فرماندار می‌خواهیم چکار؟

 رضا مسلمی‌زاده
یک سال پیش در چنین روزی منصور مکی‌آبادی فرماندار وقت سیرجان به بهانه‌ی کاندیداتوری در انتخابات استعفا داد. در این یک سال سیرجان فرماندار نداشت و شهرستان با دو سرپرست اداره شد و آب هم از آب تکان نخورد. ماجرا وقتی جالب‌تر می‌شود که بدانیم یکی از این سرپرستان همزمان معاون خودش در امور سیاسی و امنیتی هم بوده است. حالا معاون عمرانی فرمانداری هم استعفا داده و یک فرمانداری مانده و یک سرپرست و دو پست معاونت که می‌توان با حفظ سمت روحانی را تا 1400 همراهی کرد. به هر حال یک سال و چند ماه دیگر انتخاب رییس‌جمهور جدید ارکان قوه‌ی مجریه را خواهد لرزاند و پس‌لرزه‌هایش تا پایین‌ترین سطوح اجرایی را دچار تغییر و تحول خواهد کرد. در این یک سال و چند ماه چه کسی حاضر است اعتبار و آبروی خویش را برای هیچ به حراج بگذارد؟ مگر چه کاری قرار است انجام شود که سرپرست از عهده‌ی آن برنمی‌آید؟
ظاهرا کرونا که هیچ وقت عزیز هم نبوده، حالا حالاها قرار است میهمان خودخوانده ما باشد و خفه می‌سازد و بیرون نمی‌رود و شرایط از همیشه کنونی و حساس‌تر باقی خواهد ماند. وقتی که کاری از کسی برنمی‌آید و دولت در سال آخر خویش مستاصل‌ترین روزهایش را می‌گذراند، فرماندار می‌خواهیم که چکار کند؟
در همان شرایط عادی هم نبود کارمندان و کارگران در پایین‌ترین سطح همیشه نتایج آنی و ملموس‌تری دارد. اگر یک معلم فقط یک ساعت سر کلاس حاضر نشود، آن کلاس بی‌معلم مدرسه را به هم می‌ریزد اما اگر رییس مدرسه چند روزی هم نباشد کسی نبودش را احساس نمی‌کند. این سلسله تا رییس اداره آموزش‌وپرورش شهرستان، مدیرکل استان و شخص وزیر ادامه دارد. یک وزارتخانه می‌تواند بدون وزیر و با حضور شخصی مسلوب‌الاختیار آینده‌سازان مملکت را در پیچ‌وخم‌های خود از کار بیندازد و سرگرم‌شان کند و آب هم از آب تکان نخورد.
یک شهر اگر فقط یک روز پاکبان‌هایش سر کار حاضر نشوند، زیر انبوه زباله‌ها خواهد ماند اما همین شهر می‌تواند چند ماه شهردار نداشته باشد و فقط یک نفر با اختیارات محدودِ سرپرستی، بعضی جاها را امضا کند. کاری که یک ربات هم می‌تواند بکند.
یک روز در سفری کوتاه، همسفری برایم توضیح داد که میان مدیر و سرپرست تفاوتی وجود دارد. مدیر یک مجموعه را به سوی اهدافش هدایت می‌کند اما سرپرست امور روزمره را سامان می‌دهد تا مدیر از راه برسد و سکان هدایت را به دست بگیرد. بعد هم گفت بسیاری از بخش‌های ما به شکل سرپرستی اداره می‌شود و تفاوتی نمی‌کند که طرف مدیر مجموعه باشد یا سرپرست. به قول قدیمی‌های همولایتی؛ این چند روز دیگه کریه‌‌ش نمیکنه. ایشالا دولت بعدی!