جمعه, 03 تیر 1401

هفته‌نامه شماره ۶۹۴| ۲۳ اسفند ۱۴۰۰

صندوق‌ها سخن می‌گویند

 احمد علی ناظری
12 سال پیش متعاقب انتخابات مجلس مطلبی تحت همین عنوان از بنده در یکی از نشریات محلی چاپ شد. اکنون اما پس از گذشت افزون بر یک دهه چقدر گفتمان این جامدات محجوب، بی‌روح و بی‌زبان فرق کرده است. تغییری ناشی از بازتاب عملکرد مسئولان و رویکرد مردم و این بار در حوزه انتخابیه سیرجان و بردسیر خلاصه سخن صندوق‌ها این‌گونه است که:
1- در سیرجان و بردسیر اصول‌گرایان به خودشان باختند نه به رقیب‌، چه بسا اگر کاندیداهای مطرح این طیف سیاسی به یک اجماع منطقی می‌رسیدند به احتمال قریب به یقین نتیجه چیز دیگری بود. ظاهرا در انتخابات مجلس دهم هم در این حوزه این اتفاق افتاد.
2- محبوبیت نماینده منتخب نسبت به دوره‌های قبل به میزان معنی‌داری افت کرده است که زنگ خطری است برای اصلاح عملکردشان در چهار سال آتی
3- عملکرد نامقبول دولت، جایگاه اصلاح‌طلبان را در این حوزه انتخابیه به شدت تنزل داده است.
4- متاسفانه هنوز در شهرها و جوامع کوچک احساسات‌، طایفه‌محوری و بریز و بپاش‌های تبلیغاتی جواب می‌دهند.
5- اما پیام اصلی صندوق‌ها در اینجا و هر جای دیگر خطاب به متولیان نظام است که با بررسی میزان مشارکت، رضایت‌مندی و عدم‌رضایت مردم را تخمین بزنند. در همین حوزه در مقایسه با انتخابات مجلس دهم بالغ بر بیست‌هزار نفر از جمعیت شرکت‌کنندگان کاسته شده در حالی که با اضافه‌شدن رای اولی‌ها و طبق روال عادی بایستی شاهد افزایش مشارکت می‌بودیم که البته تجزیه و تحلیل این رویکرد مهم وظیفه متخصصان و اهل فن است.