یکشنبه, 23 مرداد 1401

هفته‌نامه شماره ۶۹۴| ۲۳ اسفند ۱۴۰۰

گفت‌وگو با سرپرست گروه موزیک مهدویون در مورد شکل‌گیری گروه‌های موزیک مشترک در سیرجان:
می‌خواهیم در جشن‌ها آهنگ‌های حماسی اجرا کنیم

 گروه فرهنگ‌وهنر
چندین سال است که گروه‌های موزیک مشترک هیئت‌های سیرجان در برخی از مراسم‌های عزاداری نواهای مذهبی اجرا می‌کنند. در سه سال اخیر فیلم‌هایی از انتشار این گروه‌ها در روز شهادت امام رضا (ع) در مشهد مقدس نیز منتشر شده است. اما این گروه‌ها چگونه شکل گرفته و اکنون چه وضعیتی دارند؟ سیدمرتضی سید‌موسوی که هم اکنون سرپرستی گروه موزیک مهدویون را عهده‌دار است به این سوال‌ها پاسخ داد.
 اولین گروه موزیک مشترک هیئت‌های سیرجان چه سالی راه‌اندازی شد؟
دی ماه سال 1394 اولین گروه را راه‌اندازی کردیم.
 چگونه این گروه شکل گرفت؟
من سال 1380 زمانی که استخدام شدم انگیزه‌ام موزیک بود و به خاطر موزیک وارد نیروی انتظامی شدم. دوره آموزشی که بودم گفتند پیش ما بمان و ما مدرک موزیک را به تو می‌دهیم. یکی از همکاران مرا تشویق به کار انتظامی کرد و من وارد حیطه انتظامی شدم.
 اما علاقه‌تان موزیک بود.
بله. کاش همان موزیک مانده بودم. عقیده‌ام این است که اگر یک نفر بهترین کار را داشته باشد و علاقه‎‌ای به کارش نداشته باشد رضایت درونی ندارد و اگر کسی علاقه داشته باشد و کارش سطح پایین باشد رضایت بیشتری دارد. اگر من موزیک را ادامه داده بودم الان قطعا آهنگساز بودم.
 چه سازی می‌زدید؟
نی و ترومپت. به خاطر امام حسین (ع) و علاقه‌ای که به تعزیه داشتم دنبال موزیک رفتم و یاد گرفتم.
 کجا یاد گرفتید؟
نی را خودم یاد گرفته بودم و ترومپت را پیش حاج‌حسین خراسانی در همین سیرجان آموزش دیدم. بعد وارد نظام شدم از 15 سالگی هم عضو هیئت امنا هیئت حر و مسئول گروه موزیک آنجا بودم. چند سال بعد در سال 90 حاج‌محمدرضا ابراهیمیان مسئول هیئت مهدیه گفت بیا و گروه موزیک مهدیه را راه بینداز، من هم آمدم هیئت مهدیه و مسئول گروه موزیک آنجا شدم. گروه موزیک مهدیه بودیم، هیئت ثارالله رضوی از ما خواست در طول سال که عزاداری دارند و در خیابان حرکت می‌کنند، برای آنها عزاداری کنیم و ما هم قبول کردیم و ‌رفتیم. ده روز قبل از محرم سال 1394 حاج مهدی زیدآبادی سرپرست سازمان تبلیغات که فعالیت مرا دیده بود، گفت می‌توانی یک گروه موزیک از تمامی هیئت‌ها تشکیل بدهی؟ می‌خواهیم یک استقبال باشکوه از محرم داشته باشیم که یک گروه موزیک متشکل از تمامی هیئت‌ها اجرا کنند. گفتم ده روز مانده و خیلی سخت است. اما به هر حال پذیرفتیم. از حاج‌حسین خراسانی دعوت کردیم به عنوان استاد حضور پیدا کنند و نوازندگانی را هم که می‌شناختیم به کمک ما آمدند. دو جلسه در سازمان تبلیغات گذاشتیم و قرار شد کار کنیم.
 چند نفر بودید؟
15 نفر جمع شدیم و تقریبا از اکثر هیئت‌هایی که گروه موزیک داشتند نوازنده آمد.
 چه سازهایی داشتید؟
ترومپت، قره‌نی، ساید درام، طبل بزرگ و سنج. حمایل هم درست کردیم.
 اسمش را چگونه انتخاب کردید؟
حاج آقا حسینی اسم سیرجان را دارالحسین گذاشتند ما هم پیش ایشان رفتیم و گفتیم اسم گروه را دارالحسین بگذاریم؟ و ایشان هم گفتند بگذارید.
 سال اول کجا اجرا کردید؟
جلو خانه حاج رشید. چهار روز قبل از محرم.
 درهیئت‌های خودتان اجرا نمی‌کردید؟
چون گروه موزیک ما متشکل از همه هیئت‌ها بود، ما تا اول محرم اجرا داشتیم چهار روز قبل از محرم شروع می‌شد و تا روز اول محرم تمام‌ می‌شد. سال بعد گروه‌مان تکمیل شد.
 گروه چند نفر شد؟
در طول سال بعد تعدادمان به چهل نفر رسید.
 چه جوری؟
با تبلیغات و برگزاری مرتب جلسات. شب، مهمانی و عروسی دعوت بودم و نمی‌رفتم و تمرین می‌کردیم. حاج‌حسین خراسانی هم خیلی کمک می‌کرد.
 چه زمانی تمرین می‌کردید؟
هر هفته یک‌بار.
 چه سازهایی به گروه اضافه شد؟
ساکسیفون اضافه و ساید درام‌ها کامل شد. سال اول خیلی سخت گرفتیم و کسانی که برای تمرین‌ها می‌آمدند اجرا می‌کردند. لباس فرم برای ما خیلی مهم بود و کسی که حتی جوراب و کفشش هم نافرم بود نمی‌گذاشتیم اجرا کند.
 بچه‌های گروه همگی موسیقی کار کرده بودند؟
ما بیشتر جلو هیئتی می‌زدیم و موسیقی را هم چند نفر از بچه‌ها می‌شناختند و بقیه هم گوشی کار می‌کردند. گوش‌شان قوی بود و گروه هماهنگی بودیم.
 خواننده نداشتید؟
نه نداشتیم. نظم و انسجام و یکدلی برای ما خیلی مهم بود.
 در طول سال هم برنامه داشتید؟
بله در طول سال هم در روزهای شهادت اجرا می‌کردیم. سال بعد هم به همین منوال در محرم اجرا کردیم. اربعین سال 96 به امام‌زاده علی رفته بودیم، از آنجا که می‌آمدیم تصمیم گرفتیم برای شهادت امام رضا(ع) گروه را به مشهد ببریم و آنجا اجرا کنیم. از اربعین تا شهادت امام رضا فاصله زیادی نیست و خیلی زحمت کشیدیم تا جا پیدا کردیم. سه روزی که مشهد بودیم من دو ساعت نخوابیدم.
 کجا اجرا کردید؟
از چهارراه شهدا اجرا کردیم به سمت حرم. به تنهایی نمی‌گذارند گروه موزیک برود و اجرا کند. باید حتما زیر نظر یک هیئت باشد و مجوز داشته باشد. شنیده بودیم که هیئت امام رضا(ع) به مشهد می‌رود. زنگ زدیم، گفتند ما می‌رویم کربلا. بعد به ما گفتند که هیئت امام‌رضا(ع) زیدآباد به مشهد می‌رود. با آنها صحبت کردیم و قرار شد با هیئت آنها برویم. دو تاخانه گرفتیم و زیر نظر هیئت آنها اجرا کردیم.
 استقبال در مشهد چگونه بود؟
استقبال خیلی خوب بود. بازتاب خیلی خوبی داشت. این گروه نتیجه نظم و انضباط بچه‌ها بود.
 سال‌های بعد هم به مشهد رفتید؟
سال 97 هم با گروه دارالحسین رفتم و سال 98 یک گروه دیگر را به مشهد بردیم.
 چی شد گروه دارالحسین را ترک کردید؟
گروه‌داری واقعا سخت است و چالش‌های زیادی دارد. قبل از اینکه در سال 97 به مشهد برویم با تمامی بچه‌های گروه جلسه گذاشتم و گفتم دیگر نمی‌توانم و از مشهد که برگردیم می‌روم. از مشهد که آمدیم گروه به یک حالت ثابتی رسیده بود. البته یک‌سری مشکلات هم به وجود آمد و من ترجیح دادم که گروه را ترک کنم.
 گروه منحل شد؟
نه خداراشکر. الان هم اجرا می‌کند و با قدرت ادامه می‌دهد، من هم برای‌شان آرزوی موفقیت دارم. دوستان زیادی در آن گروه دارم و چند بار آمدند که دوباره به گروه برگردم ولی ترجیح دادم که نروم و گروه جدیدی را راه‌اندازی کنم. من چهار سال سرپرست آن گروه بودم و خیلی موفقیت آن برایم اهمیت دارد. من عضو گروه موزیک مهدیه بودم و به پیشنهاد همکاران تصمیم گرفتیم که گروه دیگری راه بیاندازیم.
 همین گروهی که الان دارید؟
بله. گروه مهدیه بود ولی ما از بقیه هیئت‌ها هم عضو گرفتیم و اسم آن را هم مهدویون گذاشتیم. به این خاطر مهدویون گذاشتیم، که از بقیه هیئت‌ها هم عضو دارد.
 از کدام هیئت‌ها؟
محمدی، مهدیه، پیروان قرآن، هیئت مهدیه مکی‌آباد و از شهرستان بافت هم چند نوازنده در گروه ما است.
 گروه مهدویون چند عضو دارد؟
25 نوازنده ساز داریم و 15 تا 20 نوازنده ساید درام، طبل بزرگ و سنج در گروه حضور دارد.
 تمرینات هم مداوم است؟
بله تمرین هم داریم و برای شهادت حضرت فاطمه بچه‌ها خیلی زحمت کشیدند و اجرای خوبی هم داشتیم.
 کجا تمرین می‌کنید؟
فعلا محل تمرین‌های ما در مهدیه است.
 آهنگ‌ها را از کجا می‌آورید؟
آهنگ‌ها در سایت‌ها هستند. زمانی که در گروه دارالحسین بودیم حاج‌حسین خراسانی آهنگ‌ها را داشت. الان سایت‌ها نت و سلفژ را دارند و ما از آنجا برمی‌داریم.
 مگر اعضای گروه نت می‌دانند؟
نه به آن صورت. ما آهنگ‌ها را به صورت فارسی می‌نویسیم. روی پنج خط حامل نیست به صورت گوشی است.
 آهنگ‌های مشهور را انتخاب می‌کنید؟
قبلا آهنگ‌ها تکراری بودند ولی الان دنبال آهنگ‌های جدید هستیم. دل‌مان می‌خواهد از اساتید کشوری استفاده کنیم و از آنها دعوت کنیم به سیرجان بیایند و به ما آموزش بدهند.
 اعضای گروه سازهای خوبی دارند؟
بله خوب هستند. اما مهمترین مسئله این است که بچه‌های گروه با ذوق و شوق هستند و خیلی علاقه نشان می‌دهند.
 اجرای عمومی هم دارید؟
بله در مراسم‌های رسمی اجرا می‌کنیم. ما می‌خواهیم یک عزاداری سالمی داشته باشیم و دنبال ریا نیستیم. گروه ما هم زیر نظر سازمان تبلیغات است.
 امسال هم مشهد رفتید؟
امسال روز اربعین گروه موزیک را به سمت امام‌زاده علی(ع) حرکت دادیم. بعد به خانه آمدم و خوابیدم. ساعت پنج عصر از خواب بلند شدم و تمام غم دنیا روی دلم آمد که یا امام رضا(ع) امسال برای شهادتت حرمت نباشیم؟ شب برای دیدن تئاتر اربعین به امام‌زاده‌علی(ع) رفتیم یکی از مسئولان را دیدم و موضوع را با او درمیان گذاشتیم و او گفت من اتوبوس را برای‌تان می‌گیرم. زنگ زد و هماهنگ کرد. ما هم رفتیم دنبال بقیه کارها. برای شرکت نظم‌آوران برنامه اجرا کرده بودیم و آنها هم مقداری پول به ما دادند و برنامه رفتن جور شد و ما خوابگاه گرفتیم. شب قبل از رفتن‌مان زنگ زدند و گفتند اتوبوس کنسل شده است. من اشک توی چشم‌هایم حلقه زد و رفتم توی حمام زار زار گریه کردم. به چهل نفر قول داده بودم و برخی از بچه‌ها هنوز مشهد نرفته بودند. زنگ زدم به آقای ابراهیمیان مسئول هیئت مهدیه و موضوع را گفتم. روز بعد هم به تمام اداره‌ها ونهادهای سیرجان سرزدم بالاخره آقای ابراهیمیان گفت یک اتوبوس آزاد بگیرید. من هم با یک اتوبوس قرارداد بستم و ایشان پولش را داد.
 گروه دارالحسین هم آمده بود؟
بله آن گروه هم رفته بود.
 شما چگونه مجوز گرفتید؟
هیئت مهدیه مجوز اجرا را گرفت. آقای علی‌ محمدی یکی از بچه‌های گروه دارالحسین خیلی همکاری کرد و کارهای مجوز را انجام داد.
 بعد هم رفتید مشهد.
بله بالاخره رفتیم. چون زنجیرزن نداشتیم از لاین وسط حرکت کردیم و خادم‌های حرم امام رضا (ع) هم همراه ما حرکت کردند و سیل جمعیت پشت سر ما بود. خیلی استقبال خوب بود و شماره تلفن‌های ما را گرفتند و گفتند با ما همکاری می‌کنند. از نظم و انسجام ما خوش‌شان آمده بود.
 برنامه شما برای آینده گروه چیست؟
مطمئن باشید گروه موزیک مهدویون را با تمام تلاش ادامه می‌دهیم و برنامه‌های متنوعی برای آن داریم. در طرحی که داریم فقط این‌گونه نیست که اجراهای ما مختص مراسم‌های عزاداری باشد. می‌خواهیم در جشن‌ها هم با آهنگ‌های حماسی اجرا کنیم. اگر اعضای گروه سر تمرین‌های‌شان بیایند و جدیت به‌خرج دهند این اتفاق می‌افتد.
 عضوگیری هم دارید؟
بله ما از همه‌ی علاقه‌مندان موزیک مذهبی شهرستان عضو می‌پذیریم. علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر و آشنایی با گروه می‌توانند اینستاگرام ما را با آدرس @mahdviyon_music_sirjan دنبال کنند. البته حمایت مسولان شهرستان هم در شکل‌گیری این گروه موثر بوده و باید از رییس اداره ارشاد، رییس سازمان تبلیغات و بانی مهدیه و همچنین از حاج‌حسین خراسانی و مسئولان هیئت‌ها تشکر کنم.