چون شنیدم دلخور هستند.
مشکل خاصی نیست. ما اعلام کردیم که ما شهر جهانی گلیم هستیم. در مورد پسته گفتیم که به نوعی برنامه‌ی شکرگزاری داریم. چون ما چند سال برداشت مناسبی نداشتیم و محصول پربار نبوده اما امسال، سال مناسبی را در حوزه پسته داشتیم.
 بازگردیم به بحث حضور مهمانان خارجی در سیرجان. این‌طور شنیدم گویا دو روز اقامت دارند؟
یک شب اقامت دارند. روزی که تشریف می‌آورند، همان بعدازظهرش ما برنامه بازدید از دارستان، روستای گلیم را داریم و بعد یک جشنواره در دانشگاه پیام‌نور برگزار می‌شود. نمایشگاه مختصری هم خواهد بود اما برنامه اصلی ما در سالن دانشگاه پیام‌نور برگزار می‌شود. روز بعد هم بازدید از صنایع معدنی از جمله بازدید از شرکت گهرزمین، توسعه آهن فولاد و جهان‌فولاد را توی برنامه‌مان گذاشتیم که آن‌جا از مرحله اکتشاف و در واقع بهره‌برداری تا مرحله شمش را بازدید می‌کنند. بعدازظهر هم به رفسنجان می‌روند و در نهایت صبح جمعه هم در کرمان و در اتاق بازرگانی، جلسه اقتصادی و ملاقات سفرا با آقای استاندار است.
 یکی از مشکلات سیرجان برای گردشگران، نبود مکان‌های مناسب برای اقامت آن‌ها در شهر است.
بله. البته هتل پنج ستاره در سیرجان نداریم. در حال ساخت است و امیدوار هستیم که هر چه زودتر هتل ۵ ستاره و بین‌المللی سیرجان افتتاح شود و مشکلات ما کمتر باشد اما هتل‌هایی که داریم، امکانات اقامت گروه‌های خارجی را دارد. یعنی مثلا امکانات سرویس‌های‌ فرنگی. این هتل‌ها از طریق سازمان میراث فرهنگی بازدید شده و مورد تایید قرار گرفته است.
 توقع شما از نتیجه این سفر چیست؟
من به طور شخصی، اولین توقعی که دارم این است که سیرجان در حد و اندازه‌های خودش مطرح و معرفی شود. این‌که نماینده‌ی کشورهای حاضر بتوانند سفرای خوبی برای معرفی سیرجان به کشور، دولت و مردم خودشان باشند. دوم این‌که بتوانیم گلیم را در جایگاه شایسته‌ای قرار دهیم. چون به عنوان یک برند جهانی متعلق به ماست. همچنین در بحث آموزش، تولیدش و عرضه به بازارهای جهانی بتوانیم مشتری‌های خوبی داشته باشیم. در حقیقت این‎گونه بافندگان را تقویت کنیم و برای جوانان جذابیت ایجاد کنیم که بتوانند به این هنر زیبای دستی رو بیاورند. سومین مورد هم جذب سرمایه خارجی حالا چه در حوزه صنایع دستی، چه توسعه معدنی و چه در حوزه کشاورزی است.
 احتمال امضای تفاهم نامه هم وجود دارد؟
امضای تفاهم‌نامه که قطعا در یک سفر صورت نمی‌گیرد اما ممکن است مقدمات تفاهم‌نامه صورت بگیرد. کما این که در رایزنی‌هایی که با آقای استاندار به عنوان نماینده عالی دولت در استان خواهند داشت، ممکن است به نتایجی برسند.
 برای معرفی دقیق قابلیت‌های سیرجان به سفرای خارجی، مترجم توانمندی استخدام شده است یا نه؟
هماهنگ کردیم و در مراسم رسمی هم ترجمه همزمان را داریم که آن‌ها با هدفون در جریان قرار می‌گیرند. برای معرفی ظرفیت‌ها در ماشین‌هایی که مستقر می‌شوند، مترجم آگاه به مسایل سیرجان داریم که در مسیر توضیحات لازم را به آن‌ها می‌دهند. در خود مراسم هم برنامه کاملا دو زبانه پخش می‌شود. ضمن این که در معادن هم پیش‌بینی کردیم کسانی توضیحات را بدهند که به زبان انگلیسی مسلط هستند. البته ناگفته نماند سفرایی که در ایران مقیم هستند، عمدتا زبان فارسی را مسلط هستند.
 مترجم‌هایی که گفتید به مسایل سیرجان مسلط هستند، سیرجانی هستند یا توسط کارشناسان سیرجانی با مسایل آشنا می‌شوند؟
عمدتا توسط اتاق بازرگانی کرمان معرفی می‌شوند که یا لیدرهای تورهای گردشگری هستند و یا به هر صورت آدم‌های اقتصادی هستند و به مسایل استان مسلط‌.
 شما برای این سفر رایزن اقتصادی هم آماده کردید که با سفرا پیرامون مباحث مهم اقتصادی مختص سیرجان صحبت کند؟
قطعا همین‌طور است. یکی از بخش‌های محور برنامه‌های ما اتاق بازرگانی است که وظیفه رایزنی با اتاق‌های سایر کشورها را دارد.
 برای امنیت مراسم چه کردید؟
کار سیرجان صفر تا صد به عهده فرمانداری است. در بحث مدیریت، هماهنگی ادارات و دستگاه‌های دولتی و همچنین شرکت‌های غیر‌دولتی، قطعا شورای تامین ما با هماهنگی سازمان میراث فرهنگی مصوباتی خواهد داشت. راجع به بحث امنیت نگرانی نداریم چون الحمدالله سیرجان جزو شهرهای امن کشور است. هرچند ورود همشهریان به مراسمی که در دانشگاه پیام‌نور برگزار می‌شود آزاد است اما بنا به دلایل امنیتی، هریک از شهروندان که تمایل داشتند در مراسم حضورر داشته باشند باید با مراجعه به معاونت سیاسی فرمانداری مجوز ورود را دریافت کنند. به خاطر خاص بودن شرایط، تعطیلی‌های ادارات را لغو کردیم. هم روز یک‌شنبه و هم روز سه‌شنبه فرمانداری باز است و علاقه‌مندان می‌توانند برای گرفتن مجوز مراجعه کنند.