چاپ

سرپرست فرمانداری سیرجان در جلسه‌ی شورای اداری:
مدیران پنهان‌کارجسارت ندارند

 زهرا خواجویی‌نژاد
ششمین جلسه‌ی شورای اداری سال 98 چهارشنبه هفته گذشته با حضور رییس سازمان مدیریت‌و‌برنامه‌ریزی استان کرمان و مسئولان سیرجان برگزار شد، فرماندار سیرجان در این جلسه ضمن تاکید بر شفاف‌سازی از سوی مدیران ادارات گفت: «همه دستگاه‌ها به جز دستگاه‌های امنیتی باید آمار و اطلاعات‌شان را در دسترس عموم قرار دهند. این شفاف‌سازی یا همان دولت شیشه‌ای است و هرکسی به آمار و اطلاعات نیاز داشته باشد، باید در دسترس‌اش قرار بگیرد. گاهی اوقات سطح دسترسی که به عموم می‌دهیم نسبت به آن واقعیت‌ها متفاوت است و انحراف ایجاد می‌کند.» وی افزود: «درواقع وقتی آمار و اطلاعات یک اداره‌ی کوچکی درست نباشد منجر به مسایلی می‌شود که اصلا در شان نظام جمهوری اسلامی نیست و اهداف و کارهای ما را هرز می‌دهد.»
 مدیران باید همه اطلاعات را در اختیار مردم و رسانه‌ها بگذارند
محمد محمودآبادی گفت: «گلایه‌ای که همواره رسانه‌ها و نشریات از بنده دارند این است که دستگاه‌های دولتی و مدیران حاضر به اطلاع‌رسانی و اطلاعات دادن و مصاحبه کردن نیستند و معمولا از این مسئله گریزان هستند. و اگر به مدیران زنگ زده می‌شود یا پاسخ صحیح نمی‌دهند یا به روابط‌عمومی ارجاع می‌دهند و آن‌ها به گونه‌ای دیگر می‌پیچانند.» او سپس شفافیت را چنین معنا کرد؛ «شفافیت به این معناست که مردم نامحرم نیستندو همه اطلاعات را باید در اختیار آن‌ها گذاشت. همان طور که بارها دیدید خود مقام معظم رهبری به عنوان راس نظام می‌فرمایند که مردم نامحرم نیستند و هرچه که ما از تربیون رسمی اعلام می‌کنیم از جمله سیاست‌های ماست و قرار نیست که اتفاق دیگری بیفتد. وقتی این چنین به ما خط و ربط داده می‌شود دیگر پنهان‌کاری معنا و مفهوم ندارد که ما بخواهیم در رابطه با اطلاعاتی که مردم لازم دارند، در رابطه با پروژه‌ها و برنامه‌ها و خدماتی که داریم ارایه می‌دهیم، و حتی راجع به نواقصی که در دستگاه وسیستم‌مان وجود دارد مردم را نامحرم بدانیم. این نشان‌دهنده‌ی ضعف دستگاه و مدیر است.»
 مدیران پنهان‌کار جسارت ندارند
او معتقد است مراجعه مردم به فرمانداری یا دفتر امام‌جمعه یا دفتر نماینده به خاطر این است که ادارات و دستگاه‌ها بخشی از وظایف خودشان را انجام نمی‌دهند یعنی ارباب‌رجوع را اغنا نمی‌کنند، و این نارضایتی‌ها نشان‌می‌دهد که جسارت‌های لازم در بعضی از مدیران وجود ندارد، مدیر تا جسارت لازم را نداشته باشد نمی‌تواند تصمیمات بزرگ را بگیرد. او رو به مدیران گفت: «گاهی مدیران فقط در مناسبت‌ها اطلاع‌رسانی می‌کنند. مثلا اطلاعات حوزه ورزش را فقط در هفته تربیت‌بدنی به مردم می‌دهند.»
 معین‌های اقتصادی از برنامه‌ها عقب هستند
فرماندارسیرجان سپس به سراغ حوزه اقتصاد مقاومتی رفت و گفت: «معین‌های اقتصادی تا الان خدمات بسیار ارزنده‌ای را انجام دادند. اما امسال از بسیاری از برنامه‌های ‌تعیین‌شده عقب هستند و نتوانستند در آن جایگاهی که باید باشند قرار بگیرند. مثلا در وام‌های اشتغالزایی یک مقدار مشکل داریم، الان بعضی از سپرده‌ها کم است و قرار بر افزایش سپرده‌هاست و این‌ها را ما بارها در جلسات اقتصاد مقاومتی تذکر دادیم و باز هم تذکر می‌دهیم. جناب دکتر رودری که امروز مهمان ما هستند دبیر ستاد اقتصاد مقاومتی استان هستند و تمام آمار و اطلاعات استان و شهرستان‌ها را دارند و نواقص را خواهند گفت.»
 درشهرستان پروژه‌های نیمه‌تمام زیادی وجود دارد
به گفته‌ی محمودآبادی در شهرستان پروژه‌های نیمه‌تمام زیادی وجود دارد که بسیاری‌شان در مراحل ابتدایی به دلیل نبود اعتبار ماندند؛ «بخشی از اعتبارات ما حذف شده است. چون بعضی از شاخص‌ها حذف شدند، وقتی شاخص‌ها حذف شوند اعتبارات هم حذف می‌شوند. چون شهرستان توسعه‌یافته شده بخشی از اعتبارات در حوزه‌های محروم‌تر هزینه می‌شود. این به معنی این نیست که به نقطه‌ای رسیدیم که نیاز به این اعتبارات نداریم و ما باید این را از حوزه اقتصادمقاومتی و از طریق حوزه دستگاه‌های غیردولتی جبران کنیم.» وی افزود: «‌الحمدالله با تخصیص اعتبار 120 میلیاردی توانستیم برای اتمام برخی پروژه‌ها مناقصه و قرارداد ببندیم. اما این‌ها کفایت نمی‌کند. چرا که افزایش جمعیت در سیرجان سه برابر متوسط کشوری است. این جمعیت را با این اعتبارات نمی‌شود اداره کرد و باید نسبت به شهرستان‌هایی که رشد جمعیت خیلی پایین‌تری نسبت به سیرجان دارند اعتبارات ما به صورت پلکانی افزایش داده شود.» او سپس رو به رییس سازمان مدیریت‌و‌برنامه‌ریزی استان گفت: «حضرت‌عالی این موارد تخصیص اعتبار را مورد توجه قرار دهید تا انشالا ما بتوانیم پا به پای توسعه‌یافتگی جلو بیاییم و سهمی را از دولت داشته باشیم.» او در نهایت به مدیران توصیه کرد: «‌ما مدیران دنیای‌مان را به دلیل مشغله‌های فراوان از دست می‌دهیم اما حداقل با تکریم ارباب‌رجوع و خدمت به مردم آخرت‌مان را از دست ندهیم».
 استفاده از امکانات دولتی برای انتخابات ممنوع است
نماینده مردم سیرجان و بردسیر هم در ابتدای کلامش پای انتخابات را به میان کشید؛ «در بحث انتخابات این را باید بپذیریم که هیچ‌کس حق ندارد از امکانات دولتی به نفع یا علیه هیچ‌ کاندیدی استفاده کند. اصلا محل کار دولتی متعلق به مردم است، حق‌الناس است، بیت‌المال است، بایستی رعایت شود. اما از طرفی بعضی از دوستان سوءاستفاده می‌کنند. چند روز پیش یکی از کارمندان ادارات زنگ زده که به یکی از کارمندان گفتند برو بازدید، گفته من مسئول انتخابات هستم و نمی‌توانم بروم. یعنی از الان باید کشور را تعطیل کنیم؟ شهر را تعطیل کنیم؟ تا روزی که بحث کار هست همه وظیفه‌شان هست که پای کار باشند. این یک قانون است و برای همه هم هست و آن کسی که این حرف را می‌زند دقیقا دنبال این است که هم تنش ایجاد کند و هم از زیر کار در برود.» او سپس تقاضا کرد؛ «‌استدعا دارم واقعا رعایت کنید، هرگونه استفاده از امکانات دولتی ممنوع است اما بعد از ساعت اداری هرکسی می‌توانند هرکاری انجام دهد و حتی جلسات انتخاباتی برگزار کند. از آقای فرماندار هم خواهشم این است نسبت به این مسایل با حساسیت بیشتری ورود کنند که کارهای مردم تعطیل نشوند».
 در بحث اماکن نیروی انتظامی بدترین وضعیت را داریم
حسن‌پور سپس رو به رییس برنامه‌ریزی استان گفت: «آقای رودری ما امسال در بحث قنوات با 600 قنات کمتر از 100 میلیون بودجه داریم. با این بودجه واقعا خجالت می‌کشیم».
وی افزود: «در بحث حوزه‌های علمیه باید بگویم ما دوتا حوزه علمیه نیمه‌تمام داریم که این دوتا پروژه از پروژه‌های الویت‌دار ما هستند. در بحث نیروی انتظامی بدترین وضعیت را داریم. متاسفانه اکثر اماکن نیروی انتظامی استیجاری هستند. از شما استدعا داریم بازدیدی از کلانتری‌ها و پاسگاه‌ها داشته باشید. آدم می‌رود توی یک پاسگاه خجالت می‌کشد که رییس پاسگاه یک میز ندارد. 6 تا سالن ورزشی نیمه‌تمام داریم که چندسال مانده و اگر من جای دوستان سپاه بودم می‌گفتم دولت نمی‌خواهد همکاری کند. استدعا داریم در این سفر سپاه را جدای از دولت ندانید چرا که آن‌ها درصدد ارتقای سطح فرهنگی شهرستان هستند.»
 هزینه مسکن در سیرجان سرسام‌آور است
به گفته‌ی حسن‌پور در بحث سایر ادارات در حد بضاعت‌شان کار شده است؛ «اما ما دو مشکل عمده را در شهرستان داریم؛ اولی بالا بودن هزینه‌های شهرستان نسبت به بقیه استان است. من در بردسیر در طول 4 سال گذشته یک مورد مراجعه‌کننده برای مسکن و زمین نداشتم اما در سیرجان حداقل ده هزار نفر در نوبت زمین و مسکن هستند. استدعا دارم در کمیته برنامه‌ریزی استان برای حل این مشکل یک چاره‌اندیشی شود. هزینه مسکن سرسام‌آور است. 520 مددجوی کمیته امداد سیرجان و نجف‌شهر مستاجر هستند. کمیته‌امداد برای این‌ها ماهی 100 هزار تومان بابت کرایه مسکن در نظر گرفته است، در حالی که بدترین خانه در سیرجان ماهی یک میلیون تومان اجاره‌اش است. استدعا دارم کمک کنید از آن 5 هزار واحدی که آقای نوبخت قولش را داد ما بتوانیم 500 واحد را برای مددجویان کمیته امداد بسازیم.» وی افزود: «از رییس بنیادمسکن تقاضا دارم حداقل زمینی را به صورت رایگان در اختیار کمیته‌امداد و بهزیستی قرار دهند. متاسفانه بعضی از شوراها و دهیاری‌ها جدیت لازم را در بحث مسکن مددجویان نداشته و ندارند و خواهش داریم با حساسیت بیشتری این موضوع را بنیادمسکن، کمیته‌امداد، بهزیستی، شوراها و معاونان جناب‌عالی در دستور کار قرار دهند».
حسن‌پور گفت: قرار است اسامی جاهایی که در بحث زمین دادن همکاری نکردند را در بیاورند. بعضی‌ها فکر می‌کنند ارث پدرشان است. یک زمینی می‌خواهند به مددجوی کمیته‌امداد بدهند کلی اذیت‌شان می‌کنند اما اگر یک پولداری باشد، همه با آغوش باز از او استقبال می‌کنند که جای بسی تعجب است».
 تعیین تکلیف پروژه‌های نیمه‌تمام بالای 70 درصد تا پایان سال
درخواست بعدی حسن‌پور از مدیرکل برنامه‌ریزی استان تعیین و تکلیف پروژه‌های نیمه‌تمام بود؛ «موضوع بعدی اینکه استدعا دارم تمام پروژه‌های نیمه‌تمام بالای 70 درصد تا پایان سال تعیین‌تکلیف شوند، بخشی از آن را آقای فرماندار می‌گذارد، چون یک بودجه خوبی حدود 120 میلیارد تومان در اختیار آقای فرماندار است. بخشی را هم از طریق دولت جبران می‌کنیم چون در سفر قبلی رییس‌جمهور قول گرفتیم با مشارکت دولت این پروژه‌ها را به اتمام برسانند».
 750 نفر در سیرجان بیش از چندماه در نوبت گرفتن تسهیلات هستند
حسن‌پور با بیان اینکه بیشترین پروژه‌های خیرساز استان در سیرجان است، گفت: «جای بسی تاسف است که بسیاری از پروژه‌های خیرساز نیمه‌تمام ماندند چون در این پروژه‌های 40 درصد هزینه را بخش خصوصی می‌آورد و 60 درصدش را ادارات می‌آورند اما این اتفاق در بعضی از ادارت نیفتاده است.» او نیز مانند فرماندار از معین‌های اقتصادی گفت؛ «‌در بحث معین‌های اقتصادی کارهای بسیار خوبی انجام شده است، اما متاسفانه 750 نفر در سیرجان بیش از چندماه در نوبت تسهیلات اقتصادمقاومتی هستند، ما خواهش داریم به عنوان مصوبه ظرف 10 روز این تعداد تعیین‌تکلیف شوند، این از جیب بابای کسی هم نیست این در راستای مسئولیت اجتماعی شرکت‌هاست».
 بعضی بانک‌ها با یک جوازکسب وام می‌دهند بعضی دیگربا چند ضامن کارمند نمی‌دهند
نماینده مردم سیرجان در بخش پایانی کلامش به مشکلات بانک‌ها پرداخت؛ «متاسفانه در سیستم بانکی بی‌نظمی وجود دارد: یک بانکی به ما می‌گوید روزی ده بیست نفر را بفرستید من کارشان را راه می اندازم، بانک دیگری می‌گوید هرچه نامه از دفتر امام‌جمعه، نماینده و فرماندار آمده من مردم را راضی نگه داشتم اما بانک دیگری هم هست در ماه یک وام هم نمی‌دهد. چطور می‌شود دستورالعمل بانک مرکزی در یک شهر به یک بانک می‌رسد و به بانک دیگر نمی‌رسد؟ این مشخص است یا ضعف مدیریت است یا طرف خیلی می‌خواهد پیش مدیرکل و رییسش خوشامد بزند. جالب است بعضی بانک‌ها با یک جوازکسب وام می‌دهند بعضی دیگر می‌گویند باید چند ضامن کارمند بیاورند مگر در این شهر چند کارمند داریم؟»
 نرخ رشد اقتصادی سیرجان دو برابر متوسط استان است
رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کرمان به عنوان مهمان جلسه گفت: «شهرستان سیرجان موقعیت خوبی در حوزه توسعه شهری و زیر بنایی دارد. تخصیص‌های بودجه استانی ۵۰ درصد است که می‌طلبد مسئولان شهرستان پیگیر جذب آن باشند. در مجموع بیش از ۳۳ درصد تا این مرحله تخصیص اعتبار در استان انجام شده که عملکرد قابل قبولی است.» از نظر جعفر رودری بیش از اینکه مشکل تخصیص بودجه باشد، اهمیت جذب آن مطرح است‌؛ «نرخ رشد اقتصادی سیرجان در مقایسه با متوسط استان شرایط خوبی دارد و حدود دو برابر متوسط استان است که نمود آن در شاخص‌های شهرستان به ویژه بحث اشتغالزایی نمایان است.» او با بیان اینکه افزایش اشتغال نسبت به ورود به بازار کار نشاندهنده‌ی توسعه اقتصادی شهرستان سیرجان است. بیش از 533 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری سالانه در پروژه‌های اقتصادی سیرجان رقم قابل توجهی است و نشان از تحقق 30 درصدی اهداف سرمایه‌گذاری در سیرجان دارد.