چاپ

نقدی بر جلسه روز شوراهای شورای شهر سیرجان
ناگفته‌ها مهم‌تر از گفته‌ها

 ناصر صبحی
سه‌شنبه گذشته، اعضای شورای شهر سیرجان به مناسبت روز شوراها به ارایه عملکرد یکساله خود پرداختند. این بخش از جلسه که حاوی نکات مثبت و اقدامات یک سال گذشته شوراها بود، در نشریات منعکس گردید اما این جلسه حاوی برخی نکات انتقادی نیز بود که از چشم‌ها پنهان ماند.
جلسه روز شوراها در حالی‌ آغاز شد که در صحن کم مساحت شورا، حداقل 24 نفر به تناوب حضور داشتند و به همین دلیل فاصله‌گذاری اجتماعی رعایت نشده بود. از همه جالب‌تر لحظه اهدای الواح هفت‌گانه به اعضا بود که همه، از تقدیرکنندگان تا تقدیرشوندگان شانه به شانه یکدیگر ایستاده بودند. به قول یکی از خبرنگاران، شاید اصولا کرونا از جلسه‌های تقدیر و تشکر گریزان است.
همان‌طور که اشاره شد، در این جلسه اعضای شورا عملکرد یکساله خود را در قالب دستاوردها به مردم ارایه دادند اما در این میان، جای بسیاری از مباحث کلیدی خالی بود. در میان گزارش‌ها، هیچ اشاره‌ای به وضعیت بغرنج ترافیک شهری و راهکارهای شورا نشده بود. از برنامه‌های احداث پارکینگ هیچ خبری نبود و حتا وقتی اعضای شورا وعده کارهای بیشتر در سال جاری را دادند، باز هم نشانی از بحث پارکینگ نبود. گویی اعضای شورا در این شهر زندگی نمی‌کنند و هیچ اطلاعی از این بحران ندارند.
رفع سد معبر، موضوع دیگری بود که کوچک‌ترین جایی در میان سخنان اعضای شورا نداشت. این درحالی‌ست که سد معبر به طرز فزاینده‌ای در شهر افزایش داشته است و نه معاونت خدمات شهری شهرداری و نه کمیسیون خدمات شهری نتوانسته‌اند این معضل را رفع کنند. این موضوع در حالی‌ست که در لیست اقدامات کمیسیون خدمات شهری، موارد بسیار کم‌‌اهمیت‌تری نظیر رنگ‌آمیزی سطل‌های زباله وجود داشت. همچنین طاهره جهانشاهی هیچ اشاره‌ای به دلیل نیمه‌کاره ماندن برخی طرح‌ها نظیر رنگ کردن تیرهای چراغ برق که اسفند دو سال پیش آغاز شده بود، نداد. معلوم نیست این طرح اگر خوب بود، چرا اجرایی نشد و اگر بد بود، چرا اجرا شد؟
بحث سایت نگه‌داری سگ‌های ولگرد و دیگر اقدامات جهت راه‌اندازی سیستم برق و آب از موارد مطرح شده در جلسه بود اما هیچ اشاره‌ای نشد که چرا شهرداری در جمع‌آوری سگ‌های ولگرد تا این حد ناموفق بوده است. همچنین هیچ اشاره‌ای به وضعیت پیمانکاری این پروژه نیز نشد تا مشخص گردد به این عملکرد، ایرادهای زیادی وارد است.
درحالی‌که شفاف‌سازی در سازمان شهرداری؛ به خصوص در بحث بودجه، شعار همیشگی شورا و شهرداری است اما همچنان از ارایه گزارش تفریغ بودجه به مردم خودداری شده. موضوعی که نه از سوی رییس شورا، نه از سوی رییس کمیسیون بودجه و نه شهردار که در جلسه حاضر بود، به آن اشاره نشد.
پروژه هدایت آب‌های سطحی از مورادی بود که در جلسه شورا با ذکر اعداد و ارقام ارایه گردید اما باران حتا نگذاشت که چند روز از این جلسه بگذرد و دقیقا عصر دو روز بعد، یعنی پنج‌شنبه، خیابان‌های سیرجان در آب غرق شدند. عمیق نبودن و لایروبی نشدن برخی جوی‌ها، پاکسازی نکردن برخی پل‌ها و البته اعمال نشدن مواردی نظیر برداشتن بخشی از جداول برای سرازیر شدن آب جاری در خیابان به درون جوی‌ها بود. هرچند با توجه به عمق اندک و عدم لایروبی، عملا در بسیاری از موارد، آب از جوی‌ها سرریز شده بود. باران، همچنین بار دیگر مشکل مهندسی نشدن شیب خیابان‌ها و هم‌سطح نبودن آسفالت را برای هزارمین بار به رخ کشید. به همین دلیل نیز در برخی خیابان‌ها شاهد تشکیل دریاچه بودیم.
در جلسه شورا شاهد ارایه هیچ گزارشی پیرامون تلاش برای چابک‌تر و کارآمدتر شدن شهرداری نبودیم. هرچند برخی از اعضای شورا به صورت گذری، اشاره‌ای به لزوم اعمال این موارد انجام دادند اما بحث اصلی چگونگی اجرای آن و نقشه راه چابک‌سازی و کارآمدسازی شهرداری است که به سان برخی دیگر از موارد زیربنایی (نرم‌افزاری یا سخت‌افزاری) خبری از آن نبود.
یکی دیگر از مشکلات مهم شهری که مشخصا در سال گذشته چه شهرداری و چه شورا در آن ناموفق بودند، بحث جمع‌آوری متکدیان و کودکان خیابانی بود. سیرجان، چند مشکل جاویدان دارد که گویا با مسئولانی از این دست قرار است همیشه ادامه داشته باشد. در میان گزارش عملکرد یک ساله اعضای شورا هیچ طرح کارآمد و مشخصی برای حل این مشکل وجود نداشت و پایدار ماندن این مشکل نیز، شکست دیگری را در پرونده شورا و شهرداری نشان می‌دهد.
آنچه تا بدین‌جا اشاره شد، فقط مشتی نمونه خروار است. هرچند در بررسی کارنامه یکساله شورا و شهرداری باید شکست و پیروزی را توامان دید اما از آن‌جا که تمرکز مطلب بر روی موارد نقص بود و از طرفی موارد مثبت به قدر کافی در نشریات منتشر شده، تنها این موارد را که اکثرا جزو موضوعات محوری و مهم هستند، بازگو کردیم.