جمعه, 08 بهمن 1400

هفته‌نامه شماره ۶۸۷ | ۴ بهمن۱۴۰۰

گزارش پاسارگاد از بازی تیم فوتبال گل‌گهر و پیکان
پیکان و گل‌گهر راضی، هواداران ناراضی

 گروه خبر
روز جمعه تیم فوتبال گل‌گهر سیرجان میزبان تیم فوتبال پیکان تهران بود. مسابقه‌ای که در چارچوب هفته نهم لیگ برتر برگزار و با نتیجه مساوی بدون گل تمام شد. نتیجه‌ای که با دلایل مختلف، رضایت مربیان دو تیم را به همراه داشت. حسین فرکی، سرمربی تیم فوتبال پیکان ضمن تمجید از بازی تیمش و تاکید بر برتری پیکان در این بازی، کسب یک امتیاز در خانه حریف را نتیجه‌ای قابل قبول می‌دانست. از دیگر سو، مجید جلالی، سرمربی تیم فوتبال گل‌گهر با اشاره به مصدومیت چند بازیکن اصلی تیم، معتقد بود در این بازی بازیکنانش عملکرد قابل قبولی داشتند و شاهد روند روبه‌رشدی از نظر تاکتیک‌پذیری تیم و اجرای دستورات سرمربی در زمین بوده است. با این وجود، چهره ناامید هواداران نشان می‌داد این نتیجه برای ایشان راضی‌کننده نبوده است. آن‌ها نگران سقوط تیم به دسته پایین‌تر هستند. مجید جلالی اشاره می‌کند؛ تطبیق تیم با تفکرات سرمربی زمان‌بر است و بازیکنان بیش از دو بازی برای درک و شناخت متقابل نیاز دارند و او باید با تیمی که با تفکرات شخص دیگری بسته شده، برنامه‌های خویش را اجرا کند. طبیعی است این کار بسیار دشوار است و جلالی مجبور است حداقل تا پایان نیم فصل و باز شدن پنجره نقل و انتقالات که البته بنا به محدودیت‌ها، بیشتر قابلیت تعمیر دارد تا تغییر، با آن‌چه «امکانات موجود» می‌خواند سر کند. با این وجود نباید از این نکته غافل شد که پذیرفتن هدایت یک تیم توسط سرمربی جایگزین، بدین معناست که او قابلیت‌های خود و تیم را مورد ارزیابی قرار داده و براساس شناخت وارد این مبارزه شده است.
جلالی خوشبین است. او تاکید دارد که پتانسیل بازیکنان گل‌گهر را شناخته و بر این اساس، ماندگاری در لیگ را دست‎‌یافتنی می‌داند. جلالی روی نیم فصل دوم حساب ویژه‌ای باز کرده و معتقد است اگر گل‌گهر بتواند از هفت بازی‌ باقیمانده نیم فصل اول 10 امتیاز کسب کند، در نیم فصل دوم قادر است به هدف خود برسد.
 مصدومیت‌؛ یار منفی گل‌گهر
جلالی در کنفرانس خبری پس از بازی به مصدومیت 6 بازیکن گل‌گهر اشاره می‌کند. نکته‌ای که باعث می‌شود یکی از خبرنگاران در مورد دلیل مصدومیت‌های پی در پی بازیکنان گل‌گهر سوال بپرسد. جلالی سفتی زمین تمرین را مقصر می‌داند. اما نکته‌ای که از دقیقه 35 نیمه اول و به طور کاملا مشهود از دقیقه 40 دیده می‌شود، به اصطلاح نفس‌بریدن برخی بازیکنان گل‌گهر بود که در بیشتر این دقایق عملا تنها راه می‌رفتند. این وضعیت در دقایق پایانی نیمه دوم نیز در مورد چند بازیکن مشهود بود که گویا کم آورده بودند. این موضوع در کنار مصدومیت‌های ذکر شده، این سؤال را ایجاد می‌کند که آیا وضعیت آمادگی جسمانی بازیکنان در بحث استقامت و قدرت دوندگی به حد کافی مناسب است؟
متاسفانه فرصت اندک کنفرانس خبری مجال کنکاش در این موضوع را نداد.
 بررسی تاکتیک گل‌گهر در فاز حمله
اصرار بازیکنان گل‌گهر در نفوذ از جناحین و سانتر روی دروازه، سؤالی بود که پاسارگاد از مجید جلالی پرسید. جلالی ضعف تیم پیکان در مقابل سانترها را دلیل این تاکتیک دانست. او گفت براساس آنالیز گل‌های خورده پیکان، این تیم در مقابل سانتر روی دروازه آسیب‌پذیر است. با این وجود نه تنها نتیجه بازی چیز دیگری می‌گفت که روند سانترها و حتا انتخاب مهاجم نیز برخلاف این تاکتیک بود.
گل‌گهر در ریختن توپ روی دروازه پیکان چندان موفق نبود. در بسیاری از نفوذها از جناحین، ارسال سانتر به پاس زمینی ختم می‌شد که تمام موارد توسط مدافعان پیکان دفع شدند. بیشترین موفقیت گل‌گهر در ارسال توپ روی دروازه پیکان، در پرتاب اوت دستی بود. با این وجود، بازیکنان گل‌گهر تلاشی برای به دست آوردن موقعیت پرتاب اوت نداشتند و اوت‌های به دست آمده تاکتیکی نبودند و در روند بازی ایجاد می‌شدند.
بهنام برزای مهاجم وسط گل‌گهر در بازی با پیکان بود. او بازیکنی بلندقامت نیست. از طرفی 80 درصد توپ‌هایی که بازیکنان گل‌گهر به سمت برزای سانتر می‌کردند، به جای سانتر از جناحین، سانتر در طول بود که از زمین گل‌گهر یا میانه زمین به صورت مستقیم برای برزای فرستاده می‌شد و غالبا در چند متری 18 قدم به او می‌رسید که تمام‌شان توسط مدافعان بلندقامت پیکان دفع می‌شدند. برزای در طول بازی در اکثر نبردهای هوایی شرکت نکرد که از قضا در مقابل مدافعان بلندقامت پیکان، استراتژی درستی بود. دلیلی نداشت برزای انرژی خود را صرف نبردی کند که از پیش بازنده بود. بنابراین در این موقعیت‌ها ترجیح می‌داد روی زمین و با ایجاد پرس و حتا گاه تلاشی پنهان برای خالی کردن زیر مدافعان، منتظر اشتباه ایشان بماند که البته تقریبا هرگز اتفاق نیفتاد. شاید اگر برزای چند قدم عقب‌تر به عنوان مهاجم کاذب ایفای نقش می‌کرد و یک مهاجم بلندقدتر در نوک حمله قرار می‌گرفت، اوضاع متفاوت بود. مهاجمی که می‌توانست با کمک قد بلندش، سانترهای مستقیم را رو به عقب و به برزای پاس دهد. در این صورت هم امکان پاس توی عمق فراهم می‌شد، هم بردن توپ به کناره‌ها، هم حمله مستقیم و هم شوت از پشت محوطه جریمه که این مورد آخر بسیار مهم بود.
هم پیکان و هم گل‌گهر سانتر از جناحین را در دستور کار داشتند اما از قضا، بیشترین موقعیت‌ خطرناک برای هر دو تیم توسط شوت از پشت محوطه جریمه فراهم می‌شد. هرچند پیکان چند بار با استفاده از پاس کوتاه در گوشه‌های داخلی محوطه جریمه صاحب موقعیت شد که حداقل دو مورد آن با جاگیری خوب میلاد فراهانی؛ دروازه‌بان گل‌گهر دفع شد.
تیم پیکان آمار جالبی در حمله و دفاع دارد. آن‌ها تا پیش از بازی با گل‌گهر، طی 8 بازی 15 گل زده و 15 گل خورده داشتند. به عبارت دیگر، پیکان در شرایطی مقابل گل‌گهر قرار گرفت که از نظر آماری، گویی تقریبا به طور میانگین در هر بازی 2 گل زده و 2 گل خورده‌اند. بنابراین از منظر آمار، بسته ماندن دروازه گل‌گهر در بازی با پیکان، نشان از عملکرد خوب مدافعان و دروازه‌بان این تیم دارد و در مقابل گل نزدن گل‌گهر نشان از ضعف در خط حمله. گل‌گهر در طی هشت بازی با زدن تنها 3 گل، عنوان ضعیف‌ترین خط حمله لیگ را به خود اختصاص داده است. گل‌گهر در بازی با پیکان، با وجود آن‌که در بیشتر نیمه اول در حال دفاع بود، به تدریج از لاک دفاعی خارج شد و در نیمه دوم با ارایه بازی هجومی پیکان را به عقب راند و هرچه به پایان بازی نزدیک می‌شدیم، گل‌گهر خطرناک‌تر و شدیدتر حمله می‌کرد اما عجله و استرس بازیکنان باعث هدر رفتن موقعیت‌ها می‌شد.
آن‌چه که در بازی با پیکان زیاد به چشم می‌آمد، عدم موفقیت هافبک‌های گل‌گهر در تغذیه مهاجمان بود. در نیمه دوم با اضافه شدن تاوارز و رنجبری تازه از دام مصدومیت رها شده، تعداد مهاجمان گل‌گهر افزایش یافت که نشان از میل و جسارت جلالی برای پیروزی داشت. گل‌گهر در پاسکاری چندان موفق نبود. بازیکنان گل‌گهر شتاب فراوانی برای رساندن توپ به کناره‌ها یا برزای داشتند. به طور میانگین زمان‌هایی که گل‌گهر توپ را در اختیار داشت، تنها سه پاس رد و بدل می‌شد. اکثر تیم‌های ایرانی در پاسکاری ضعیف هستند و گل‌گهر حداقل در این بازی، جزوضعیف‌ترین‌ها بود.
 بررسی تاکتیک گل‌گهر در فاز دفاع
همان‌طور که گفتیم، مدافعان و دروازه‌بان گل‌گهر روز خوبی را پشت سر گذاشتند. مدافعان این تیم جز در چند مورد که در دفع یا گرفتن توپ کم دقت یا ناموفق بودند، در اکثر مواقع مهاجمان پیکان را در هنگام سانترها مهار ‌کردند. با این وجود هرگاه پیکان در نزدیکی محوطه جریمه گل‌گهر، به جای سانتر رو به بازی زمینی می‌آورد، مدافعان گل‌گهر دچار مشکل می‌شدند. در این میان شاید بزرگ‌ترین لطف به تیم گل‌گهر را حسین فرکی؛ سرمربی پیکان انجام داد.
بیش از 70 درصد حملات پیکان از سمت چپ زمین گل‌گهر انجام می‌شد. بازیکنان این تیم اصرار فراوانی در حمله از سمت چپ داشتند که موجب شده بود بیشترین تمرکز و تجمع بازیکنان گل‌گهر به این سمت خلاصه شود. علی حمودی، بازیکن باتجربه پیکان که در سمت راست زمین حضور داشت، در اکثر مواقع بدون مدافع مستقیم باقی می‌ماند. این موضوع چند بار باعث شد تا بازیکنان پیکان با دو یا سه پاس سریع، منطقه بازی را عوض کنند و توپ را به حمودی بسپارند. حمودی در نفوذ به عمق خط دفاعی گل‌گهر، تمایل زیادی برای رفتن به سمت محوطه شش قدم داشت که همین موضوع وی را خطرناک‌تر می‌کرد. با وجود نفوذهای مدام وی عجیب بود که در اکثر مواقع نه مدافعان و نه هافبک‌های گل‌گهر، با حمودی یارگیری من تو من نداشتند. گل‌گهری‌ها خوش‌شانس بودند که بازیکنان پیکان به دلیل تمرکز بر نفوذ از چپ، حمودی را نمی‌دیدند و از سوی دیگر، حسین فرکی در نیمه دوم و در اقدامی عجیب، حمودی را به خط دفاعی آورد تا سمت راست پیکان از یک بازیکن فرصت‌طلب خالی بماند. شاید آزاد بودن حمودی را بتوان بزرگ‌ترین نقطه ضعف خط دفاعی گل‌گهر دانست. این بازی با نتیجه مساوی تمام شد تا گل‌گهر خود را برای بازی بعدی با تیم قعر جدولی شاهین شهرداری بوشهر آماده کند. تیمی که با 4 گل زده، عملکرد بهتری از گل‌گهر در بخش حمله داشته اما با 21 گل خورده و با اختلاف زیاد، ضعیف‌ترین خط دفاعی لیگ را به خود اختصاص داده است. بدون شک پیروزی در برابر شاهین بوشهر می‌تواند امید و انگیزه را در بازیکنان گل‌گهر بدمد تا نگرانی جلالی از روحیه بازیکنان تیم، برطرف شود.
حواشی بازی:
 حرکت فرهنگی باشگاه گل‌گهر
پیش از شروع بازی، در اقدامی به ابتکار معاونت فرهنگی باشگاه گل‌گهر، از استاد محمدعلی آزادیخواه؛ نویسنده شهیر سیرجانی و خالق کتاب مرادو تقدیر شد.
بنا به گفته علیرضا پوررضاقلی؛ باشگاه گل‌گهر قصد دارد این حرکت فرهنگی خویش را تداوم بخشد و در هر بازی خانگی، از نام‌آوران عرصه فرهنگ، هنر و ورزش سیرجان تجلیل و تشکر کند.
 بازگشتن عنوان شهر جهانی گلیم
درج عنوان شهر جهانی گلیم بر روی لباس بازیکنان گل‌گهر، اقدامی بود که حتا معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی را به وجد آورده بود. عنوانی که با پیشنهاد ابوذر خواجویی؛ رییس مرکز سیرجان‌شناسی و استقبال باشگاه گل‌گهر بر روی لباس این تیم درج شده بود و باعث خشنودی است که این حرکت که می‌تواند برای سیرجان وجهه بخرد، همچنان از سوی باشگاه ادامه دارد.
 مصدومیت آشوری
در دقایق پایانی نیمه اول، سجاد آشوری از ناحیه کتف دچار مصدومیت شد. بنا به گفته پزشک تیم گل‌گهر، خوشبختانه این مصدومیت پس از 15 روز برطرف می‌شود. گفتنی است بهترین موقعیت گل‌گهر برای خلق گل توسط شوت آشوری خلق شد. شوتی که هرچند به همان‌جایی که دروازه‌بان پیکان حضور داشت، شلیک شد اما در طول مسیر با برخورد به زمین، تغییر مسیر و اوج گرفتن ناگهانی به شکلی خطرناک از نزدیکی دروازه پیکان به بیرون رفت.
همچنین برزای نیز از ناحیه سر دچار مصدومیت شد اما با این وجود به بازی ادامه داد.
 جایگاه مشکوک
یکی از حواشی جالب این بازی، شعارهای خاصی بود که از سوی برخی هواداران حاضر در جنب جایگاه خبرنگاران داده می‌شد. اولین شعار که حتا پیش از شروع بازی توسط عده‌ای معدود سر داده شد، در حمایت از علی دایی بود. از آنجا که با وجود تلاش گل‌گهر برای استخدام علی دایی، وی به صراحت عنوان کرده فعلا قصد مربیگری در لیگ برتر را ندارد، این شعار آشکارا با هدف تخریب روحیه و جنگ روانی سر داده می‌شد. همچنین با توجه به اینکه این عده در طول بازی علیه برخی عوامل باشگاه نیز شعار دادند، می‌توان نتیجه گرفت، شعار حمایت از علی دایی بیش از آنکه مجید جلالی و عملکرد او را نشانه گرفته باشد، برخی عوامل باشگاه را نشانه گرفته است. برخی شنیده‌های غیررسمی حکایت از اختلاف بین یکی دو نفر از لیدرها با برخی عوامل درون باشگاه دارد و گویا سر داده شدن این شعارها از همین اختلاف است. همچنین شایعاتی مبنی بر دخالت برخی افراد صاحب‌نام در تحریک لیدرها و هواداران برعلیه برخی عوامل باشگاه به دلایل فرامتنی شنیده می‌شود.