نظر اعضای شورای شهر در رابطه با معضل سگ‌های ولگرد سیرجان
موافق جمع‌آوری هستیم نه کشتن آن‌ها

 پاسارگاد
دوشنبه‌ی هفته گذشته جلسه شورای شهر به موضوع سگ‌های ولگرد و معضلی که این حیوانات برای شهر سیرجان به وجود آورده‌اند، اختصاص داشت. در این جلسه معاون خدمات شهری شهرداری و رییس اداره دامپزشکی، رییس سازمان پسماند و همچنین پیمانکار طرح جمع‌آوری و زنده‌گیری سگ‌های ولگرد و نماینده انجمن حمایت از حیوانات حضور داشتند تا با تبادل نظر و ارایه راهکار این موضوع را بررسی کنند و چاره‌ای برای آن بیاندیشند. در همین راستا با اعضای شورای شهر صحبت کردیم تا نظرات آن‌ها را در رابطه با چگونگی ساماندهی این حیوانات جویا شویم:
 از پیمانکار خواسته‌ایم تعداد اکیپ‌های سگ‌گیری را زیاد کند
امین صادقی رییس شورای شهر می‌گوید بحث سگ‌های ولگرد از یک بحث فراتر رفته و تبدیل به یک معضل و بحران شده است. وی ادامه داد: «به گفته‌ی رییس دامپزشکی حدود 8 تا 10 هزار سگ در سطح شهرستان وجود دارد. جلسه‌ای با حضور پیمانکار، شهرداران شهرهای اقماری و بخشدار و کسانی که متعلق به شهرستان هستند و سگ در محدوده شهری آن‌ها وجود دارد، تشکیل شود. سگ به سمتی می‌آید که غذا پیدا کند. این شهر تالار و کشتارگاه دارد و مردم مهربانی دارد که به سگ‌ها غذا می‌دهند. اگر هر ‌کسی در محدوه شهر اقماری خودش سگ‌ها را کنترل کند، در نتیجه حجم زیادی سگ وارد سیرجان نمی‌شود و شهرداری راحت‌تر می‌تواند سگ‌ها را ساماندهی کند. قرار شد شهرداری سیرجان از پیمانکار بخواهد که تعداد اکیپ‌های سگ‌گیری را زیاد کند».
صادقی گفت باید به دنبال راهکار درست و اجرایی کردن آن باشیم و با کشتن سگ‌ها صددرصد مخالفت دارد.
 باید حقوق حیوان‌ها و انسان‌ها را با هم در نظر بگیریم
حسن خدامی نایب‌رییس شورای اسلامی شهر در این‌باره گفت: «جمعیت‌ سگ‌های ولگرد در سیرجان زیاد شده است. موضوعی که در بررسی‌ها مطرح شده این است که از بعضی جاها و بخش‌ها و روستاهای اطراف این سگ‌ها را در شهر خالی کردند ولی این موضوع نمی‌تواند زیاد صحت داشته باشد». خدامی عامل عمده‌ی زیاد شدن جمعیت سگ‌ها را غذا دادن شهروندان به سگ‌ها می‌داند و می‌گوید: «دین اسلام سفارش می‌کند باید به حیوانات رسیدگی شود. این حیوانات حق حیات دارند و کسی نمی‌تواند حق حیات‌ و آزادی‌شان را بگیرد. از دیدگاه اسلام حتی نگه داشتن پرنده در قفس موضوع جالبی نیست و پرنده حق دارد در طبیعت و آزاد باشد. کلا حیوانات این حق را دارند و سفارش دین اسلام است و ما هم تابع دین اسلام هستیم. سگ هم حیوانی است که حق حیات و آزادی دارد و کسی نمی‌تواند زندگی‌اش را بگیرد و آزادیش را محدود کند اما با توجه به وضعیتی که الان داریم موضوع غذا دادن به سگ‌ها درب خانه و این‌ طرف و آن طرف با حقوق انسان‌ها در تعارض است. افرادی که می‌خواهند این عمل مستحب را انجام بدهند در سایتی که برای غذا دادن به سگ‌ها ساخته شده به آن‌ها غذا بدهند و این کار را در شهر انجام ندهند. شهر جای نگهداری سگ نیست». وی در جواب اینکه چرا مردم به سگ‌ها غذا ندهند، گفت: «اصلا چنین حرفی نمی‌زنم که مردم به سگ‌ها غذا ندهند ولی جای مناسب به این‌ها غذا بدهند. اصلا نمی‌گویم که به این حیوان‌ها رسیدگی نشود». نایب‌رییس شورای شهر بیرون گذاشتن زباله‌ها را خارج از منزل و در ساعتی که زمان جمع‌آوری زباله‌ها نیست، عامل دیگر ازدیاد سگ‌ها در شهر دانست. خدامی معتقد است سگ‌ها باید جمع‌آوری شوند؛ «پیمانکاری که با شهرداری قرارداد بسته است یا شهرداری قراردادش را لغو کند یا خودش اعلام کند من نمی‌توانم. اصلا این پیمانکار باشد، این کار انحصاری نیست. اگر یک پیمانکار نمی‌تواند چند پیمانکار اضافه شود. ما به شهرداری اعلام کردیم چند پیمانکار دیگر پیدا کند حال از طریق سامانه ستاد یا... حتی اعلام کردیم در شورا مصوب کنیم شهرداری با ترک تشریفات پیمانکار بگیرد. ممکن است کسی جانش را از دست بدهد و نباید ساده از کنار این موضوع رد شویم». او به دستور‌العمل وزارت کشور اشاره کرد: «سگ‌هایی که بیماری خاص و خطرناکی ‌مثل هاری و... دارند، مرگ ترحمی برای این‌ها مشخص شود و مابقی که سالم‌اند و نژاد دارند به افراد متقاضی داده شوند. بقیه هم باید عقیم‌سازی و نگهداری شوند». نایب‌رییس شورا ادامه داد: «از یک طرف اسلام می‌گوید حقوق حیوانات و از طرفی هم طبق روایت پیامبر(ص)، در خانه‌ای که سگ وارد شود، ملائکه وارد نمی‌شوند. اسلام راهکار به ما داده است. هر چیزی را باید در جای خودش حفظ و نگهداری کنیم. برای مردم بیماری و مشکل پیش نیاوریم. به وجود آوردن بیماری برای مردم حق‌الناس است. باید حقوق حیوان‌ها و انسان‌ها را با هم در نظر بگیریم. ممکن است گاز‌گرفتگی پیش بیاید که این مورد زیاد و آمارش هم بالا است. بهداشت اعلام کرده هر گازگرفتگی نزدیک 5 میلیون تومان جهت واکسن‌ها برای بهداشت هزینه دارد».
شما طرف‌دار معدوم کردن سگ‌های ولگرد هستید؟ خدامی پاسخ داد: «از روز اول هم ما این نظر را نداشتیم». وی راهکار را در بردن سگ‌ها به سایت اعلام کرد: «باید سگ‌ها را در جای مخصوص و بیرون شهر نگهداری کرد. مردم باید همکاری کنند. باید برای مردم فرهنگ‌سازی کنیم که هر کاری را در جای خودش انجام دهند».
 من با عقیم‌سازی سگ‌های سالم موافق هستم
طاهره جهانشاهی دیگر عضو شورای شهر نظرش را به پاسارگاد اعلام کرد: «آخرین تصمیم این است که سگ‌ها جمع‌آوری شوند ولی با حضور دامپزشک. اگر دامپزشک آن‌ها را تایید کند وارد سایت سگ‌ها می‌شوند ولی اگر دامپزشک سلامت آن‌ها را تایید نکند وارد سایت نمی‌شوند؛ بستگی به نظر دامپزشک دارد».
فکر می‌کنید دامپزشک چند درصد سگ‌ها را به عنوان سالم تایید کند تا وارد سایت شوند و عقیم‌سازی انجام ‌شود؟ «این را دیگر من نمی‌دانم واقعا نظر دامپزشک است. رییس دامپزشکی قول عقیم‌سازی را دادند؟ «بله. آقای دکتر زینلی قول دادند که در این زمینه با ما همکاری ‌کنند.» شما با معدوم‌سازی سگ‌ها مخالف هستید؟ «بله. من با عقیم‌سازی سگ‌های سالم موافق هستم.» فکر می‌کنید مشکلات با این راه حل تمام می‌شود؟ «فعلا بهترین راه حل همین است: جمع‌آوری، نظر دامپزشک، عقیم‌سازی».
 سگ‌ها باید توسط دامپزشکی معاینه شوند
ابوذر زینلی عضو شورای شهر با بیان مقدم بودن آرامش روحی و روانی مردم نظرش رعایت حقوق حیوانات نیز هست؛ «حقوق ‌حیوانات این نیست که کاری به آن‌ها نداشته باشند. باید شهرداری پیمانکاران را بیشتر کند و اطلاع‌رسانی کند و از مردم برای غذا دادن و کمک به حیوانات کمک بگیرد». زینلی گفت: «باید سگ‌هایی که جمع‌آوری می‌شوند به سایت بروند. اگر این سگ‌ها عقیم شوند تعداد زیادی باقی نمی‌ماند و می‌شود با کمک مردم در سایت از آن‌ها نگهداری کرد. سگ‌ها باید توسط دامپزشکی معاینه شوند و تعدادی را که مشکل دارند به سمت مرگ ترحمی ببرند». زینلی هم مانند دیگر اعضای شورا با حیوان‌آزاری و خودسرانه معدوم کردن سگ‌ها در شهر مخالف است.
 شهرهای اقماری هم موظف‌اند برای ساماندهی سگ‌ها اقدام کنند
محمد‌اسماعیل خواجویی عضو دیگر شورای شهر توضیحاتی در خصوص معضل سگ‌های ولگرد داد: «سگ‌های ولگرد در سطح شهر زیاد است و باعث آزار و اذیت مردم و شهروندان می‌شوند. شهرداری وظیفه دارد در رابطه با ساماندهی و نگهداری سگ‌های بلاصاحب اقدام کند. سایتی هم در نظر گرفته‌اند و پیمانکاری گرفته‌اند که خودش جزو طرفداران حیوانات است ولی کار پیش نرفته و یک بحران پیش آمده است». وی افزود: «در آخرین جلسه با اعضای شورا و پیمانکار و نماینده‌شان قرار شد شهرداری چند پیمانکار بگیرد و سوله‌ای بسازد. دکتر زینلی رییس دامپزشکی گفتند که داروی بی‌هوشی برای عقیم‌سازی به دلیل گرانی نمی‌دهیم و دارو نیست. در جلسه شورای شهرستان هم مطرح کردم که شورای شهرهای اقماری هم موظف‌اند برای ساماندهی سگ‌ها اقدام کنند». خواجویی گفت: «با معدوم‌سازی سگ‌ها موافق نیستم و باید جمع‌آوری شوند. مصمم هستیم هرچه سریع‌تر این موضوع جمع شود. مردم از نظر بهداشت و سلامتی در خطر هستند. سگ‌کشی گناه دارد و اگر سگی بیمار و مشکل‌دار است باید با داروی بدون درد معدوم شود».
با توجه به هزینه‌هایی که جمع‌آوری سگ‌ها دارد، فکر می‌کنید این کار عملی شود؟خواجویی پاسخ داد: «همه‌ی شهرداری‌ها مکلف هستند، هزینه‌ها را بپردازند. باید همه دست به دست هم بدهند تا این مشکل حل شود. از شهرهای اقماری هم سگ‌ها وارد شهر می‌شوند. چون در شهر غذا، رستوران، قصابی، کشتارگاه و مغازه‌های مرغ و ماهی زیاد است. الان گربه‌های شهر کم شده‌اند و وقتی گربه‌ها کم شوند موش‌ها زیاد می‌شوند. این‌ زنجیره و چرخه باید بهم وصل باشد. پیگیر این کار هستیم و به زودی مشکل را حل می‌کنیم.
 سگ‌ها جمع‌آوری و عقیم‌سازی شوند
محمد عسکری عضو شورای شهر به پاسارگاد گفت: «وجود سگ‌ها در شهر معضلی شده و اگر شهرداری در بحث جمع‌آوری و ساماندهی سگ‌ها اقدام قطعی و جدی نداشته باشد شاید یک‌سری فاجعه در شهر پیش بیاید». عسکری دلیل وجود زیاد سگ‌ها در سطح شهر را این‌گونه بیان کرد: «بیشتر ناشی از همین دلسوزی‌هایی است که مردم در سطح شهر انجام می‌دهند و به آن‌ها خوراک و غذا می‌دهند. مردم غذا را تحویل شهرداری، پیمانکار یا کسانی که دوست‌دار حیوانات هستند، بدهند تا سگ‌ها از سطح شهر جمع‌آوری شوند». وی افزود: «یکی از تعهدات شهرداری تعیین جای مخصوص و پیمانکار برای این کار است. این مورد انجام شده ولی هنوز امکانات عقیم‌سازی و جداسازی محیا نشده است. قرار است یکی، دو پیمانکار دیگر اضافه شود و در منطقه یک و دو، سگ‌ها به طور قطعی جمع‌آوری شوند. قرار است امکانات آب، برق، حصارکشی و سایه‌بان را شهرداری انجام دهد. قطعا شهرداری به تنهایی نمی‌تواند این کار را انجام دهد». عسکری معتقد است یک‌سری سگ‌ها را از جاهای دیگر در شهر رها می‌کنند و باید شهرداری‌های شهرهای اقماری و بخشداری‌ها سایتی راه‌اندازی کنند و سگ‌ها را جمع‌آوری و عقیم‌سازی کنند. سگ‌هایی هم که مشکل دارند، معدوم کنند». وی نیز با معدوم‌سازی سگ‌ها مخالف است: «سگ‌ها حیواناتی زنده هستند و با کشتن آن‌ها به شدت مخالفیم. مگر اینکه سگی هار باشد و مشکل حادی داشته باشد و عواقب خطرناکی برای مردم داشته باشد. آن هم با تایید دامپزشکی باید باشد و دامپزشک تایید کند که مضر است».
 صددرصد با کشتن سگ‌ها مخالفیم
مصطفی اسفندیارپور عضو شورای شهر سیرجان در رابطه با قضیه سگ‌های ولگرد به جلسات متعددی که شورا برای این کار اختصاص داده، اشاره می‌کند و می‌گوید: «این اولین بار نیست که جلسه تشکیل می‌دهیم. سگ‌ها درب منازل مردم هستند و باید مردم همکاری کنند. مردم احساسی هستند از یک طرف به سگ‌ها غذا می‌دهند و از طرفی هم مردم ناراحت‌اند که چرا سگ‌ها را جمع‌آوری نمی‌شوند. ممکن است سگ‌ها به مردم آسیب بزنند. در جلسه‌ای که هفته گذشته در شورا برگزار گردید، قرار شد با همکاری نیروی دریایی اقداماتی انجام شود و نیز با همکاری شهرداری‌های اطراف مثل نجف‌شهر، زیدآباد، پاریز و... این موضوع حل شود». اسفندیارپور هم صددرصد با کشتن سگ‌ها مخالف است.