جمعه, 08 بهمن 1400

هفته‌نامه شماره ۶۸۷ | ۴ بهمن۱۴۰۰

سینمای هنر و تجربه شش ماه در سیرجان فعالیت کرد و 14 فیلم اکران شد
تعطیلی هنروتجربه سیرجان

 گروه فرهنگ‌وهنر
سینمای هنر و تجربه سیرجان پس از شش ماه اکران، تعطیل شد. تابستان امسال سینمای هنر و تجربه با فیلم مستند «قاضی و مرگ» در سیرجان افتتاح شد. این فیلم به دلیل اینکه به زندگی قاضی عزیزمحمدی که بیش از 10 سال در سیرجان قضاوت کرده بود می‌پرداخت با استقبال مخاطبان روبرو شد و اکران دوباره گرفت. پس از آن هم استقبال از فیلم‌ها از سوی برخی هنرمندان باعث رونق گرفتن آن شد.
 هنر و تجربه چیست
سینمای هنر و تجربه چیست؟ گروه سینماهای «هنر و تجربه» تلاشی برای نمایش آن دسته از فیلم‌های باارزش در میان فیلم‌های غیرتجاری است که اکران‌شان می‌تواند جایگاه شایسته و درخور سازندگان آن‌ها را در جامعه سینمایی روشن کند و به ارتقای دانش سینمایی تماشاگران و ارتقای کیفیت هنری سینمای ایران کمک کند. در این طرح «فیلم هنری» به اثری سینمایی در هر قالب زمانی کوتاه و بلند و داستانی و مستند و انیمیشن و... گفته می‌شود که فرم و محتوای آن تمایلات و حساسیت‌ها و کنجکاوی‌های زیبایی‌شناسانه تماشاگران را برانگیزد و ذوق و سلیقه بصری آنان را ارتقا دهد. «فیلم تجربی» نیز به فیلمی اطلاق می‌شود که شیوه‌های تازه‌ای در بیان و روایت سینمایی در آن تجربه شده باشد که سینمای تجاری و عامه‌پسند به سوی آن نمی‌رود. البته برخی از فیلم‌های متفاوت و برتر سینمای بدنه هم که حاوی جنبه‌های هنری و تجربی هستند و به دلیلی امکان این را دارند که جایی در اکران سینمای بدنه پیدا کنند، می‌توانند در چارچوب این طرح نیز به نمایش درآیند.
 خسته شده‌ام
رضا سیوند نماینده سینمای هنر و تجربه از تعطیلی آن در سیرجان خبر می‌دهد. وی در این مورد به پاسارگاد گفت: اوایل امسال آقای پورمحسنی رییس ارشاد نامه‌ای به گروه سینمایی هنر و تجربه دادند و مرا معرفی کردند. نامه ارشاد و سابقه و رزومه خودم را به گروه هنر و تجربه ارایه کردم و توانستم نمایندگی را برای سیرجان بگیرم. در ایران فقط 36 نفر نمایندگی را گرفته‌اند. ما توقع داشتیم که سینما را در اختیار ما قرار دهند. اما مسئول سینما اعلام کرد که برای هزینه‌ها باید هر هفته برای هر اکران مبلغ 100 هزار تومان را بپردازیم. آنها اعلام کردند که سینما هزینه دارد و ما نمی‌توانیم یک سانس را رایگان در اختیارتان قرار دهیم. دنبال اسپانسر گشتیم و پیدا نشد تا اینکه سه ماه پیش یکی از شرکت‌های معدنی گفت ماهیانه 400 هزار تومان می‌دهم تا بتوانیم هزینه هر اکران را به سینما بپردازیم. این پول از دوماه پیش پرداخت شد و تا قبل از آن من از جیب خودم هزینه می‌کردم. وی گفت: اما مسئولان سینما علاقه‌ای به اکران این فیلم‌ها نداشتند و می‌گفتند برای ما درآمد ندارد و این غرغرها ادامه داشت. وی افزود تا اینکه سر اکران فیلم «مهین» این مشکل جدی شد. من یک روز قبل فیلم را کپی کردم و به سینما‌دار دادم. وظیفه سینمادار بود که فیلم را چک کند و به من بگوید که فیلم مشکل دارد یا نه و زنگ بزند تا مشکل برطرف شود. روز اکران بلیط فروختند و 40 نفر در سینما بود وقتی فیلم را روی آپارات بردند دیدند مشکل دارد. موضوع بعد اینکه یک سری افراد رفتند پیش آقای پورمحسنی که چرا سینمای هنر و تجربه را به من داده‌اند. این اتفاق‌ها برای من سنگین بود. تلاش من برای سینمای هنروتجربه خیلی زیاد بود ولی منتی به هیچ کس ندارم. برای فیلم قصه بلوار با کارگردان تماس گرفتم و از او خواستم پوستر فیلم را بفرستد او 10 پوستر فرستاد. این فیلم باارزش برای کارمندان و مسئولان شهرداری خیلی موثر بود و به مسایل شهری و عمرانی می‌پرداخت. پوستر آن را در تابلو اعلانات شهرداری زدم. التماس شورایی‌ها و مسئولان شهرداری کردم که بیایید این فیلم را ببینید. آنها هم گفتند حتما می‌آییم. ما فیلم را شروع کردیم اما یک نفر از شهرداری نیامد. من این‌قدر تلاش می‌کنم. نه سینمادار با این سینما موافق است آقای پورمحسنی هم می‌گویند من ابزار در اختیار شما گذاشتم خودتان کار را انجام دهید.
سیوند افزود: در هیچ کجای دنیا یک نفر نمی‌رود دنبال قرارداد با یک گروه سینمایی بعد سینما را اجاره کند و فیلم پخش کند. من داشتم فداکاری می‌کردم. اکران فیلم‌های هنر و تجربه وظیفه نهادهای فرهنگی است. باید آنها فکری کنند اما من بدون اینکه چیزی برایم داشته باشد و حتی یک تشکر خشک و خالی از من بکنند ادامه دادم. حتی متولیان نیامدند ببینند من چکار می‌کنم و اصلا هنر و تجربه چیست؟ من دست تنها این کار را کرده‌ام. چقدر حاشیه برای من درست شود؟ دیگر تحمل ندارم. پیش فرماندار و... رفتم جریان را گفتم یکی نیامد ببیند چه می‌شود. این همه موانع هم هست، با این موارد چرا باید ادامه می‌دادم؟
سیوند گفت: ما در این چند ماه 14 فیلم را نمایش دادیم اما الان تحویل داده‌ام و خود ارشاد باید کارش را انجام دهد. سینمای هنر و تجربه مخاطب خوبی پیدا کرده بود. برای فیلم آخر 40 نفر آمده بودند. برخی از ان‌جی‌او ها فیلم‌هایی را می‌خواستند که برایشان نمایش بدهیم. مخاطب سرمایه فرهنگی شهر است. امیدوارم خود ارشاد برود و با گروه هنروتجربه قرارداد ببندد. من قراردادم را ملغی کردم.
 هنرمندان اعتراض داشتند
محمد حاج‌اکبری مسئول سینما در این رابطه گفت ناهماهنگی از سوی ما نبوده و ما هر کجا که توانستیم همکاری داشتیم. وی ادامه داد: هنرمندان گفته بودند اگر این آقا باشد ما نمی‌آییم. هفته‌های اول استقبال خوب بود ولی کم‌کم استقبال کم شد و برای فیلم ماقبل چهار نفر آمدند. حاج‌اکبری در مورد پخش نشدن فیلم مهین هم گفت: ما مقصر نبودیم باید فیلم را چند روز قبل می‌آوردند که نیاوردند. قبلا چند فیلم را به ما می‌دادند و ما روی هارد سینما کپی می‌کردیم. ولی از چند هفته قبل این کار انجام نمی‌شد و فیلم‌ها را به‌روز و یکی‌یکی می‌آوردند. آن روز هم اشکال از فیلم بود و مسئولان هنر و تجربه تهران هم قبول کردند. ما همکاری لازم را داشتیم. به گفته‌ی حاج‌اکبری حتی از تهران به ما زنگ زدند و در مورد آقای سیوند پرسیدند ما هم گفتیم مشکلی نداریم و ایشان خوب کار می‌کنند اما هنرمندان می‌گفتند اگر این آقا باشد ما نمی‌آییم. وی افزود: ما همین الان هم همکاری می‌کنیم، ما دوست داریم سینمای هنر و تجربه ادامه پیدا کند و خود هنرمندان یک نماینده انتخاب کنند و ما رابط می‌شویم.
 متقاضی دیگری برای هنر و تجربه داریم
مجید پورمحسنی رییس اداره ارشاد سیرجان هم در رابطه با تعطیلی سینمای هنر و تجربه گفت: سبک کار سینمای هنر و تجربه همین است یک قرارداد شخصی با افراد می‌بندد، محلی را در نظر می‌گیرند و فیلم پخش می‌کنند. معمولا فیلم در سینماهای رسمی پخش نمی‌شود و سینماهای کوچک برای اکران در نظر گرفته می‌شود. فیلم‌های اکران شده در این گروه خاص هستند و معمولا در سالن‌های بزرگ آنها را نمایش نمی‌دهند. ما هم به دلیل نداشتن سالن کوچک در سیرجان مجبور شدیم بگوییم سینما قدس با هنر و تجربه همکاری کند. پورمحسنی در مورد تعطیلی آن هم گفت: تعطیلی به دلایل متعددی بوده است و مدیر سینما هم گلایه‌هایی دارند. من اعتقادم بر این است اگر مدیر سینما ایراداتی دارد ایشان هم ایراداتی دارند. در مجموع با هم نتوانستند بسازند. ایشان مورد نقد گروهی از جامعه هنری در حوزه سینما بودند اما نهایت تا الان فعالیت می‌کرد و ما هم حمایت می‌کردیم. قرارداد ایشان شخصی است و به هر دلیلی نمی‌خواهد کار کند. ایشان گفتند مشکلات شخصی هم دارند. ما قبل از این هم سینما هنر و تجربه را در سیرجان داشتیم الان هم یک نفر دیگر متقاضی است که مدیریت را بر عهده بگیرد و اکران داشته باشیم. پورمحسنی گفت: اگر ببینیم استقبال خوب است ممکن است در سالن دیگری اکران کنیم. این فیلم‌ها ارزشمند است و ما تمام تلاشمان این است که تعطیل نشود.