یکشنبه, 23 مرداد 1401

هفته‌نامه شماره ۶۹۴| ۲۳ اسفند ۱۴۰۰

کرونا قیمت داروهای گیاهی و برخی میوه‌ها را بالا برد
بازار داغ عطاری‌ها و میوه‌فروشی‌ها

 گروه شهر
این روزها همه جا سخن از کروناست: «می‌گن اگه هرشب قبل از خواب شیر زردچوبه بخوری به کرونا مبتلا نمی‌شی» «قرص ویتامین سی، زینک، ویتامین د ث، آهن بخورید سیستم ایمنی‌تون بالا می‌ره» «لیموترش و زنجبیل و عسل و با آب جوش قاطی کنید هر روز بخورید» «هر روز یک لیوان آب پرتقال و لیموشیرین بخورید، گریب‌فروت هم خیلی خوبه» و... نمونه‌هایی از توصیه‌هایی‌ست که همه شنیده‌ایم. همین تجویزهای تأییدنشده حسابی بازار عطاری‌ها و میوه‌فروشی‌ها را داغ کرده است، تا جایی که قیمت این اقلام در بازار به شدت بالا رفته است.
یک عطاری در خیابان [...] شلوغ و پرازدحام است. حدود 15 نفری توی مغازه هستند و هرکسی چیزی می‌خواهد؛ یکی برای لاغری، دیگری برای جوش‌های صورت و چندین نفر هم داروی ضدکرونا و تقویت سیستم ایمنی می‌خواهند. مرد میانسالی که به همراه خانمش به عطاری آمده است به زنش می‌گوید: کرونا بازار هرچی را خراب کرده خوب نانی برای عطاری‌ها درست کرده است. او داروی ضد کرونا می‌خواهد، می‌پرسم واقعا این داروی گیاهی، کرونا را درمان می‌کند؟ «من به دست آقای... اعتقاد دارم تابه‌حال هرچه بهم داده خیلی خوب بوده است. بعدش هم داروهای گیاهی هیچ عوارضی ندارند.» زنی از پشت سرم آویشن می‌خواهد؛ «آویشن خیلی برای سیستم ایمنی بدن خوبه من هر روز دم می‌کنم با زنجبیل و دارچین می‌خورم اینجوری کرونا هم نمی‌گیرم» مردی زنجبیل می‌خواهد و فروشنده می‌گوید زنجبیل تازه ندارم و ادامه می‌دهد: «‌الان دیگر زنجبیل تازه توی بازار گیر نمی‌آید» و بعد هم می‌گوید: «این زنجبیل‌هایی که دارم درسته تازه نیست اما خیلی خوبن و بگیر و آسیاب کن ببین چه عطر خوبی دارد.» از فروشنده می‌پرسم داروی ضدکرونا دقیقا چیه؟ می‌گوید: «‌همان داروی آنفلوانزاست یکسری مواد را با هم قاطی کردم.»
بازار شلوغ است و عطاری‌هایش از همه جا شلوغ‌تر. زن میانسالی از صاحب یک عطاری عنبرنسار می‌خواهد و صاحب عطاری می‌گوید: «‌یک گوله عنبرنسار رو هر روز تو خونه دود کن هم خودتان را دود بدهید و هم دودش را استنشاق کنید. هرچی ویروس و میکروب تو بدنتون باشه را می‌کشد.» زن می‌گوید اسپند هم بده و مغازه‌دار تاکید دارد یک روز اسپند و کندر دود کن و روز دیگر عنبرنسار: «این عنبرنسار هیچ جای سیرجان گیرت نمی‌آید. عنبرنسار خوب باید از خر ماده کوچک باشد.» زن دیگری از کرونا می‌نالد و می‌گوید این چه بلایی بود دم عیدی سرمون اومد. تقاضای آویشن دارد و صاحب عطاری می‌گوید: «آویشن تنها نخور، آویشن با گل بومادران، پرسیاوش و بید قاطی کن دم بد خیلی خوبه. مرتب هم بخور بابونه، گل بنفشه، مرزنجوش بده»
عطاری‌های بعدی هم مشتریان زیادی دارند و اکثرا تقاضای دمنوش‌های گیاهی ضدکرونا دارند.
میوه‌فروشی‌های خیابان امام خلوت‌تر از همیشه است. تعدادی هم که در حال خرید هستند اولا ماسک و دستکش دارند و دوما خریدشان حول چند میوه است؛ پرتقال، لیموشیرین، لیموترش، زنجبیل تازه برخی هم گریب‌فروت و کیوی می‌خرند.
در بین مغازه‌های میوه‌فروشی فقط چهار مغازه هستند که زنجبیل تازه دارند که آن هم کیلویی 120 تا 130 هزار تومان می‌فروشند. زن جوانی زنجبیل‌تازه می‌خواهد و می‌گوید: «‌گفتن زنجبیل خیلی برای کرونا خوبه، من هر روز یکم زنجبیل‌تازه تو غذاهای می‌ریزم، گاهی هم زنجبیل‌ تازه رو رنده می‌کنم با عسل و یکم هم پودر سیاهدونه می‌دهم به شوهر و بچه‌هام، همین‌ها آدم رو در برابر کرونا مقاوم می‌کنه وگرنه که هنوز نه داروش کشف شده نه واکسنش» زن زمانی می‌فهد زنجبیل کیلویی 130 هزار تومان است با اعتراض می‌گوید؛ «‌چرا اینقد گرون؟ یک ماه پیش خریدم نصف همین قیمت» فروشنده می‌گوید؛ «‌ما هم همینقدر گرون می‌خریم اصلا زنجبیل تازه دیگه گیر نمی‌آید.» زن مجبور می‌شود نیم کیلو زنجبیل تازه بخرد.
لیموترش هم از کیلویی 55 هزار تومان تا 25 هزار تومان متغیر است. مرد جوانی می‌خواهد لیموترش بخرد و وقتی می‌فهد کیلویی 55 هزار تومان است با اعتراض به فروشنده می‌گوید؛ «‌مگر سرگردنه است» فروشنده می‌گوید؛« این‌ها لیموترش سبز هستند، این‌ها ارزش دارند از نظر طعم و مزه‌ با لیموترش‌های بزرگ و زرد خیلی فرق دارد، اصلا این لیمو با اون لیمو قابل مقایسه نیست.» مرد به میوه‌فروشی بعدی می‌رود. مغازه بعدی لیموترش زرد و بزرگ دارد و قیمت هرکیلو را 30 هزار تومان اعلام می‌کند و مرد باز هم جلوتر می‌رود مغازه‌ی بعدی لیموترش زرد و بزرگ را کیلویی 24 هزار تومان می‌دهد. مرد می‌گوید عجب مملکتی داریم وقتی قیمت لیمو از یک مغازه تا مغازه کناریش 6-7 تومان تفاوت دارد چه باید بگوییم، فروشنده می‌گوید؛ «‌همه‌ی ما لیموترش‌های‌مان مال قبله و همراه هم خریدیم، ما به همون قیمت قبل می‌فروشیم بقیه به دلیل تقاضای زیاد قیمت‌ها را بالا برده‌اند، متاسفانه انصاف نیست».
غلامرضا شهبا رییس اتحادیه خرده‌فروشان میوه و سبزی در پاسخ به این سؤال که چرا نظارتی روی بازار میوه و سبزی ندارید و چرا قیمت‌ها این‌قدر بالا هستند، گفت: «اتفاقا قیمت‌ها خیلی پایین هستند...اینکه از تلویزیون اعلام کردند به دلیل کرونا قیمت میوه بالارفته است، در سیرجان هم مسلما تاثیر گذاشته است. ولی نه اینکه در سیرجان گران بدهند چون از مبدا میوه کم و گران شده است.» وی ادامه داد:«مثلا زنجبیل مال ایران نیست و از خارج از کشور وارد می‌شود و از مبدا کم شده است. اما لیمو و پرتقال اصلا کیلویی 13 هزار تومان نداریم. هیچ پرتقالی بالای ده هزار تومان نداریم.» از او می‌خواهم اگر حرف من را باور ندارد یک نفر را به صورت نامحسوس به خیابان امام بفرستد. «‌پرتقال بالای ده هزار تومان در بازار میوه سیرجان نداریم. شاید شما که قیمت می‌گرفتید فروشنده سرسری جواب‌تان را داده است. والا پرتقال بالای ده هزار تومان نداریم. لیموترش البته چون فصلش نیست نرخ هم نداریم و نرخش در برگ نرخ ما هم نیست چون خارج از فصل است اما بقیه میوه‌ها نرخ داریم، اگر می‌خواهید مستند چاپ کنید گوشی را قطع کنید تا من از روی نرخ‌نامه نگاه کنم و قیمت‌ها را بهتون بدهم.» بعد از 5 دقیقه دوباره تماس می‌گیرم و می‌گوید: «‌من از پنج‌شنبه‌ سیرجان نبودم الان به معاون اتحادیه آقای مسعودی زنگ زدم گفت که لیموشیرین در میدان تا 12500 می‌خریم مغازه‌ها تا 15 هزارتومان می‌فروشند، پرتقال هم مغازه‌ها 13 هزار تومان می‌دهند. یک مقدار قضیه کرونا باعث شده میوه کمبود داشته باشد.» او سپس تقاضا می‌کند :«‌جوری بنویسید که به قول گفتنی آتو دست مردم نیفتد. مردم دارند زجر می‌کشند چرا دیگر از این طرف زجرشون بدهیم».