گفت‌وگو با رییس سازمان نظام پرستاری سیرجان و شهربابک
12 پرستار در سیرجان کرونا گرفته‌اند

 زهرا خواجویی‌نژاد
تا امروز در سیرجان 6 نفر در نتیجه بیماری کویید19فوت کرده و 697 نفر هم کرونا گرفته‌اند. با این حال مردم دیگر از این وضعیت خسته شده و به طبل بی‌عاری زده‌اند. بسیاری از آن‌ها بی‌توجه به آمارهای روزانه نه ماسک می‌زنند و نه رعایت می‌کنند. این وسط فقط پرستاران و پزشکان هستند که هر روز از روز دیگر خسته‌تر می‌شوند و انرژی‌شان تحلیل می‌رود. علی زیدآبادی رییس سازمان نظام پرستاری سیرجان و شهربابک می‌گوید تا امروز 12 نفر از کادر پرستاری به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند و به دلیل ارتباط نزدیک پرستاران با بیماران احتمال اینکه افرادی بیشتری مبتلا شوند، وجود دارد و همین باعث شده مشکل کمبود پرستار که از قبل وجود داشته الان پررنگ‌تر شود. او که مشاور رییس کل و رییس شورای جوانان سازمان نظام پرستاری کل کشور است می‌گوید پیگیر مطالبات پرستاران است تا حق‌شان تضییع نشود.
 در حال حاضر وضعیت پرستاری سیرجان با شیوع بیماری کرونا چگونه است؟
ما در کشور کمبود شدید پرستار را داریم و سیرجان هم از این قاعده مستثنی نیست. برای نشان دادن کمبود پرستار چندتا معیار وجود دارد، یکی از معیارها این است به ازای هر تخت بیمارستانی بین یک و هشت دهم تا دو پرستار باید وجود داشته باشد اما در سیرجان، به ازای هر تخت بیمارستانی یک پرستار وجود دارد و این نشان می‌دهد اگر ما بخواهیم به استاندارد کشوری برسیم تقریبا در همه‌ی قسمت‌ها یک نفر کم داریم. حالا با همین تعداد، همکاران ما دارند پوشش می‌دهند اما خیلی برای‌شان سخت است. وقتی یک پرستاری به هر دلیلی از سیستم خارج می‌شود، متاسفانه جایگزین ندارد و تبعات بسیاری برای‌مان دارد.
 اما در روزهای ابتدایی کرونا در شهرستان، فراخوان جهت جذب پرستار داده شد، از این طریق جذب نیرو نکردید؟
آن روزی که کرونا در شهرستان شروع شد، حدود 50 نفر از همکارانی که حالا یا در مراکز خصوصی مشغول به کار بودند یا اصلا جایی مشغول نبودند اعلام آمادگی کردند تا به صورت داوطلبانه، بدون هیچ حقوق و مزایایی بیایند کار کنند. اما در سیرجان در آن زمان شیوع کرونا پایین بود و به حضور آن‌ها احتیاج پیدا نکردیم. از طرفی استفاده از این افراد سخت است چون این افراد باید با سیستم آشنا شوند و آموزش ببینند. به دلیل همین موضوعات ما نتوانستیم از آن‌ها استفاده کنیم.
 تا امروز چند نفر از کادر پرستاری سیرجان به کرونا مبتلا شده‌اند؟
وقتی می‌گوییم پرستاری و نظام‌پرستاری شامل 5 گروه می‌شود؛ پرستاران، پرستاران اتاق عمل، تکنسین‌های بیهوشی، فوق‌تکنسین‌های فوریت‌های‌پزشکی و بهیاران. تا امروز 12 نفر از سیستم پرستاری به بیماری کویید19 مبتلا شدند که جایگزین کردن‌شان خیلی سخت است.
اگر بیماری کرونا در سیرجان شدیدتر شود با کمبود پرستار مواجه نمی‌شوید؟
ما ترجیح‌مان این است که با همین نیروهای آموزش دیده ادامه دهیم ولی اگر احتیاج شود از بین نیروهایی که فراخوان دادیم استفاده می‌کنیم.
 شنیده‌ایم در ابتدای کرونا خیلی از پرستاران اعلام کردند در بخش کرونا حاضر نمی‌شوند و همه‌ی بار روی دوش پرستارانی افتاد که از طریق فراخوان جذب کرده‌ بودید؟ما از بین این 50 نفر فقط از 8 نفر نیروی شرکتی یا همان نیروهای 89 روزه استفاده کردیم و به جز این 8 نفر جذب نیرو نداشتیم. هیچ‌کدام از بچه‌های بخش‌های ویژه و بخش‌های دیگر از کار انصراف ندادند. ما پرستاری داشتیم که مادرش گفته بود؛ دخترم شیرم را حلالت نمی‌کنم اگر نخواهی بروی در سیستم و کمک همکارانت بدهی. یا سرپرستار بخش کرونای بیمارستان غرضی که گفته بود خودم و نیروهایم تا آخرین لحظه می‌ایستیم با هر شرایطی که باشد کار می‌کنیم.
 چند پرستار و نیرو در بخش کرونا مشغول به خدمت هستند؟
ما هر دو بیمارستان‌مان درگیر این موضوع‌اند و حدود 40 نفر مشغول فعالیت هستند.
 حقوق پرستاران به ویژه پرستاران بخش کرونا نسبت به قبل افزایش داشته است یا پاداشی به ایشان داده می‌شود؟
افزایش حقوقی نداشتیم. فقط وزارتخانه یک مرحله آمده مبلغی را به عنوان حق کرونا در نظر گرفته است که آن هم خیلی اندک بود.
 به نظرتان پرستاران با این حجم فعالیت با چه مشکلاتی مواجه هستند ؟
پرستاران چندتا مشکل عمده از قبل داشتند که ما به عنوان سازمان مطالبه‌گر پیگیر آن هستیم. یک سری قوانینی داریم که چندین سال است تصویب شده اما اجرا نشده‌اند. مثل قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری و قانون ارتقای بهره‌وری و قانون مشاغل سخت که هنوز اجرایی نشده‌اند. یک بندی داریم به نام فوق‌العاده ویژه که در احکام بچه‌ها باید لحاظ شود که تا امروز اجرایی نشده است. مشکل اساسی دیگر هم که گفتم کمبود نیرو است. در وضعیت کرونا کمبود نیرو و بحث سختی‌کار بیشتر نمود پیدا کرد. بچه‌هایی که در بخش کرونا کار می‌کنند همه‌شان به دلیل لباس فضایی که می‌پوشند، چندین چندبار دیده‌ایم که همکاران‌مان بدن‌شان کم‌آب می‌شود و در شیفت‌ها غش کردند، خیلی وزن‌شان کاهش پیدا کرده است، از لحاظر روحی تحلیل رفتند، اکثرا روی صورت‌شان جای ماسک‌ها باقی مانده است. حساب کنید 12 ساعت با این لباس و ماسک کار کردن چقدر سخت است.
 در سیرجان تعدیل نیرو نداشتید؟
ما به هیچ عنوان چنین چیزی را نداشتیم فقط تنها موضوعی را که داشتیم همان 8 نفر نیروی شرکتی یا 89 روزه بودند که نتوانستیم جذب کنیم، آن هم مشکل از ما نبود. در کل کشور 2500 نفر چنین مشکلی داشتند که نتیجه خلف‌وعده وزارت‌خانه و شخص وزیر بود. ما به عنوان سازمانی که باید پیگیر این قضیه شویم، در جلسات مختلف در وزارتخانه و مجلس از طریق سازمان بازرسی کشور پیگیر این قضیه هستیم که این مشکل حل شود.
 وزارتخانه چه قولی داده بود؟
وزیر گفته بود کسانی که در ایام کرونا بیایند کمک بدهند، جذب سیستم می‌شوند. بعد هم آمدند سامانه‌ای را طراحی کردند به نام سامانه داوطلبی که بچه‌ها رفتند آنجا ثبت‌نام کردند. سپس وزارتخانه گفت این‌ها داوطلب بودند و چون داوطلب بودند، ما هیچ تعهدی در برابرشان نداریم. البته ما هم خیلی پیگیر هستیم که این اتفاق بیفتد. هفته پیش تهران بودم و جلسه‌ای با نایب‌رییس مجلس داشتیم که باز هم در جلسه اول کمیسیون بهداشت هم مطرح شد و وزیر باز هم همان حرفش را تکرار کرد و گفت سعی می‌کنیم در آزمون استخدامی آینده این افراد را در اولویت قرار دهیم ولی باز هم چون خلف وعده زیاد دیدیم نمی‌توانیم روی این حرف حساب کنیم.
 به نظرتان با همین شیوع جلو برویم با کمبود تخت بیمارستانی مواجه نمی‌شویم؟
فعلا کمبود نداریم. چون یکسری تجهیزات اضافه شده است. و مشکلی نداریم اما اگر احتیاج شود تمهیداتی اندیشیده شده که امیدوارم به آن سمت نرویم. اگر احتیاج شود شاید مجبور به تخلیه یکی از بیمارستان‌ها شویم .
 با توجه به اینکه آمار کرونا در سیرجان در حال افزایش است اما مردم هم‌چنان به این موضوع بی‌تفاوت هستند، چه صحبتی با مردم دارید؟
آمار بستری‌های‌مان در حال افزایش است. اگر یکی از پرستاران به هر دلیلی از مجموعه خارج شود، کرونا بگیرد یا خدای نکرده شهید شود و مردم شهر بعدا بخواهند از این فرد تجلیل کنند به چه درد می‌خورد؟ اگر امروز کمک نکنند بعدا هیچ فایده‌ای برای آن فرد و هیچ‌کسی ندارد. واقعا از مردم خواهش می‌کنیم رعایت کنند. یک پرستار می‌تواند جان صدها نفر را نجات دهد. خواهش می‌کنیم اول به خاطر خودشان و بعد به خاطر همکاران ما مسایل بهداشتی را رعایت کنند. از مردم می‌خواهیم مثل همان روزهای اول وارد عمل شوند. آن روزها کمپین درست می‌کردند و کمک مالی جمع می‌کردند، می‌آمدند توی خیابان‌ها گندزدایی می‌کردند. امروز اگر می‌خواهند کمک کنند، کمپین تشکیل دهند و ماسک خریداری و بین مردم توزیع کنند.
به مردم می‌گوییم؛ چرا ماسک نمی‌زنید؟ می‌گویند سخت است یا نفسم می‌گیرد. می‌گویم شما در یک محیط آزاد نمی‌توانی ده دقیقه ماسک را تحمل کنی، همکاران ما باید ماسک را 6-8 ساعت روی صورت‌شان باشد غیر از آن یک لباس سختی را بپوشند. پس چطوری دل‌تان می‌آید ماسک نزنید