چاپ

در گفت و گو با متخصصین و کارشناسان بهداشت و درمان و آموزش علوم پزشکی مطرح شد:
نقش تعیین‌کننده نماینده مجلس در پیشرفت حوزه سلامت سیرجان

 دکتر صادقی: رشد قابل توجه بهداشت و درمان سیرجان نشان از رایزنی‌هایی در سطح کشوری دارد
 دکتر محمدی: پیشرفت چند سال اخیر حوزه سلامت در سیرجان، فراتر از روال معمول بوده است

 سیدعلی آتشی‌پور
پیشرفت حوزه سلامت شهرستان سیرجان به گواه بسیاری از مسئولان و کارشناسان استانی و شهرستانی در چند سال اخیر رشد و توسعه جهش‌گونه و فرای روال عادی داشته است. بخش اعظمی از این‌گونه روندهای رو به رشد، نیازمند رایزنی‌ها و پیگیری‌های مسئولان ارشد شهرستان و نمایندگان مردم در مجلس‌شورای‌اسلامی در سطح ملی و وزارتخانه‌های مرتبط است. از این رو در گفت‌وگو با سه تن از متخصصین و کارشناسان حوزه سلامت این مسئله را بررسی کردیم که در ادامه می‌آید.
 تاثیر نماینده مجلس در تشویق خیرین شهرستان به سمت حوزه سلامت
یدالله قربانی دبیر مجمع خیرین سلامت سیرجان با اشاره به این‌که حوزه سلامت یکی از حوزه‌هایی است که در اولویت کاری مسئولان ارشد شهرستان بوده، می‌گوید: رایزنی‌ها و جایگاه نماینده مردم سیرجان و بردسیر در مجلس‌شورای‌اسلامی در حوزه سلامت در سطح ملی یعنی وزرا و معاونان‌شان در این مدت، واقعا تاثیرگذار و قابل ارزش بوده است. توسعه و پیشرفت چشم‌گیر در حوزه سلامت سیرجان و به خصوص در مبحث همراه‌سازی خیرین انصافا قابل تقدیر است. هر چند هنوز راه درازی در پیش داریم.
وی می‌افزاید: اساسا شکل‌گیری دانشکده علوم‌پزشکی در سیرجان در آن مقطع نیاز به چنین رایزنی‌هایی داشت که آقای حسن‌پور از پس آن برآمدند و این دانشکده شکل گرفت. قربانی ادامه می‌دهد: اعتماد و جایگاه خاصی که برای نماینده مردم در مجلس ایجاد شده، موجب شده ایشان بتوانند در سوق و حضور خیرین گرانقدر سیرجانی به حوزه سلامت، خرید برخی تجهیزات پزشکی و ساختمان‌های درمانی موفق عمل کنند. در این حوزه، سنگ تمام گذاشتند و از هیچ خدمتی دریغ نکردند. وی با اشاره به اینکه مجمع خیرین سلامت سیرجان در سال گذشته در جذب خیرین این حوزه رتبه اول کشور را کسب کرد، تصریح می‌کند: مهم است که نماینده‌ای بتواند چنین موثر در حوزه سلامت عمل کند می‌توانم بگویم اگر ایشان نماینده سیرجان نبود، بسیاری از کارهای بزرگ در حوزه سلامت انجام نمی‌شد. ای کاش سایر مسئولان هم مانند ایشان بودند. البته مردم هم باید با سرمایه‌گذاری‌های حوزه‌ی سلامت همسو و همراه‌تر باشند. من از همه خیرین و مسئولان و امام‌جمعه محترم تشکر می‌کنم. تعامل ما با نماینده و مسئولان شهرستان انصافا بی‌نظیر است.
 رشد قابل توجه بهداشت و درمان سیرجان نشان از رایزنی‌هایی در سطح ملی دارد
دکتر سهراب صادقی، جراح سیرجانی مغز و اعصاب و پزشک مطرح در سطح کشور که بسیار مورد اعتماد و احترام مردم شهرستان است، با اشاره به این‌که حفاظت از سلامت جسمی و روانی شهروندان در توسعه کشور تاثیر مهمی دارد، می‌گوید: سلامت جسمی و روحی ابتدائی‌ترین نیاز افراد جامعه‌ محسوب می‌شود هم افرادی که خدمت‌پذیرند و هم خدمت‌دهنده هستند. حقیقت آن است که اگر سلامت روانی و جسمی نباشد، هیچ زیربنایی برای توسعه و تکامل جامعه وجود ندارد. اکثریت باید زیر پوشش چترِ شاخص‌های سلامت باشند تا در آن‌جامعه بارقه‌های امید شکل بگیرد.
وی ضمن اشاره به پیشرفت‌های زادگاهش در این حوزه می‌افزاید: واقعیت آن است که پیشرفت‌های حوزه سلامت در سیرجان خارج از روال عادی و معمول بوده و این موفقیت به خودی ‌خود نشانگر آن است که نقش همه دلسوزان سیرجان، مردم و مسئولان شهرستان و به ویژه نقش نماینده مردم در مجلس در توسعه بهداشت‌ودرمان در دهه اخیر قابل انکار نیست.
دکتر صادقی تصریح می‌کند: بنده به دلیل آن که در تهران هستم و بیمارانی از سراسر کشور به من ارجاع داده می‌شود، از شرایط و مقتضیاتِ حوزه سلامت و بهداشت و درمان در کشور و علی‌الخصوص تاریخچه‌ این خدمات در شهرستان سیرجان مطلع هستم. افتخارم خدمت‌گزاری به بیماران دردمند است. وی با ابراز این مطلب که «بخشی از بیماران من، سیرجانی هستند و به‌سبب نقل‌قول‌هایی که از مردم می‌شنوم، از پیشرفت‌های سیرجان اطلاع دارم»، ادامه می‌دهد: به خاطر عاطفه و احساسی که نسبت به زادگاه خود دارم که در آن‌جا بزرگ شده‌ام و درس خواندم، می‌دانم که الحق و الانصاف وضع بهداشت و درمان در شهرستان سیرجان به علت پتانسیل‌ها و مردمان شایسته‌ای که دارد، در 10 الی12 ساله اخیر، به علت همت افرادی همچون آقای حسن‌پور نماینده مردم سیرجان در مجلس شورای اسلامی، واقعا تغییرات قابل‌توجهی داشته و روبه پیشرفت و بهبود است. ایشان از مدیران ارشدی است که از هر مسیر ممکن توانسته‌اند امکانات بسیاری را در این حوزه جذب کنند.
این جراح شهیر مقیم پایتخت با اشاره به این که آقای حسن‌پور برای کوچکترین مشکلات بیماران با وی و بسیاری از پزشکان نخبه‌ مقیم پایتخت مرتبط بوده و دغدغه‌های مردم را پیگیری می‌کرده است، بیان کرد: گاهی حضورا برای حل مشکل بیماران در ساعات غیرکاری‌شان مراجعه می‌کردند که من تعجب می‌کردم که ‌چقدر ایشان حوصله و زمان برای تمامی اقشار مردم به‌کار می‌گیرند و من در برابر این همه پیگیری برای مردم به وی می‌گفتم که تماس شما کافی است و این همه پیگیری از سوی هر مسئولی در کشور، انصافا قابل ستایش است.
دکتر صادقی اظهار می‌کند: بنده به سبب آن‌که در این خطّه، مسئولیت بهداشت و درمان داشتم و می‌دانم که برای راه‌اندازی یک تخت بیمارستانی چه‌قدر باید کوشش کرد. انصافا این مساعی را باید قدر دانست و ارج نهاد. راه انداختن دانشگاه علوم‌پزشکی، توسعه‌ی بیمارستان‌ها، درمانگاه‌ها و مراکز درمانی و پیگیری‌های وسیع در سطح کشور، کار آسانی نیست. وی ادامه می‌دهد: من آدم سیاسی نیستم اما امیدوار هستم که همگی پیروِ شهید سرافراز و بزرگوارمان سپهبد حاج قاسم سلیمانی باشیم و ملی فکر کنیم.
 پیشرفت حوزه سلامت در سیرجان فرای روال معمول خود بوده است
دکتر غلامعباس محمدی عضو هیات علمی و رییس دانشکده علوم‌پزشکی‌سیرجان می‌گوید: حوزه بهداشت، درمان و آموزش علوم پزشکی شهرستان سیرجان در طول چند سال اخیر رشد قابل توجه و فزاینده‌ای داشته است. این پیشرفت که می‌توان گفت در ۷، ۸ سال گذشته مسیر خود را سریعتر از روال عادی طی کرده است، مرهون تلاش‌ها و دلسوزی‌های همکاران در مجموعه دانشکده علوم‌پزشکی‌سیرجان، مسئولان ارشد شهرستان و خصوصا نماینده محترم مردم سیرجان و بردسیر در مجلس است.
وی می‌افزاید: ساختمان جدید بیمارستان امام‌رضا(ع) سال‌ها نیمه‌کاره رها شده بود. آن‌هم در حالی که تنها بیمارستان دولتی سیرجان در ساختمان‌های فرسوده و غیراستاندارد ارایه خدمات می‌کرد اما با پیگیری‌های مسئولان شهرستان و پشتکاری که به لحاظ رایزنی‌های مداوم آقای حسن‌پور نماینده محترم در وزارت‌راه‌وشهرسازی و وزارت‌بهداشت صورت گرفت، ساخت آن با شتاب زیادی آغاز شد و در سال 96 ساختمان جدید این بیمارستان افتتاح و بیمارستان امام رضا(ع) به ساختمان فعلی منتقل شد. اکنون این بیمارستان در ساختمانی جدید با تجهیزاتی جدید و پیشرفته و با افزایش تخت‌های آن به 235 تخت، خصوصا افزایش تخت‌های آی.سی.یو از 4 به 11 تخت، مشغول ارایه خدمت به همشهریان عزیز است، به طوری که علاوه بر افزایش رضایتمندی مردم، از اعزام بیماران به مرکز استان یا سایر شهرها به شدت کاسته شده است.
دکتر محمدی ادامه می‌دهد: تاسیس دانشکده علوم‌پزشکی و خدمات‌بهداشتی‌درمانی سیرجان، افزایش بودجه‌های درمانی و آموزشی، خرید برخی تجهیزات‌پزشکی، افزایش فزاینده آمبولانس‌های مرکز اورژانس115، اخذ مجوزهای لازم برای اصلاح ساختار چارت سازمانی و نیروی انسانی، جذب پزشکان متخصص در رشته‌های مختلف، تشویق خیرین به مشارکت و نقش‌آفرینی در حوزه سلامت، از جمله مواردی بود که نیاز به رایزنی در سطح ملی و وزارتخانه داشت و در این امر، همراهی آقای حسن‌پور نماینده مردم سیرجان و بردسیر در مجلس با مسئولان دانشکده علوم‌پزشکی در سطح ملی موجب شد تا امروز شاهد چنین پیشرفت‌ها و توسعه‌ای در حوزه سلامت باشیم.
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اظهار می‌کند: حوزه بهداشت، درمان و آموزش علوم پزشکی امروزه در شهرستان سیرجان با دارا بودن دو دستگاه سی.تی اسکن پیشرفته در دو بیمارستان، راه‌اندازی کلینیک ویژه تخصصی در سه طبقه، تجهیزات تخصصی‌درمانی خصوصا چشم‌پزشکی، مرکز جامع بیماری‌های خاص، مرکز پیشگیری و تشخیص زودهنگام سرطان، راه‌اندازی مراکز جامع سلامت و پایگاه‌های بهداشتی خصوصا در مناطق حاشیه‌نشین، افزایش آمبولانس‌ها و پایگاه‌های شهری و جاده‌ای اورژانس115، حضور پزشکان متخصص در رشته‌های مختلف، افزودن رشته‌های تحصیلی علوم‌پزشکی، جذب دانشجو و اعضای هیات علمی و... در چند سال اخیر خدمت‌رسانی به مردم را به سطح نسبتا خوبی رسانده است اما تلاش برای بهبود و ارتقاء هرچه بیشتر همچنان ادامه دارد.
وی که دو دوره ریاست دانشکده علوم‌پزشکی و خدمات‌بهداشتی را در کارنامه خود دارد، ادامه می‌دهد: مسلما هنوز کمبودهایی وجود دارد و نیاز است که این مسیر رشد ادامه پیدا کند تا با تبدیل شدن به قطبی درمانی در استان، شاهد کاهش بیش از پیش رجوع همشهریان به سایر استان‌ها برای درمان باشیم. یکی از نیازهای شهرستان که آرزوی دیرینه مردم است راه‌اندازی رشته‌پزشکی در دانشکده علوم‌پزشکی سیرجان می‌باشد که البته مقدمات آن فراهم شده و انشاالله در آینده‌ای نزدیک با پیگیری‌های همکارانم، نظر مساعد ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی کرمان، مسئولان شهرستان و خصوصا پیگیری‌های نماینده مردم سیرجان و مشارکت خیرین و همگان بتوانیم شاهد افزودن رشته پزشکی باشیم چرا که رشته پزشکی تنها یک رشته تحصیلی عادی نخواهد بود و حضور پزشکان فوق تخصص و افزایش تجهیزات و پیشرفت درمانی را هم در سیرجان به دنبال خواهد داشت.