چاپ

پس از حضور 15 سفیر و رایزن اقتصادی در سیرجان سفیر انگلیس توییت کرد:
شهر بسیار جذاب سیرجان

 گروه خبر
15 سفیر و رایزن اقتصادی چهارشنبه به سیرجان آمدند تا شاهد برخی از ظرفیت‌های سیرجان باشند.
اولین مکانی که قرار بود مهمانان از آن بازید کنند ترمینال ضبط‌پسته جلال‌آباد بود. همه مسئولان، خبرنگاران، عکاسان و افراد مرتبط و غیرمرتبط عصر چهارشنبه در ترمینال نجف‌آبادی منتظر مهمانان بودند؛ سفرای کشورهای انگلستان، تاجیکستان، افغانستان، آفریقای جنوبی، قرقیزستان، بلاروس و رایزن‌های اقتصادی کشورهای دانمارک، گرجستان، قزاقستان، روسیه، ونزوئلا، اتریش، پاکستان، کره شمالی و بلژیک همگی با یک اتوبوس رسیدند. در کنار آن‌ها معاون وزیر امور خارجه، استاندار و معاونانش هم بودند. بازدید از بخش فرآوری، بسته‌بندی، کارگاه شکست پسته از جمله بخش‌هایی بود که مهمانان از آن بازدید کردند.
مقصد بعدی سفرا دهکده جهانی گلیم یا همان دارستان بود، قبل از ورود مهمانان مردم دارستان بسیار منظم ایستاده بودند و گروهی هم به همراه سرنا و دهل رقص محلی می‌کردند، بازدید از کارگاه متمرکز گلیم شرکت نظم‌آوران از دیگر برنامه‌ها بود. در نهایت هم برگزاری جشنواره گلیم و پسته در سالن ورزشی دانشگاه پیام‌نور،مراسم پایانی چهارشنبه بود.
مراسم روز پنج‌شنبه با بازدید از مجموعه گل‌گهر، گهرزمین و مجتمع فولاد سیرجان آغاز و عصر آن روز سفر به رفسنجان و بازدید از موزه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و خانه حاج‌آقاعلی و جشن پسته این شهرستان ادامه یافت. پایان بخش سفر سفرا و رایزن‌های اقتصادی هم نشست با فعالان اقتصادی استان و بازدید از بازار گنجعلیخان، کاروانسرا، حمام وکیل و باغ شاهزاده کرمان بود.
بعد از این سفر راب مک ایر سفیر انگلیس در تهران پس از سفر به سیرجان در توییتی نوشت:«شهر بسیار جذاب سیرجان؛ نه تنها برداشت شگفت انگیز پسته و خانه گلیم بلکه بزرگترین معدن سنگ آهن در خاورمیانه نیز در همینجاست، از میزبانان سیرجانی نهایت سپاس و قدردانی را دارم».
فقط بخشی از ظرفیت‌های سیرجان آن‌ها را بهت‌زده کرد تا جایی که سفیر انگلیس در توییتی ابراز شگفتی کرده بود
نماینده مردم سیرجان با بیان اینکه مسئولان از معرفی پتانسیل‌ها و قابلیت‌های کشور غافل هستند، گفت: «‌همه نسبت به شناساندن سرمایه‌های کشور به اقصی نقاط دنیا مسئول هستیم و باید نهایت تلاش‌مان را بکنیم، از جمله مسایلی که در این سفر برای من حائز اهمیت بود؛ شناساندن جایگاه پسته و فرش سیرجان، ظرفیت‌های صنعتی و اقتصادی شهرستان سیرجان بود. ما با تعداد زیادی از کشورهای دنیا در بحث گل‌گهر، گهرزمین، جهان فولاد، توسعه آهن فولاد، هلدینگ خاورمیانه، مراوده اقتصادی داریم. بعضی از پروژه‌ها مربوط به بعضی کشورهایی است که از بردن نام آن‌ها به دلیل بحث تحریم‌ها معذورم. این‌ها چندماه است برای راه‌اندازی این پروژه‌ها نیامده بودند و حضور این سفیر می‌تواند پیامی باشد برای شرکت‌هایی که با ما در دنیا همراهی و همکاری می‌کنند.» شهبازحسن‌پور گفت: «امروز مشکل اصلی کشور ما مشکل اشتغال است، اشتغال محقق نمی‌شود مگر اینکه چرخ‌های تولید با سرعت بیشتری بچرخد، تولید رونق نمی‌گیرد مگر اینکه ما بحث صادرات را داشته باشیم، ارز وارد کشور نمی‌شود مگر اینکه کالایی صادر شود، و ما به دنبال جایگزینی بخشی از درآمدهای معدنی به جای نفت هستیم. حتی دولت قرار است در بودجه‌ی سال 1399 نفت را از بودجه خارج کند. پس اولویت اصلی ما باید توسعه صادرات و فعال شدن معادن باشد. روز جمعه در کرمان 5 نفر از سفرا از کارهایی که در سیرجان انجام شده است به عنوان کارهای شگفت‌انگیز نام برده‌اند. به دلیل ضیق وقت ما نتوانستیم تمام گل‌گهر و ظرفیت‌های منطقه‌ویژه را معرفی کنیم. فقط بخشی از این ظرفیت‌ها آن‌ها را بهت‌زده کرد تا جایی که سفیر انگلیس در توییتی ابراز شگفتی کرده بود. علاوه بر آن همه سفرا تعجب کرده بودند».
حسن‌پور افزود: «‌یک سال و نیم در حال تلاش هستم تا این سفر را انجام دهیم. گرفتن مجوز سفر سفرا بسیار دشوار است که فقط با همکاری شخص آقای ظریف انجام شد که جا دارد به جای تقدیر از دیگران و بنده از آقای دکتر ظریف تشکر شود».
منتظر باشید هفته‌ی آینده آقای رییس‌جمهور سفر مجددی به استان کرمان و سیرجان خواهد داشت
بسیاری معتقدند چنین سفرهایی هیچ نتیجه‌ای برای سیرجان ندارد فقط باعث تضییع بیت‌المال می‌شود. این سفر چه نتایجی برای سیرجان در بر داشته است؟ حسن‌پور گفت: «در پایان سفر تفاهم‌نامه‌ای امضا شد که طی آن استاندار کرمان کمیته‌ای را به منظور سرمایه‌گذاری کشورهای خارجی در استان کرمان مسئول این کار نمود. از طرفی با حضور سفرا در سیرجان، شما حساب کنید چقدر شیرینی پخته و خریداری می‌شود. آیا اشتغال در سیرجان رونق می‌گیرد یا نه؟ از همه مهم‌تر اینکه روزنامه حادثه یک قتل را تیتر روزنامه کند بهتر است یا سفر 15 سفیر و رایزن اقتصادی که مقابل عظمت ایران سرتعظیم فرود آورده‌اند.» از نظر او؛ «این سفر نتایج بسیار خوبی برای سیرجان داشته است و از همه مهم‌تر باعث تقویت همکاری بین مردم شده است که با استقبال گسترده‌شان این را نشان دادند. من تعجب می‌کنم بعضی‌ها چرا مریض هستند، الان وقتی یک نفر در تبریز می‌شنود سفیر انگیس، دانمارک و... به سیرجان آمدند ترغیب نمی‌شود او هم از سیرجان دیدن کند؟ آیا این خودش نوعی تبلیغ برای سیرجان محسوب نمی‌شود؟» او تاکید کرد؛ «‌در جواب منتقدانی که این سفر را زیر سؤال بردند اعلام می‌کنم منتظر باشید احتمالا هفته‌ی آینده هم آقای رییس‌جمهور سفر مجددی به استان کرمان و سیرجان خواهد داشت. بی‌سابقه است در یک دوره رییس‌جمهور دو بار به یک شهرستان بیاید. و الان تهران هستم و داریم هماهنگی‌های این سفر را انجام می‌دهم».
عده‌ای در سیرجان با همه چیز مخالف هستند
فرماندار سیرجان هم گفت: «نفس این کار بسیار خوب و سازنده بود. با توجه به اینکه سیرجان ظرفیت‌های فراوانی در بخش کشاورزی، صنایع‌دستی و صنایع و معادن دارد این سفر فرصت خوبی بود تا این مهمانان با ظرفیت‌های سیرجان آشنا شوند و خیلی از این بازدیدکنندگان متمایل بودند که در بحث گلیم، محصولات را خریداری کنند و ارتباطاتی با صادرکنندگان و تولیدکنندگان گلیم سیرجان داشته باشند.» محمد محمودآبادی افزود: «به هر صورت پس از مذاکراتی که در سطح استان انجام شد و جلسه‌ای که با حضور استاندار در اتاق بازرگانی کرمان برگزار شد به دنبال این هستیم مبادلات اقتصادی بین سیرجان و این کشورها را برقرار کنیم، به هر صورت این سفر به نوعی معرفی این ظرفیت‌ها بود، و انشالا در آینده بتوانیم بحث سرمایه‌گذاری و صادرات پسته و گلیم را با این کشورها داشته باشیم».
او در پاسخ منتقدان گفت: «این یک دیدگاه خیلی سطحی است کسی که این‌جوری اظهارنظر می‌کند نشان‌دهنده‌ی این است که نه کار تجاری، نه اجرایی و نه کار معرفی محصولات را کرده است. به هر صورت هر حرکتی هزینه دارد ولی شما باید بسنجید که هزینه‌اش بیشتر است یا فوایدش، به هر شکل هر اتفاقی که در آینده می‌خواهد بیفتد مقدمه‌اش همین سفرها و جلسات و آمد و رفت‌ها هست والا بسیاری از گروه‌های تجاری ایران هم به سایر کشورها سفر می‌کنند و مبادلات اقتصادی در نمایشگاه‌های مختلف انجام می‌دهند.» محمودآبادی گفت:«عده‌ای در سیرجان با همه چیز مخالف هستند. البته منتقدین هم می‌توانند نقد کنند اما اینکه بگویند 15 نماینده از 15 کشور به سیرجان آمدند و هیچ عایدی برای سیرجان نداشته باشد بی‌عدالتی است. همین که سیرجان در سطح بین‌المللی مطرح شد برای بنده به عنوان نماینده عالی دولت در شهرستان کافی است. بسیاری از شهرهای دنیا هزینه می‌کنند که خودشان را معرفی کنند. وقتی سفیر بریتانیا یک پست می‌گذارد و از مردم سیرجان و مهمان‌نوازی سیرجانی‌ها و معادن و صنایع دستی سیرجان تعریف می‌کند این یعنی درواقع کل سفارت‌خانه‌های دنیا این پست را می‌خوانند. شما بفرمایید با چه هزینه‌ای امکان دارد چنین کاری را انجام دهیم؟ من با احترامی که برای همه منتقدین قائل‌ام اعتقادم این است که این نوع نگاه کردن به سیرجان و این انتقادها یعنی کسانی که متاسفانه دوست ندارند سیرجان پیشرفت کند، توسعه پیدا کند.» فرماندار سیرجان گفت:«برای رسیدن به سیرجانی آباد و توسعه‌یافته این رفت‌ و‌ آمدها لازم است و هر کاری لازم باشد بنده با همراهی سایر دوستان مخصوصا نماینده محترم انجام می‌دهیم. امیدوارم بتوانیم عده‌ای که خیلی مته روی خشاش می‌گذارند آن‌ها را هم توجیه و همراه کنیم».