دختربچه معلول، قربانی کودک‌آزاری

 دادستان سیرجان: با کودک‌آزار برخورد قاطع می‌کنیم
 روابط عمومی بهزیستی: کودک در اختیار مادربزرگ مادری قرار گرفت

 گروه حوادث
دختربچه‌ای که مورد کودک‌آزاری قرار گرفته برای نگهداری و مراقبت تحویل مادربزرگ مادری‌اش داده شد. چند روز قبل فیلمی از دختربچه‌ای که مبتلا به اوتیسم است، به دست پاسارگاد رسید که نشان می‌دهد این دختر مورد کودک‌آزاری جسمی قرار گرفته است.
یکی از همسایگان قبلی این کودک به پاسارگاد گفت: این کودک به اوتیسم مبتلاست. مادر وی در یک حادثه تصادف فوت کرده و مسئولیت نگهداری بر عهده پدر می‌افتد. با توجه به ازدواج مجدد پدر، بچه کنار او و نامادری‌اش زندگی می‌کرده تا هفته قبل بچه را به دلیل شکستگی در چند جای بدن و آثار سوختگی به بیمارستان غرضی می‌آورند و همان‌جا می‌گذارند. من هم پس از آنکه در جریان قرار گرفتم موضوع را از طریق دادگاه پیگیری کردم.
کودک تحویل مادربزرگ داده شد
روابط عمومی بهزیستی با تایید این کودک‌آزاری گفت: یک کودک ۱۴‌ساله معلول ذهنی که دچاری بیماری اوتیسم است مورد کودک‌آزاری قرار گرفته است. به گفته‌ی معصومه خواجویی حدود هشت ماه پیش مادر کودک فوت کرده و بچه با پدر و نامادری‌اش زندگی می‌کرده است و البته از وضع مالی خوبی برخوردار بودند.
خواجویی ادامه داد: تا اینکه اوایل هفته قبل بچه را جهت درمان به بیمارستان بردند و پرسنل بیمارستان پس از دیدن آثار کودک آزاری موضوع را به بهزیستی اطلاع دادند و بهزیستی نیز با نوشتن نامه دادستانی را در جریان گذاشت.
وی در مورد اقداماتی که در رابطه کودک‌آزاری صورت گرفته گفت: ابتدا ما پیگیری درمان را در بیمارستان دکتر غرضی سیرجان انجام دادیم. به گفته‌ی خواجویی انجام آزمایشات و معاینات پزشکی قانونی هم صورت گرفته است. وی افزود: گزارش این کودک‌آزاری به دادستان شهرستان در خصوص پیگیری و مشخص کردن کودک‌آزار داده شده است.
سپس از دادستان برای پذیرش در مرکز نگهداری مجوز گرفته و بعد هم این کودک به مرکز نگهداری سپرده شد. این کودک به علت ناآرامی در خوابگاه و علاقه شدید دو طرف و همچنین نیاز به مراقبت ویژه به علت شرایط جسمی با دستور قضایی تحویل مادربزرگ مادری‌اش داده شد.
خواجویی ادامه داد: بهزیستی سیرجان پیگیری‌های لازم مددکاری و انجام بازدید در منزل را پس از تحویل کودک به مادربزرگ مادری هم انجام می‌دهد.
برخورد قاطع می‌کنیم
محسن نیک‌ورز دادستان سیرجان هم از جدیت دستگاه قضایی برای شناسایی و برخورد با کودک‌آزار خبر می‌دهد. وی به پاسارگاد گفت: فردی در جریان این کودک‌آزاری قرار گرفت و شکایت تقدیم دادسرا شد. ما هم پرونده را برای رسیدگی به یکی از شعب ارسال کردیم و بچه با دستور قضایی تحویل مادربزرگ مادری شده است. وی در مورد آخرین وضعیت دستگیری کودک‌آزار هم گفت: چند نفری به عنوان مظنون به دادسرا احضار شده‌اند اما هنوز ثابت نشده که کودک‌آزاری کار چه کسی بوده است. ما در مرحله تحقیقات و پیگیری هستیم و بعد از شناسایی برخورد قاطع با این فرد یا افراد می‌شود.