مشتریان بانکی تا اول دی‌ رمز پویای یک‌بار مصرف‌شان را فعال کنند
رمز پویا جایگزین رمز‌های ثابت دوم

 پاسارگاد: رمزهای دوم ثابت قرار است از اول دی‌ غیرفعال شده و رمزهای پویا جایگزین آن شود؛ برای فعال‌سازی دریافت این رمزها ابزارها و شیوه‌های مختلف مانند اپلیکیشن و پیامک در نظر گرفته شده است. در همین زمینه بانک مرکزی اطلاعیه‌های متعددی صادر کرده است و درباره جزئیات رمز دوم یک‌بار مصرف اطلاع‌رسانی کرده است.
به گزارش ایرنا کلاهبرداران اینترنتی می‌توانند با سوءاستفاده از غفلت دارندگان کارت‌های بانکی، اطلاعات این کارت‌ها را (مانند تاریخ انقضا، کد اعتبارسنجی (CVV2) و رمز دوم) از طریق درگاه‌های پرداخت یا سایت‌های جعلی به سرقت ببرند. برای مقابله با این سرقت‌ها قرار است رمز دوم یک‌بار مصرف یا پویا با هدف افزایش امنیت تراکنش‌های بانکی و کاهش کلاهبرداری‌های آنلاین ازجمله فیشینگ از ابتدای دی اجرایی شده و رمزهای دوم ایستا (ثابت) غیرفعال شود.
  رمز دوم ثابت و رمز دوم پویا چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟
رمزهای دوم ایستا یا ثابت تا زمانی که صاحبان کارت بانکی آن را تغییر ندهند در همه تراکنش‌ها قابل استفاده هستند؛ اما رمزهای پویا فقط برای یک تراکنش استفاده می‌شوند. همچنین رمزهای پویا، طول عمر محدودی (حداکثر ۶۰ ثانیه) داشته و یک‌بار مصرف هستند و برای هر تراکنش یا خرید و پرداخت اینترنتی جدید باید درخواست یک رمز پویای جدید کرد.
  آیا همه صاحبان کارت‌های بانکی باید رمز دوم پویا را فعال‌سازی کنند؟
تنها مشتریانی باید به فعال‌سازی رمز دوم پویای کارت‌های خود اقدام کنند که از کارت بانکی خود برای انجام خرید‌های اینترنتی یا پرداخت‌های نیازمند رمز دوم استفاده می‌کنند. بنابراین مشتریانی که کارت خود را فقط برای انجام خریدهای فروشگاهی یا استفاده از خدمات خودپردازها به کار می‌گیرند، نیازی به فعال‌سازی رمز دوم پویا ندارند.
  آیا امکان استفاده همزمان از طریق پیامک یا اپلیکیشن وجود دارد؟
دریافت رمز دوم یک‌بار مصرف به صورت همزمان از طریق اپلیکیشن و پیامک میسر نیست. اگر رمز دوم پویا از طریق اپلیکیشن فعال شده باشد، با فعال‌سازی سرویس پیامکی، رمز دوم یک‌بار مصرف اپلیکیشن غیرفعال خواهد شد.
  رمز دوم یک‌بار مصرف چقدر هزینه دارد؟
سرویس رمز دوم یک‌بار مصرف کاملا رایگان است و هیچ هزینه‌ای برای مشتریان به دنبال ندارد.
  اپلیکیشن رمز پویا را از کجا باید دانلود کرد؟
متقاضیان به منظور دریافت رمز دوم یک‌بار مصرف از طریق اپلیکیشن ابتدا باید به سایت بانک عامل خود مراجعه و نرم‌افزار رمزساز را دریافت و نصب کنند. صاحبان کارت‌های بانکی باید مراقب سایت‌های فیشینگ باشند؛ زیرا کلاهبرداران اینترنتی اقدام به طراحی سایت‌هایی با شکل و قالب سایت‌های بانکی اصلی کرده‌اند که از طریق آنها اطلاعات کارت‌های بانکی مشتریان را سرقت می‌کنند. صاحبان کارت‌های بانکی باید آدرس اینترنتی بانک‌ها را به‌طور کامل تایپ کرده و از واردشدن از طریق لینک‌های مشکوک که معمولا همراه با پیامک ارسال می‌شود، خودداری کنند.
  برای دریافت رمز پویای پیامکی چه باید کرد؟
برای دریافت رمز دوم پویا از طریق پیامک لازم است دارندگان کارت‌های بانکی با مراجعه به شعب بانک صادر‌کننده کارت یا از روش‌های تأیید شماره تلفن همراهی که بانک صادر‌کننده کارت در اختیار مشتری قرار می‌دهد، نظیر مراجعه به خودپرداز یا اینترنت‌بانک، شماره تلفن همراه خود را معرفی و در اختیار داشتن آن را تأیید کنند.
  پیامک فعال‌سازی رمز دوم پویا یا رمز دوم پویا از طریق پیامک از سوی بانک به شماره تلفن همراه اعلام‌شده توسط مشتری در شعبه ارسال خواهد شد. بر این اساس در صورتی که متقاضی قصد دارد تا رمز دوم یک‌بار مصرف را در شماره موبایل دیگری دریافت کند، باید پس از فعال‌سازی به شعبه مراجعه و درخواست خود را اعلام کند تا رمز دوم پویا به سیم‌کارت دیگر او ارسال شود.  با توجه به اینکه رمز دوم پویا به شماره تلفن مشتریان پیامک خواهد شد، بنابراین ارایه رضایت صریح او به دریافت پیامک حاوی رمز دوم پویا از طریق شماره تلفن همراه ثبت‌شده نزد بانک، ضروری است. برخی بانک‌ها علاوه بر پیامک، امکان دریافت رمزهای پویا به وسیله کدهای دستوری (ussd  - ستاره مربع) را نیز فراهم کرده است.