جمعه, 03 تیر 1401

هفته‌نامه شماره ۶۹۴| ۲۳ اسفند ۱۴۰۰

آگهی سایت دیوار بهانه‌ا‌ی برای کلاهبرداری

 گروه خبر
از طریق آگهی در سایت دیوار از دو نفر از همشهریان‌مان پنج میلیون تومان کلاهبرداری شد. این روزها کلاهبرداران برای خالی کردن جیب مردم به هر ترفندی روی آورده‌اند. یکی از شیوه‌های جدید آنها آگهی‌زدن در سایت دیوار و بعد هم تلکه‌کردن افرادی است که با آنها تماس می‌گیرند. طی چند روز اخیر دونفر از همشهریان‌مان در دام این کلاهبرداری افتاده‌اند و باید شهروندان بیشتر حواس‌شان را جمع کنند. سرهنگ محمدرضا ایران‌نژاد فرمانده انتظامی سیرجان در توضیح این کلاهبرداری‌ها گفت: یک نفر که قصد داشته در شهر زاهدان زندگی کند آگهی رهن و اجاره منزل در زاهدان را در سایت دیوار می‌بیند و با شماره آگهی‌دهنده تماس می‌گیرد. در تماس، فرد آگهی‌دهنده می‌گوید که خانه چند مشتری دارد و برای اینکه این منزل را برای آنها نگه دارد باید مبلغ دو میلیون تومان به حسابش واریز کنند و این دو میلیون موقع قرارداد در مبلغ رهن در نظر گرفته می‌شود. به گفته‌ی سرهنگ ایران‌نژاد این فرد به حرف‌های آگهی‌دهنده اعتماد می‌کند و شماره کارت می‌خواهد آگهی‌دهنده هم شماره کارت یک زن را می‌فرستد و عنوان می کند که مبلغ را به حساب همسرم واریز کنید و او هم مبلغ دو میلیون تومان را واریز می‌کند و برای بستن قرارداد رهسپار زاهدان می‌شود. این فرد عنوان کرد: «وقتی به زاهدان رسیدم با آگهی‌دهنده تماس گرفتم اما او تلفن خود را خاموش کرده بود و جواب نداد، یک روز صبر کردیم و سپس برای شکایت به سیرجان آمدیم.» سرهنگ ایران‌نژاد گفت شکایت این فرد در پلیس فتا سیرجان ثبت شد و کارشناسان پلیس با ردگیری مال، حساب فرد را در شهرستان کرج شناسایی کردند و با هماهنگی پلیس فتای کرج حساب را مسدود و پول به حساب مالباخته برگشت.
به گفته‌ی سرهنگ ایران‌‌نژاد طی چند روز اخیر یک مورد کلاهبرداری دیگر هم به همین طریق انجام شده است. فردی به پلیس فتا مراجعه و ماجرای کلاهبرداری را این‌گونه تعریف کرد: «قصد خرید خودرو داشتم و چند روز قبل آگهی فروش یک دستگاه پژو پارس را در شهر مشهد دیدم. با فروشنده تماس گرفتم و او عنوان کرد که ماشینش مشتری دارد و اگر من قصدم برای خرید جدی است باید مبلغ سه میلیون تومان به حسابش واریز کنم.» سرهنگ ایران‌نژاد ادامه داد: این فرد هم مبلغ سه میلیون تومان را به حساب آگهی‌دهنده واریز می‌کند و آگهی‌دهنده تلفنش را خاموش می‌کند. این فرد در پلیس فتای سیرجان تشکیل پرونده داد و کارشناسان پلیس توانستند با مسدود کردن حساب کلاهبردار مبلغ سه میلیون تومان را بازگردانند.
در همین رابطه سروان مرتضی‌صفی‌پور رییس پلیس فتای سیرجان به پاسارگاد گفت: برخی افراد سودجو با درج آگهی دروغین در سایت و اپلیکیشن‌های موبایل شیپور و دیوار اقدام به کلاهبرداری با دریافت ودیعه جهت رزرو کالا، خودرو، منزل و ... می‌کنند. وی ادامه داد این شیوه کلاهبرداری در کشور شیوع دارد و متاسفانه افراد به راحتی و بدون اینکه کالا یا منزل و خودرو را ببینند اقدام به واریز پول می‌کنند. وی گفت رهن، خرید و فروش و ... باید حتما در مکان‌های رسمی صورت بگیرد و ما از شهروندان می‌خواهیم از واریز هرگونه پول قبل از مشاهده خودداری کنند.