چاپ

مردم بعد از هاشمی به کسی رأی ندادند

خبرآنلاین: ابراهیم فیاض، جامعه شناس و تحلیلگر مسایل سیاسی نگاه مثبتی به رفتار و عملکرد اصولگرایان و اصلاح‌طلبان در شرایط فعلی ندارد و می‌گوید: من در زمان خاتمی گفتم که مردم بعد از هاشمی‌رفسنجانی دیگر به کسی رای ندادند بلکه به ضد کسی رای دادند، یعنی برای اینکه به ناطق‌نوری رای ندهند به خاتمی رای دادند. موقعی که می‌خواستند به رفسنجانی در دور دوم رای ندهند، به احمدی‌نژاد رای دادند، زمانی که خواستند به قالیباف رای ندهند به روحانی رای دادند، یا نخواستند به رییسی رای دهند باز به روحانی رای دادند. الان هم برای مردم هیچ چیزی روشن نیست.

ابراز نگرانی از ردصلاحیت‌ها

ایسنا: علی مطهری در بیانیه‌ای پس از ردصلاحیت‌اش نوشت: دیشب فرماندار تهران به من خبر داد که شورای نگهبان صلاحیت اینجانب را تایید نکرده است. از یک جهت خوشحال شدم و از یک جهت نگران. از این جهت که پاسخی پیدا کردم برای مردمی که اصرار داشتند تو حتما باید بیایی، خوشحال،  اما از آن جهت که با این نگاه شورای نگهبان، آزادی بیان محدودتر و نقش مردم در تعیین سرنوشت‌شان کمرنگ‌تر می‌شود، برای آینده انقلاب اسلامی نگران شدم. 

۵۷ میلیون نفر واجد شرایط شرکت در انتخابات داریم

ایلنا: رییس ستاد انتخابات کشور واجدین شرایط شرکت در انتخابات دوم اسفند ماه را ۵۷ میلیون و ۹۱۸ هزار نفر اعلام کرد و گفت: ۲ میلیون و ۹۳۱ هزار نفر رأی اولی محسوب می‌شوند. جمال عرف گفت: کمیته‌ای ویژه در ستاد انتخابات کشور با حضور نمایندگان مرکز آمار ایران، ثبت‌احوال کشور و مشاورین متخصص جمعیت‌شناس تشکیل شد، از کل واجدین شرایط شرکت در انتخابات دوم اسفند ۹۸، تعداد ۲۹ میلیون و ۳۹ هزار و ۱۵۲ نفر مرد و تعداد ۲۸ میلیون و ۸۷۹ هزار و ۶ نفر زن هستند.

با رد صلاحیت‌ها اصلاح‌طلبان دچار آسیب شده‌اند

ایسنا: نماینده سابق مجلس شورای اسلامی گفت:باید بپذیریم اصلاح‌طلبان به خاطر رد صلاحیت در نقاط مختلف کشور دچار آسیب شده‌اند و هنوز نتوانستند برای حضور درانتخابات آتی به جمع بندی برسند. من فکر می کنم در این دور از رقابت‌ها، اصولگرایان بسیار راحت‌تر از اصلاح‌طلبان خواهند بود. ابراهیم نکو گفت: تغییرات در درون دو جناح اصلی در حال شکل‌گیری است. و این تغییر رویکرد می‌تواند برای آنان رای‌آور باشد. اگر اصلاح‌طلبان با روش قبلی در انتخابات آتی ظاهر شوند امکان موفقیت‌شان کم‌تر‌خواهد بود. اصولگرایان نیز با ادامه روش‌های گذشته نمی‌توانند  پیروزی چشم‌گیری داشته باشند.