جمعه, 08 بهمن 1400

هفته‌نامه شماره ۶۸۷ | ۴ بهمن۱۴۰۰

راهکارهای پیشگیری ازبیماری ویروسی کرونا

 اکبر اسدی
بیش از چند هفته ازشیوع بیماری ویروسی کرونا درکشور چین وچندین کشور دیگر می‌گذرد و این بیماری باسرعت اپیدمی وهمه‌گیر شده است.
در کشور ما نیز با توجه به ارتباطات متنوع با کشور چین وبرخی کشورهای درگیر این بیماری وارد کشور شده است.
ویروس کرونا تقریبا از خانواده ویروس‌های آنفلوانزا است که یک تغییر ژنوم پیدا کرده که فعلا به دلیل همین تغییر شکل نه دارو و نه واکسن مناسب برای درمان وپیشگیری ازکرونا پیدا شده است. با شرایط و راه‌های انتقال مشابه و راه‌های پیشگیری مشابه با آنفلوآنزا توصیه‌های جدی را به تمامی شهروندان وهمشهریان عزیز یادآور می‌شویم:
۱) همواره باتوجه به برودت وسرمایی هوا پیشگیری از عدم انتقال به آنفلوانزا، شبه‌آنفلوانزا وسرماخوردگی راجدی بگیرید.
۲)هرگز بدون تجویز پزشک آنتی بیوتیک مخصوصا در درمان آنفلوانزا و شبه انفلوانزا استفاده نکنید که خود باعث کاهش سطح ایمنی بدن مخصوصا در کودکان وگروه‌های درمعرض خطر می‌شود.
۳) به محض داشتن چهارعلامت؛ تب، سرفه، عطسه پی‌درپی،گلودرد، درد شدید عضلانی به پزشک یا نزدی‌کترین مرکز درمانی مراجعه کنید.
۴) هنگام سرفه و عطسه حتما جلو بینی ودهان خود را بپوشانید. هرگز در کف دستان عطسه نکنید که متاسفانه این کار رایج است واگر دستمال هنگام عطسه در دسترس نبود در آستین دست راست وچپ این کار را انجام دهید.
۵) از نگهداری حیوانات اهلی و وحشی درمحل زندگی جدا خوداری کنید.
۶) هرگز سگ،گربه، خرگوش یا گونه دیگری از این حیوانات را درمنزل نگه ندارید و هرگز با این گروه از حیوانات تماس با دست نداشته باشید. مخصوصا در مورد کرونا ویروس. تماس نگرفتن با این گروه ازحیوانات بسیار لازم وحیاتی است. اگر مجبور به تماس دست با این حیوانات شدید حتما دست‌ها را با آب وصابون بشورید.
۷) درصورت خرید مرغ وماهی بعدازتماس با گوشت این گروه حتما دست‌ها را با آب و صابون یا مایع شستشو دهید. و وسایل و کاردی که مرغ وماهی را با آن خورد کرده‌اید با دقت شست‌وشو دهید.
۸) درصورتیکه درمغازهای مرغ وماهی کارمی‌کنید هرگز با لباس‌کار به منزل مراجعه نکنید و هر لحظه مرتب دست‌ها را با آب و صابون شست‌وشو دهید.
۹) دستمالی که جلوی بینی و دهان می‌گیرید حتما درسطل درب‌دار قرار دهید و از انداختن درمعابر عمومی جدا خوداری کنید.
۱۰) افراد مسن، کودکان زیر ۵سال، زنان باردار، افرادی که مشکلات تنگی نفس و آسم دارند، بیماران دیالیزی و پیوند کلیه‌ها، بیمارانی که شیمی درمانی می‌کنند وگروه‌های درمعرض خطر فصل سرما را جدی بگیرند و هرگز با کسی دست و روبوسی نکنید. همچنین دراماکن پرجمعیت رفت وآمد نکنید.
۱۱) درمنزل جهت خورد کردن گوشت حتما از دستکش یکبارمصرف استفاده کنید بعداز پایان کار دستکش را در سطل درب‌دار قرار دهید.
12) طبق آمارها 98 درصد افرادی که به این بیماری مبتلا می‌شوند بهبود می‌یابند و فقط دو درصدشان فوت می‌کنند. بنابراین می‌توان گفت میزان خطرناک بودن این بیماری کمتر از آنفلوانزاست. بطوریکه در همین سیرجان امسال حدود 500 نفر به بیماری آنفلوانزا مبتلا شدند که فقط 3-4 نفرشان فوت کردند.
13) هرچه رو به فصل گرما می‌رویم از عمر این ویروس کاسته می‌شود.
14) هیچ‌کدام از درمان‌های طب سنتی که در فضای‌مجازی پخش می‌شود تا به حال برای درمان این بیماری اثبات نشده‌اند بنابراین تنها راه پیشگیری و رعایت بهداشت فردی است.
15) استفاده از ماسک زیاد تاثیر ندارد چون ماسک‌ها در ایران استاندارد نیستند و اگر بیشتر از یکساعت استفاده شوند خودشان عاملی برای رشد ویروس و باکتری هستند. فقط ماسک‌ها N98 موثرند.
*رییس گروه بیماری‌های علوم پزشکي سیرجان