جشن امضا و رونمایی از کتاب «گرگ و میش هوای خردادماه» در سیرجان برگزار شد:
شب خوب کتاب

 گروه فرهنگ‌وهنر
جشن امضا و رونمایی از سومین جلد کتاب خاطرات خودنوشت احمد زیدآبادی با نام «گرگ و میش هوای خردادماه» در سیرجان به همت هفته‌نامه‌های سخن‌تازه و پاسارگاد و کتابفروشی مستطاب، برگزار شد. عصر جمعه، هوای سرد اولین روزهای زمستان با حضور احمد زیدآبادی روزنامه‌نگار و سیرجانی‌هایی که برای دیدار او آمده بودند گرم شد.
لیدا امیری‌مقدم یکی از کسانی که برای جشن امضا آمده بود به پاسارگاد گفت: کتاب از «سرد و گرم روزگار» از احمد زیدآبادی را خوانده‌ام. جلد سوم را هم شروع کرده‌ام. وی در پاسخ به این سؤال که چرا آثار این نویسنده همشهری را می‌خوانید گفت: همین‌که یک نویسنده سیرجانی این‌قدر موفق است و داستان‌های شیرینی را روایت می‌کند مرا جذب کرده است. نثر ایشان قوی است. امیری از این که جشن امضا خوب برگزار شده تشکر کرد. موضوعی که باعث شده بود او حس خوبی بگیرد برخورد زیدآبادی با مخاطبان بود: «از اینکه خود آقای زیدآبادی از ساعت چهار آمده بود و تا انتها این قدر انرژی داشتند و با همه صحبت می‌کردند و همه را خوب تحویل می‌گرفتند خیلی عالی بود. کلا شب خوبی را سپری ‌کردیم. کاش جشن امضای دیگر نویسندگان را هم برگزار می‌کردند، مخصوصا اگر نویسنده همشهری یا هم استانی باشد».
 معتدل می‌نویسد
مسعود بلوردی یکی دیگراز کسانی بود که در این مراسم حضور داشت. او مخاطب جدی نوشته‌های زیدآبادی است و کانالش را دنبال می‌کند. وی گفت: من دو جلد اول خاطرات ایشان و کتاب «الزامات سیاست در عصردولت-ملت» را خوانده بودم. نیمی از جلد سوم خاطرات را هم خوانده‌‌ام. بلوردی به سبک نوشتاری و گفتاری ایشان علاقه‌ دارد و معتقد است: زیدآبادی خیلی معتدل می‌نویسند. به گفته‌ی این مخاطب، ایشان نه اصلاح‌طلب و نه اصولگراست و به عنوان یک تحلیل‌گر می‌توان روی ایشان حساب باز کرد. وی ادامه داد: من کانال ایشان را هم دنبال می‌کنم و اینجا آمدم و دو سؤال از ایشان داشتم. یکی در مورد اسراییل بود اینکه آیا نتانیاهو از بن‌بست خارج می‌شود یا نه؟ و یکی هم در مورد فلسطین بود. اینکه چرا برای آقای زیدآبادی این‌قدر فلسطین اهمیت دارد. این موضوع در کانال و در کتاب‌های‌شان هم به عناوین مختلف عنوان شده است. آقای زیدآبادی در پاسخ این سؤال گفت: «مسئله فلسطین صرفا مسئله فلسطین نیست. اگر مسئله فلسطین حل شود خیلی از مسایل داخلی ایران هم حل می‌شود. این موارد به هم وصل هستند.» بلوردی ادامه داد: دوست داشتم ایشان سخنرانی هم داشته باشد و در مورد سیاست داخلی و انتخابات و خاورمیانه صحبت می‌کرد. وی گفت: من چند سال پیش هم برای جشن امضا کتاب دیگر ایشان آمدم، خیلی خوب بود. به هر حال حس ناسیونالیستی هم به ایشان دارم و نمی‌توانم کتمان کنم.
نسرین مسلمی‌زاده هم در مورد مراسم رونمایی کتاب زیدآبادی گفت: کتاب «از سرد و گرم روزگار» را خوانده‌ام. آن کتاب را خیلی دوست داشتم. نثر و شیوه روایت خیلی جذابی دارند. به هر حال ایشان نویسنده همشهری ماست. وقتی کتاب‌های‌شان را می‌خوانید اسم‌های آشنای زیادی را می‌بینید و این موضوع لذت‌بخش است. به هر حال مراسم خیلی خوبی بود و من از همه تشکر می‌کنم.
 استقبال خوب بود
عباس محمودیان مدیر کتابفروشی مستطاب در مورد استقبال شهروندان از مراسم رونمایی از کتاب گرگ و میش هوای خرداد ماه گفت: از قبل پیش‌بینی می‌کردیم که با توجه به سیرجانی بودن ایشان، استقبال خوبی از این برنامه شود و خوشبختانه در روز رونمایی کتاب هم حضور پررنگ مردم و دوست‌داران ایشان را شاهد بودیم. محمودیان افزود: ازدحام جمعیت هم باعث شد بسیاری از علاقه‌مندان به دلیل کمبود فضا در پیاده‌رو منتظر باشند تا نوبت به امضای کتاب‌شان برسد و ما بابت این معطلی شرمنده دوستان شدیم. آقای زیدآبادی هم زودتر از ساعت اعلام شده به فروشگاه آمدند و تا چند ساعت بعد از زمانی که برای پایان مراسم اعلام کرده بودیم مشغول امضای کتاب‌ها بودند و تا آخرین جلد را برای علاقه‌مندان امضا کردند.
وی در مورد تاثیر گفت‌وگوی رودررو با نویسنده هم گفت: نویسندگان بزرگ و افراد شاخصی مانند آقای زیدآبادی جدا از تاثیری که از طریق کتاب‌ها و نوشته‌های‌شان روی افراد می‌گذارند، در ارتباط رودررو و حضوری هم تاثیرات مثبتی دارند. در همین برنامه، به دلیل رفت‌ و آمدهای مکرری که داشتم صحبت‌های حاضران را می‌شنیدم که بیش‌تر صحبت‌ها درباره‌ی تواضع و خوشرویی ایشان بود که برای همه جالب و درس‌آموز بود. افرادی هم که برای امضای کتاب دقایقی با ایشان همصحبت می‌شدند یا درباره‌ی موضوعی از ایشان سؤال می‌پرسیدند از احاطه‌ی ایشان روی موضوعات مختلف سیاسی و اجتماعی استفاده می‌کردند. در مجموع صحبت مستقیم با افراد صاحب دانش و فرهنگ اتفاق بسیار خوبی است که حتی می‌تواند مسیر زندگی افراد را عوض کند. امیدوارم هم آقای زیدآبادی و هم مردمی که در این جلسه حاضر بودند از این برنامه راضی باشند.
وی در مورد اجرای برنامه‌های مشابه گفت: حضور نویسندگان یا مترجمان مطرح کشور مستلزم پیش‌نیازها و هماهنگی‌هایی است که گاهی نشدنی است و گاهی شرایطی ایجاد می‌شود که کار را دچار وقفه می‌کند. در چند ماهی که از افتتاح فروشگاه کتاب مستطاب می‌گذرد برای برگزاری برنامه‌های رونمایی کتاب و جشن امضاي نویسندگان مطرح کشور پیشنهادهایی دادیم و هنوز نهایی نشده بود که دوستان‌مان در نشریات پاسارگاد و سخن‌تازه پیشنهاد دادند کتاب احمد زیدآبادی را با همراهی آنان در محل کتاب‌فروشی رونمایی کنیم و ما هم با اشتیاق از این پیشنهاد استقبال کردیم و تا حد امکان تلاش کردیم تا برنامه‌ی آبرومندی برگزار شود. محمودیان ادامه داد: البته این نکته را نباید فراموش کنیم که بخش وسیعی از این استقبال گسترده به شخصِ آقای زیدآبادی و سیرجانی‌بودن ایشان و هم‌چنین تلاش‌ها و سوابق ایشان برمی‌گردد و اجرای برنامه‌های این‌چنینی برای نویسند‌گان دیگر احتمالا با استقبال کمتری برگزار می‌شود اما تلاش ما این است تا حتما برنامه‌هایی از این دست را در کتاب‌فروشی اجرا کنیم چون از روز اول، بنای کار ما در «کتاب مستطاب» تنها عرضه‌ی کتاب نبود و نیست؛ کتاب برای ما مستطاب است.