گزارش پاسارگاد از کلیپ جنجالی رختکن تیم فوتبال تراکتورسازی در سیرجان
باز هم دردسر

 ناصرصبحی
تمام ماجرا از انتشار یک کلیپ آغاز شد. البته در حقیقت، این یک کلیپ، از دو کلیپ به هم پیوسته تشکیل شده بود. این کلیپ، رختکن تیم فوتبال تراکتورسازی تبریز را پس از بازی با تیم فوتبال گل‌گهر در ورزشگاه امام علی نشان می‌داد. کلیپ اول، حاوی تصاویری از وسایلی بود که روی زمین رختکن ریخته شده و کلیپ دوم، حاوی تعدادی سرنگ است. این دو کلیپ، دو مفهوم متفاوت را منتقل می‌کردند. اگر موضوع کلیپ اول، نامرتبی و عدم نظافت رختکن تیم تراکورسازی را تداعی می‌کرد، کلیپ دوم به شایبه دوپینگ پهلو می‌زد.
انتشار این کلیپ بلافاصله با واکنش مدیرعامل باشگاه تراکتورسازی روبه‌رو شد. او که از هویت فیلمبردار مطلع بود، وی را متهم کرد که درخواست پول و سپس پیراهن اشکان دژاگه را داشته و تهدید کرده اگر درخواستش اجابت نشود، تلافی خواهد کرد. در ادامه، ماجرای انتشار کلیپ به برنامه فوتبال برتر نیز کشیده شد و این‌بار اصغر حدیدی؛ رییس هیئت فوتبال سیرجان پشت خط آمد تا پیرامون موضوع توضیح دهد. حدیدی از انتشار کلیپ انتقاد کرد اما حاضر نشد اتهام وارده به علی گویینی از سوی مدیرعامل باشگاه تراکتورسازی را بپذیرد و تعیین تصمیم نهایی را به بررسی‌های بیشتر موکول کرد.
روز پنج‌شنبه در ورزشگاه امام علی به سراغ اصغر حدیدی می‌رویم. او در اتاق مانیتورینگ، دست به سینه در حال تماشای دوربینی است که ورود و خروج افراد به رختکن‌ها را نشان می‌دهد.
 روایت ماجرا از زبان رییس هیات فوتبال سیرجان
«ما مطابق روال تمام بازی‌ها، یک کارت شناسایی از مسئول تدارکات تیم مهمان گرفته و رختکن را مرتب، تمیز و با امکانات موجود تحویل می‌دهیم. در انتهای بازی هم پس از تحویل دادن رختکن، کارت شناسایی را پس می‌دهیم. یک فرم یا چک لیست هم داریم که لیست اموالی نظیر تلویزیون، صندلی، میز و... داخل رختکن است. چون ممکن است در حین یا پس از بازی به دلیل درگیری‌های احتمالی خساراتی وارد کنند، برای جلوگیری یا جبران خسارت چنین رویه‌ای را پیش می‌گیریم. در مورد تیم تراکتور هم مانند سایر تیم‎‌ها رختکن تحویل‌شان داده شد و تراکتوری‌ها هم خیلی راضی بودند و ما شرط میزبانی را به جا آوردیم. پس از بازی با توجه به این‌که تراکتوری‌ها عجله داشتند به پروازشان برسند، سوار اتوبوس شدند و رفتند. روز بعد ما متوجه شدیم کلیپی در فضای مجازی منتشر شده که آقای علی گویینی در حین فیلمبرداری می‌گوید این هم رختکن تیم تراکتور و ببینید چقدر بی‌نظم هستند. در همین حین که ایشان در رختکن می‌چرخد، به جایی می‌رسد و می‌گوید که این هم سرنگ‌هایی که تراکتوری‌ها تزریق و استفاده کردند. من ساعت 10 صبح شنبه کلیپ را دیدم و بلافاصله به یکی از بچه‌های هیئت فوتبال گفتم به گویینی بگو این چه کلیپی است که منتشر کردی و این تبدیل به حاشیه خواهد شد. از طریق رابط گفتم بگویید فیلم در جایی منتشر نشود. حتا یکی از بچه‌های هیئت با آقای گویینی برخورد تندی انجام داد که این چه بی‌تدبیری‌ای بود که انجام دادی؟»
حدیدی در مورد ماهیت سرنگ‌ها می‌گوید: «در ورزش‌های حرفه‌ای متداول است که حتا اگر تیمی از چیزی استفاده ‌کند، رد پایی از خودش به جا نگذارد. اما تراکتوری‌ها شاید به دلیل این‌که عجله داشتند... البته داروهایی که من در کلیپ دیدم، مجاز است و معمولا پزشکان در بحث سرماخوردگی، پیش‌گیری یا ویروس استفاده می‌کنند. بالاخره داروهایی زیادی هستند که در قالب مکمل بنا به شرایط، پزشک تیم تشخیص می‌دهد که به بازیکنانش بزنند. معمولا کمیته دوپینگ هم مرتب چک می‌کند و اگر مشکلی باشد، خودشان برخورد می‌کند.»
حدیدی همچنان منتقد انتشار کلیپ است: «آن‌چه مسلم است، این است که حتا اگر تراکتوری‌ها بی‌نظمی کرده بودند، شرط میزبانی این بود که ما این کلیپ را منتشر نکنیم. بالاخره یک سری آشغال توی رختکن ریخته‌اند و کار خدمات است که برود و نظافت کند. انتشار این کلیپ به نوعی بازی با حیثیت یک تیم بود. هیئت فوتبال سیرجان هم کانال‌های مرتبط با خودش در فضای مجازی دارد و هرچه را صلاح بدانیم، خودمان با هماهنگی روابط عمومی هیئت منتشر می‌کنیم. این‌که احدی از کارکنان مجموعه آمده این فیلم را گرفته و به صورت گسترده در فضای مجازی منتشر کرده، بی‌اخلاقی بوده. کار هر کسی که بوده، عواقبش هم به عهده خودش است و باید به افکار عمومی و تیم مقابل پاسخ دهد. البته چون این اتفاق در مجموعه‌ای انجام شده که در آن هنگام در اختیار هیئت فوتبال بوده، بلافاصله و حتا قبل از برنامه آقای میثاقی، ما کمیته‌ انظباطی تشکیل دادیم و سرمان بالاست که قبل از آغاز حاشیه، هیئت فوتبال سیرجان در کمترین زمان ممکن، فیلم را جمع کرد، آقای گویینی را آوردیم و چون خودش بسیار اظهار ندامت می‌کرد، به تعهد کتبی بسنده کردیم.»
اما پس از انتشار کلیپ چه اتفاقاتی افتاد؟ «تیم تراکتور نامه‌ای گلایه‌آمیز به ما نوشت و ما بیانیه‌ای صادر کردیم که این شخص به صورت خودسرانه این کار را کرده و آن‌چه اتفاق افتاده، نظر باشگاه گل‌گهر و هیئت فوتبال نیست و خودش باید در هر محکمه‌ای که لازم است، پاسخگو باشد. ما کار خودمان را در هیئت فوتبال انجام دادیم. حتا در بیانیه‌مان هم نوشتیم اذعان داریم تمام تیم‌های حاضر در لیگ برتر و لیگ دسته اول کشور که به سیرجان رفت و آمد دارند، همه از سلامت حرفه‌ای کاملی برخوردار هستند، مگر آن‌که خلافش ثابت شود. ضمن این‌که ما مسئول ثابت کردن تخلفات انظباطی تیم‌ها و سلامت حرفه‌ای‌شان نیستیم. فدراسیون فوتبال ارکانی دارد که پیگیر این مسایل هستند.» حدیدی تاکید می‌کند: «ما اذعان داریم تمام این تیم‌ها از سلامت کامل حرفه‌ای و اخلاقی برخوردار هستند؛ مخصوصا تیم اصیل، باریشه و مردمی تراکتورسازی. ما به عنوان نماینده هیئت فوتبال استان کرمان، وظیفه‌مان این است آن‌چه شان مردم سیرجان و استان کریمان است را به نحو مطلوب انجام دهیم و قطعا در رسالت خودمان با هر شخص و جریانی که بخواهند فوتبال این شهر را ناپاک جلوه بدهند، برخورد می‌کنیم.»
او در ادامه سؤالی را مطرح می‌کند که از سوی برخی سیرجانی‌ها پرسیده شده: «برخی می‌گویند چرا شخصی که در گذشته هم حاشیه داشته، هنوز در این مجموعه مانده؟ اولا وقتی آن اتفاق افتاد، دادگاهی برایش تشکیل شد و جریمه‌اش را داد. یک سال از زندگی فوتبالی محروم بود. اتفاقا آدم بسیار زحمتکشی هم است. تا الان هم هیچ حاشیه‌ای نداشت. ما حتا در بازی‌های حساس سال گذشته مانند بازی با خونه‌به‌خونه که در سنوات قبل با این تیم‌ها حاشیه‌هایی داشتیم، از گویینی خواستیم در استادیوم نباشد. او هیچ مسئولیت اجرایی در بازی‌ها ندارد. ایشان ساعت 10 شب آمده برای جمع کردن زباله‌های رختکن. ما که نمی‌توانیم فردی را که در این مجموعه شاغل است، محرومش کنیم. هرچند اگر لازم شود، محرومش خواهیم کرد.»
 پاسخ به اتهام‌ها
حدیدی می‌گوید علی گویینی ساعت 10 شب برای تمیز کردن رختکن آمده اما این جمله در تضاد با سخنان مدیرعامل باشگاه تراکتورسازی است که گفته بود گویینی پس از پایان بازی به رختکن تراکتورسازی آمده و تقاضای پول و لباس کرده. حدیدی پاسخ می‌دهد: «آقای گویینی در مجموعه حضور دارد ولی تقاضای پول نکرده و آقای ذوالفقاری؛ سرپرست باشگاه تراکتورسازی به یکی از همکاران ما گفته بود گویینی تقاضای 500 هزار تومان پول کرده و وقتی ما ندادیم، گفته می‌دانم با شما چه کار کنم. بلافاصله من با آقای ذوالفقاری تماس گرفتم و گفتم این حرف، اتهام کوچکی نیست و حتا ما می‌توانیم گویینی را به اتهام درخواست رشوه دادگاهی کنیم اما باید قابل اثبات باشد. شما این اتفاق را به صورت مکتوب بنویسید و برای من بفرستید تا ما برخورد کنیم. آقای ذوالفقاری تکذیب کرد و پرسید چه کسی این حرف را زده؟ گفتم شما گفتید. گفت نه، آقای گویینی پول نخواسته بلکه پیراهن اشکان دژاگه را خواسته و چون ما ندادیم، این کار کرده. یعنی موضع باشگاه تراکتورسازی از پول رسید به لباس. باز هم گفتم همین موضوع لباس را هم بنویسید و ادعایش را مطرح کنید. بالاخره ما فیلم دوربین‌های نظارتی را داریم. در این مجموعه80 دوربین وجود دارد و پرنده پر بزند، متوجه می‌شویم. مجموعه مانیتورینگ ما قوی‌ترین مجموعه در میان استادیوم‌های ایران است. با دوربین‌ها معلوم می‌شود گویینی پیش اشکان دژاگه یا هرکدام از عوامل شما رفته یا نه. اما آقای ذوالفقاری حاضر نشد همان ادعای درخواست لباس را هم به صوررت کتبی ارسال کند.»
حدیدی تاکید دارد: «درخواست پول جرم است اما درخواست پیراهن عرف است. علی گویینی جرمی انجام نداده. اگر روزی تخلف علی گویینی ثابت شود، قطعا برخورد می‌کنیم.»
 صاحب سرنگ‌ها کیست؟
حدیدی می‌گوید: «در این‌که سرنگ‌ها متعلق به تیم تراکتورسازی بودند هم شکی نداریم. اما این‌که چرا سرنگ‌ها روی زمین پخش شدند، احتمال می‌دهم آقای گویینی که می‌خواسته فیلم بگیرد، سرنگ‌ها را از داخل سطل بیرون آورده و روی زمین ریخته؛ هیچ شکی نداشته باشید. هیچ پزشک و فردی که از دارو یا سرنگ استفاده کرده، معمولان آن‌ها را روی زمین نمی‌اندازد.»
 شاهد خاموشی به نام دوربین نظارتی
حدیدی در مورد این‌که چرا پس از گذشت چندین روز از واقعه به سراغ فیلم دوربین‌ها رفته‌اند، می‌گوید: «به دلیل عدم دسترسی. ما از روز سه‌شنبه هفته گذشته اقدام کردیم اما منابع دو دوربینی که واضح‌تر بودند، قابل بازخوانی نبود. خوشبختانه بالاخره بالا آمدند و در دسترس قرار گرفتند. ما از طریق مراجع رسمی در فدراسیون فوتبال، کمیته اخلاق و هیئت فوتبال به صورت محرمانه اقدام می‌کنیم اما اگر جایی صلاح دانستیم، حتما افکار عمومی را در جریان قرار می‌دهیم.»
 انتقادهای آقای رییس
حدیدی از برخی خبرنگاران سیرجانی نیز انتقاد دارد. او با اشاره به حاشیه پیش آمده در کنفرانس خبری پیش از بازی با سرمربی تراکتورسازی می‌گوید: «ما باید بپذیریم که در دوره گذار و کسب تجربه هستیم. برخی از خبرنگارانی که در این کنفرانس شرکت می‌کنند، توان فنی خوبی در خبرنگاری ندارند. قبل از بازی سؤالی از آقای الهامی؛ سرمربی تراکتورسازی پرسیده می‌شود، مبنی بر این‌که شنیده شده آقای فلانی که قبلا دروازه‌بان تیم مس کرمان بوده، در برنامه 90 هم حاشیه‌هایی برایش به وجود آمد و در کمیته اخلاق سابقه جرم داشته، همراه تیم تراکتورسازی است. این فرد با توجه به این‌که اتهام جادوگری دارد، چرا همراه تیم شماست؟ آقای الهامی گفت این چه حرفی است که شما می‌زنید؟ ما 11 جادوگر داریم که در زمین هستند و فردا در بازی این 11 بازیکن، قدرت جادوگری‌شان را به شما نشان می‌دهند. تیم اصیل، مردمی و باریشه تراکتورسازی، چند بازیکن ملی‌پوش و بین‌المللی دارد و ما قوی‌تر از آن هستیم که بخواهیم به این مسایل بپردازیم. از این حاشیه‌ها دست بردارید و تیم ما را وارد این فضاها نکنید.»
حدیدی می‌گوید« پس از این ماجرا بلافاصله آن‌ها با رسانه‌ای که داشتند، آمدند و موضوع اتهام جادوگری به تیم گل‌گهر را در ماجرای ریختن ادرار پشت دروازه نبش قبر کردند و گفتند این مسایل متعلق به خودتان است و به ما نچسبانید. این واقعه به دلیل بی‌تدبیری خبرنگاری بود که این سؤال را پرسید و باعث شد ما قبل از بازی وارد چالش شویم. به دلیل همین اتفاقات یک کلاس رایگان به زودی برای خبرنگاران ورزشی برگزار می‌کنیم تا بدانند باید چطور و چه بپرسند. ما به دلیل ضعف آموزش و مسایل خبرنگاری تاوان پس می‌دهیم.»
 گفت‌وگو با سرپرست تیم تراکتورسازی
علی گویینی؛ فیلمبردار کلیپ جنجالی است اما به او دستور داده شده که مصاحبه نکند. تلاش چند‌روزه ما برای راضی کردن گویینی برای انجام مصاحبه راه به جایی نمی‌برد.
ایوب ذوالفقاری، مدیرعامل باشگاه تراکتورسازی هم تمایل چندانی به مصاحبه ندارد و با بدگمانی به درخواست ما نگاه می‌کند. او معتقد است همه چیز در رسانه‌ها گفته شده و ما دیر و به قول او 20 روز بعد از ماجرا، پیدای‌مان شده. در طول مدت زمان اندک تماس تلفنی که مجال طرح بسیاری از سوال‌ها نیست، تاکید دارد که کار دارد و باید برود. با این حال به چند سوال ما پاسخ داد:
 ادعایی مطرح شد که یکی از کارکنان ورزشگاه سیرجان از عوامل باشگاه تقاضای پول کرده است.
نه، پیراهن آقای اشکان دژاگه را خواسته بود. واقعیتش این است که تدارکات ما اگر پیراهن داشته باشند، می‌دهند و مسئله‌ای نیست. آن آقا فکر کرده بود تدارکات ما پیراهن دارد اما نمی‌دهد و گفته بود اگر ندهید...
 گویا آقای گویینی، مسئول تدارکات تیم تراکتورسازی را به رختکن می‌آورد و وضعیت را به ایشان نشان می‌دهد.
فکر نکنم. تدارکات ما چندین سال است که کار می‌کنند، کاربلد هستند و می‌دانند وظیفه‌شان چیست. این آقا یک اشتباهی کرده و می‌‌خواهد از زیرش در برود.
 موضع باشگاه تراکتورسازی در مورد کلیات فیلم منتشر شده چیست؟
باشگاه، مدیریت دارد. تصمیم‌گیرنده آن‎‌ها هستند و دنبال موضوع هستند.
 اگر فیلم‌های دوربین‌های موجود در ورزشگاه خلاف گفته‌ها را نشان بدهد، واکنش باشگاه تراکتورسازی چیست؟
کدام خلاف؟ من فکر کنم گزارش را دادند و کمیته انظباطی یا کمیته اخلاق دنبال ماجرا است.
 در مورد سرنگ‌هایی که در فیلم بود چه نظری دارید؟
کدام سرنگ‌ها؟ همان‌ها که ندیدیم؟ تیمی با این تجربه چنین اشتباهی انجام می‌دهد؟ عقل سلیم چه می‌گوید؟ شما فیلم را نگاه کنید، اول رختکن را نشان می‌دهد، بعد کات می‌خورد به سرنگ‌ها. کف رختکن در ابتدای فیلم با جایی که سرنگ‌ها ریخته شده، فرق دارد.
 شما معتقدید صحنه‌سازی شده؟
خودتان نگاه کنید.
 زدن سرنگ حاوی ویتامین که مشکلی ندارد؟
آن را از پزشک سوال کنید.
 می‌توانیم با مدیرعامل باشگاه هم صحبت کنیم؟
خیر.
 تغییر زمین
اصغر حدیدی روز یکشنبه پیرامون آخرین وقایع و موضع هیئت فوتبال در این رابطه می‌گوید: «ما منتظر می‌مانیم که ببینیم کمیته انظباطی از ما چه می‌خواهد. ما مستنداتی داریم که کار آقای گویینی نبوده. از نظر ما ایشان فقط در مورد پخش کلیپ مقصر است.»
حدیدی محکم صحبت می‌کند و این نکته نشان می‌دهد دوربین‌های نظارتی حرف‌هایی برای گفتن داشته‌اند. حرف‌هایی که احتمالا ثابت می‌کند علی گویینی مقصر نبوده اما نمی‌تواند ثابت کند چه کسی مقصر بوده؛ هرچند داستان به این‌جا ختم نمی‌شود. اگر اشتباه گویینی این بوده که به جای اطلاع دادن موضوع به هیئت فوتبال یا باشگاه گل‌گهر و به تبع آن ناظر بازی، کلیپ تهیه و منتشر کرده، اشتباه مدیرعامل باشگاه تراکتورسازی هم اتهام صحنه‌سازی به علی گویینی است. اگر ثابت شود گویینی هیچ وسیله‌ای به داخل رختکن نبرده، انگشت اتهام 180 درجه خواهد چرخید.