چاپ

رییس اداره استاندارد:
نتیجه بازرسی پمپ‌های بنزین مشخص شد

 پاسارگاد: «چرا هیچ‌کس روی پمپ‌های بنزین نظارتی ندارد. ده روز پیش به پمپ‌بنزین... رفتم و مثل همیشه 30 لیتر بنزین زدم. تا قبل از گران شدن بنزین این 30 لیتر حداقل 20 روز می‌رفت اما الان به ده روز نرسیده تمام شده است. به نظرم پمپ‌های بنزین از بنزین می‌دزدند.» این یکی از چندین پیام مشابه‌ای است که این روزها به پاسارگاد رسیده است.
رییس اداره استاندارد دو هفته پیش در پاسخ به این فرضیه به پاسارگاد گفته بود: «چیزهایی که مربوط به حجم‌سنجی و وزن‌سنجی و اندازه‌گیری است، بر عهده‌ی سازمان ملی استاندارد است. مثلا ترازوها را اداره استاندارد کنترل می‌کند. موضوع سنجش وزن و حجم بنزین هم جزو وظایف سازمان ملی استاندارد است که به صورت ادواری کنترل می‌کنیم و برچسب می‌زنیم. اگر شکایتی در سطح شهر یا یک محل باشد این مورد را برحسب شکایت با شرکت نفت هماهنگ می‌کنیم و در معیت آن‌ها برای گرفتن نمونه می‌رویم. اخیرا یک مورد شکایت در این زمینه داشتیم که با شرکت نفت مکاتبه کردیم که ما آماده‌ایم در هر کدام از پمپ‌بنزین‌ها که تمایل دارید، گروهی تشکیل شود و برای کنترل به آنجا برویم. خودمان هم ضرورتش را احساس می‌‌کنیم. هنوز جوابی از آن‌ها برای بازرسی دریافت نکردیم. به محض اینکه جواب دریافت کنیم آمادگی بازرسی را داریم».
او تاکید کرده بود:«تنها راه اثبات این قضیه پیمانه‌های مخصوص است که هم ما داریم و هم شرکت نفت، منتهی چون شرکت نفت مرتب خودش این کار را انجام می‌دهد ما اجازه گرفتیم از اداره کل که این کار را مشارکتی انجام دهیم. شرکت نفت پیمانه مدرج دارد اگر ما بخواهیم پیمانه مدرج داشته باشیم باید حتما بگوییم شرکت بازرسی بیاید و هزینه‌ی سنگینی را به ما تحمیل می‌کند. یک مقدار ما برای تسهیل در این کار خودمان این کار را کنیم. البته محوریت این کار را فرمانداری هم می‌تواند بر عهده بگیرد. و به فرمانداری هم نامه نوشتیم و گفتیم بی‌اطلاع ما و شرکت نفت یک روز فوری به ما زنگ بزنند و نگویند کدام پمپ‌بنزین و در معیت نماینده فرمانداری این بازرسی انجام شود که سلامت کار هم تامین شود. ضمن اینکه ما به سلامت کار شرکت نفت و خودمان یقین داریم ولی برای اینکه خیال مردم هم راحت باشد می‌تواند فرمانداری محوریت این مسئله را بر عهده بگیرد».
حالا پس از گذشت دو هفته رییس اداره استاندارد بار دیگر در گفت‌و‌گو با پاسارگاد می‌گوید: پس از اینکه شرکت نفت پاسخی به ما نداد شرکت بازرسی مهرگستر از کرمان آمد و پس از بازرسی گزارشش را به فرمانداری دادیم. او ادامه داد: عمده شکایات ما از پمپ‌بنزین استوار بود که آنجا بعلاوه 11 تا پمپ دیگر توسط شرکت بازرسی کنترل و حجم‌سنجی شدند علاوه بر آن از نماینده فرمانداری هم خواستیم در این بازدیدها حضور داشته باشد خوشبختانه پس از بازرسی مشکل حجمی نداشتیم. وی افزود: در رابطه با کیفیت بنزین هم که کنترل سراسری هست و توسط وزارت نفت انجام می‌شود اما در رابطه با حجمی مشکلی گزارش نشد فقط یکی از پمپ‌های بنزین با ما همکاری نکرد که او را به تعزیرات معرفی کردیم اما از سایر پمپ‌بنزین‌ها سرزده بازدید و موارد عدم انطباق مشاهده نشد.