در گفت و گو با جامعه‌شناس و پژوهشگر حوزه اشتغال مطرح شد:
نقش تسهیلگری شهباز حسن‌پور در توسعه

 نمی‌توان از توسعه و پیشرفت سیرجان و بردسیر در چند سال اخیر گفت و نمی‌توان رشد و توسعه حوزه صنعت و اشتغال این دو شهرستان را نادیده گرفت چرا که رشد این دو آیتم خصوصا در سیرجان آنقدر قابل توجه بوده که بسیاری سیرجان را در این حوزه پیشرو و مثالی برای پایلوت توسعه صنعتی و اشتغال شهرستان‌ها می‌دانند. آنچه که نمایان است تاثیر دیدگاه و جایگاه نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی در این مهم می‌باشد. تاثیری که در گفت‌وگو با دکتر علی سوند رومی، جامعه‌شناس و پژوهشگر حوزه اشتغال بررسی اجمالی کرده‌ایم و در ادامه می‌آید.
دکتر علی سوند رومی، جامعه‌شناس و پژوهشگر حوزه اشتغال می گوید: واقعیت آن است که سیرجان، موقعیت منحصربه‌فردی در جنوب شرق داشته و حرف‌های بسیاری برای گفتن در کشور از ابعاد مختلف دارد.
وی با اشاره به اینکه با همه پیشرفت‌ها و توسعه‌ای که شهرستان سیرجان داشته است اما هنوز هم ظرفیت‌هایی برای توسعه و رشد دارد که بایستی به آن پرداخته شود، می‌افزاید: واقعیت آن است که یکی از مهم‌ترین موانع توسعه و رشد، آماده نبودن نیروی انسانی توانمند و مولد است که به تناسبِ موقعیت مناسبی که وجود دارد، به‌اندازه کافی تربیت‌نشده‌ باشند و به‌خوبی از آن‌ها بهره گرفته نشده و مکانیسم مناسب برای تربیت آن‌ها در کار نباشد.
دکتر سوند رومی ادامه می‌دهد: مسئله‌ دیگر افرادی است که نقش تسهیلگر را داشته باشند در حقیقت، عامل دوم فقدانِ کسانی محسوب می‌شودکه ویژگی‌های تسهیل‌گرانه‌ را دارا باشند و بتوانند تأثیر سرنوشت‌ساز داشته، موانع قانونی را کم کرده و سرمایه‌ها را جذب کنند و نیروی کار داخل شهرستان را به کار بگیرند.
وی با تأکید به ویژگی تسهیل‌گری و توانمندهای‌ حسن‌پور نماینده مردم سیرجان و بردسیر در این خصوص اظهار می‌کند: کمبودِ نقش تسهیل‌گری از دیرباز یک نیاز و معضل جدی محسوب می‌شد تا این‌که در دوره تاریخی خاصی، انصافاً می‌توان نقش موفقِ تسهیل‌گری آقای حسن‌پور را به چشم دید که توانستند همین نقش پیگیر و تاثیرگذار را بازی کنند. هرچند که همکاری بسیاری از افراد از نهادها و حوزه‌هایی همچون اتاق بازرگانی تا دیگر نهادها در این موفقیت تاثیرگذار بوده است اما آقای حسن‌پور نماینده محترم سیرجان و بردسیر انصافاً نقش تاثیرگذار خودش را تاکنون در شهرستان داشته است. هرچند هنوز راه درازی در پیش داریم و به جایگاهی که می‌بایست برسیم، نرسیده‌ایم. باید در تربیت نیروی کار و آموزش و شکل‌دهی به خانواده‌های توسعه‌یافته کارهای بیشتری انجام دهیم و تا رسیدن به نقطه مطلوب، فاصله‌ی بسیاری داریم.
این استاد دانشگاه و پژوهشگر اجتماعی ادامه می‌دهد: اصلاح بعد فرهنگی و اجتماعی ما به‌واسطه‌ی اقتصاد پویا و رشد صنایع و معادن، خیلی جدی گرفته نشده است. ما در خصوص صنعت، پیشرفت‌های چشمگیری داشتیم اما در بخش‌های زیرساختی‌تر و اساسی‌تر یعنی در زمینه‌ی‌ مسائل فرهنگی هنوز بایستی بیشتر حرکت کنیم که انشاالله در برنامه‌های آتی مد نظر نماینده محترم خواهد بود.
این جامعه‌شناس و کارآفرین همشهری با برشماردن ویژگی‌های یک تسهیلگر ایده‌آل افزود: از ویژگی‌های تعیین‌کننده و مهم تسهیلگر این است که شخصیت پیگیر، دونده و قدرتمند در زمینه‌ مذاکره و چانه‌زنی دارد و خسته نمی‌شود. همه‌ی این ویژگی‌ها را در حسن‌پور عیناً می‌توان دید؛ اما اگر از من پرسیده شود که آیا آقای حسن‌پور به‌تنهایی در این میدان موفق می‌شود، باید به‌صراحت پاسخ دهم که اما او یک نفره نمی‌تواند موفق شود و باید ساختارهای متناسب‌تر ایجاد شود. مثلا گروه‌های تسهیلگری شکل بگیرند تا کمک کنند ما به سمت توسعه‌ی پایدار حرکت کنیم. در این میان نقش شرکت‌های ویژه‌ی کار تسهیلگری هم خیلی مهم است. شرکت‌هایی که موانع را شناسایی و احصا می‌کنند. با توجه به گروه‌های ذی‌نفع و کارآفرینان، سیستم بازار و قوانین را با هم ارزیابی می‌کنند، موانع را اعلام می‌کنند و اگر نیاز به تصویب قانونی یا پیگیری برای اصلاح قانون باشد، به سمت انجام این امور و سرمایه‌گذاری و توسعه‌ی بازار حرکت می‌کنند. من واقعاً خوشحال هستم که در اتاق بازرگانی‌مان، آدم‌های توانمند داریم که همگام با آقای حسن‌پور هستند.
دکتر سوندرومی می‌گوید: درهرحال، واقعیت این است که در دوره انتخابات به لحاظ مسائل جناحی و تعدد دیدگاه‌ها، کشمش‌های خاص وجود دارد و آدم‌ها با دیدگاه‌های مختلف در برابر هم می‌ایستند اما آن‌چه شهر سیرجان واقعاً به آن نیاز دارد، نظام یکپارچه‌ و منظمی از این گفتگوها است که طی آن آدم‌های مختلف از دیدگاه‌های مختلف بایستی در برابر هم بنشینند و به تضارب آرا و تبادل‌نظر بپردازند که منحصرا به وقت انتخابا ت هم نباشد.
وی معتقد است: مساله امروز سیرجان، منحصرا رشد اشتغال و صنعت نیست هم نیست. درهرصورت به گمانم نخبگان شهر باید قبول کنند که اگر آقای حسن‌پور یا هر فرد دیگری به‌عنوان نماینده برگزیده شود، باید بیش از این تمرکزش را روی بحث آسیب‌های اجتماعی و فرهنگ شهر نیز قرار بدهد. اگرچه آیتم اشتغال همیشه موردتوجه است و پولی که در چرخه اقتصادی شهر توزیع و باز توزیع می‌شود، میزان بسیار بالایی دارد اما متناسب با آن‌هم باید در مورد آسیب‌های اجتماعی، تدبیری اندیشیده شود.