رییس سابق بیمارستان امام رضا(ع) و پزشک رادیولوژیست در گفتگو با پاسارگاد:
بی‎توجهی مردم به موازین بهداشتی بحران کرونا را تشدید می‎کند

 هدی رضوانی
همزمان با شیوع کرونا اطلاع‎رسانی و آگاه‎سازی مردم از نقش‎های مهمی بود که مسئولان دانشکده علوم پزشکی هر شهری باید آن را به بهترین نحو ممکن انجام می‌دادند. حسن نصرالله‌پور رییس سابق بیمارستان امام‌رضا‌(ع) از جمله افرادی بود که از ابتدای بحران کرونا از طریق صفحه رسمی اینستاگرام خود خبرهای درست و موثقی را در خصوص این بیماری منتشر کرد و جزو اولین افرادی است که گفت اگر آزمایش فردی منفی شد اما سی‎تی اسکن او مثبت شد، آن فرد مبتلا به کرونا است. وی همچنین تاکید می‎کرد که ممکن است آزمایش‎ها با خطا همراه باشد و نباید صرفاً به آن‎ها اتکا کرد. گفت‌وگو با این پزشک دغدغه‎مند را از نظر می‎گذرانید.
 با توجه به تذکر مداوم ستاد کرونا مبنی بر رعایت اصول بهداشتی، چرا با ۵۳ نفر از کادر درمان و کادر اداری دانشکده علوم پزشکی سیرجان به این بیماری مبتلا شده‌اند؟
این افراد بیشتر در کادر اداری مبتلا شدند. نیروهای کادر درمان انگشت‌شمار هستند. کادر درمان به دلیل ارتباط مستقیم با بیماران به طور جدی مراقبت و موازین بهداشتی را رعایت می‎کنند. کادر اداری هم به دلیل غربالگری موارد مثبتی مشخص شد که اگر این غربالگری در ادارات دیگر هم انجام شود موارد مثبت آن ادارات مشخص می‌شود. شاید کادر اداری به طور مستقیم با بیمار در ارتباط نیستند و فکر می‎کنند محیط آلوده نیست و کمتر موازین بهداشتی را رعایت می‌کنند. در حالی که اگر یک نفر هم که مبتلا باشد باعث می‌شود به سرعت سایر افراد درگیر بیماری شوند. طبیعتاً خانواده‌های این افراد هم درگیر خواهند شد و متاسفانه در شرایط فعلی این اتفاق افتاده است.
 در فضای مجازی هشدار داده بودید که ممکن است کادر درمان در شرایط ابتلای بدی قرار بگیرند. در این خصوص توضیح بفرمایید.
هشداری که من در فضای مجازی دادم به این دلیل است که اگر این درگیری در کادر درمان رخ دهد و در پرستاران و بخش‌های عفونی و اتاق‌عمل که بیشتر با بیماران کرونایی سر‌و‌کار دارند گسترش پیدا کند، با مشکل جدی مواجه می‌شویم. همکاران درمان الان 4-3 ماه است که درگیر هستند و خسته شدند و روحیه آن‎ها تحلیل رفته است. اگر از بخش‌های دیگر هم بخواهیم به این بخش نیرو منتقل کنیم، آن‎ها هم خستگی‎های خودشان را دارند و ممکن است انگیزه کافی نداشته باشند. امکان این کار هم نیست، چون ما در بخش‌های دیگر مازاد نیرو نداریم که بتوانیم این جابه‌جایی را انجام دهیم. نیروی استخدامی جدید هم به هیچ وجه نمی‌توانیم بگیریم، چون در شرایط کرونا به ما مجوز برگزاری آزمون استخدامی نمی‎دهند. نیروی جدید هم که می‌آید باید مدتی آموزش ببیند که زمان‎بر است. اگر مردم رعایت نکنند؛ به ویژه با این دورهمی‎ها و مراسم عروسی و عزا که برگزار می‌شود، علی‎رغم اینکه پرسنل درمان ما الان دارند خوب عمل می‎کنند اما خواه‌ناخواه مبتلا خواهند شد.
 امکانات فنی بیمارستان‎ها برای مقابله با کرونا تکمیل است؟
خوشبختانه با کمک‌های مردمی، خیرین و سایر ارگان‌ها، امکانات آی‌سی‌یو سیرجان چهار برابر نسبت به قبل از کرونا افزایش یافت و الان حدود 40-30 تخت آی‎سی‎یو در بیمارستان داریم. امکانات برای الان خوب است ولی اگر مردم رعایت نکنند تعداد بستری‎ها هم زیاد می‌شود و به همان نسبت نیز با کمبود امکانات روبه‌رو می‎شویم. ما نباید بگذاریم فاجعه رخ دهد و باید به فکر رفع آن باشیم. باید قبل از بروز بروز فاجعه از آن پیشگیری کنیم.
 این مراقبت‎ها علاوه بر مردم، باید از سوی مسئولان هم باشد؟
بله. گلایه‎ای هم از مسئولان دارم. هفته قبل تصاویری منتشر شده بود از تجلیل مسئولان از جهاد کشاورزی به مناسبت هفته جهاد کشاورزی که در این تصاویر برخی از مسئولان در جمع حضور داشتند ولی بدون ماسک و رعایت پروتکل‎های بهداشتی. اولاً برگزاری این مراسم‌ها ضرورتی ندارد. دوم اینکه مسئولان الگو هستند. وقتی قاطعیت نباشد، فقط حرف باشد و عمل نباشد؛ نباید از مردم انتظار همکاری داشت. اینکه مردم باید رعایت کنند و از برگزاری مراسم دوری کنند به جای خود، ولی فراموش نکنیم که مسئولان الگوی ما هستند. این دوگانگی در عمل باعث می‌شود خیلی از مردم سردرگم شوند و متاسفانه اکثریت به راه انحرافی می‌روند و به تشدید شرایط دامن می‌زنند. در مسایل اقتصادی و مدیریتی این عدم پایبندی به قوانین در کوتاه‌مدت شاید چندان ملموس نباشد ولی در خصوص کرونا چون موضوع جان و سلامتی مردم مطرح است، خیلی زود تاثیر خودش را نشان می‎دهد. لذا از مسئولان می‌خواهم هم مسئولان تصمیم جدی بگیرند و هم آن را اجرا کنند.
 وضعیت بحرانی کنونی سیرجان را ناشی از چه می‌دانید؟
این وضعیت به خاطر عدم رعایت موازین بهداشتی است. نگرانی من این است این ارتباطات که الان در جامعه وجود دارد و در حال صورت گرفتن است موج سومی را رقم بزند که قابل کنترل نباشد. چون موج دوم که الان سیرجان گرفتار آن است نتیجه روابطی است که در دو سه هفته قبل بدون رعایت موازین بهداشتی انجام شده است.
 در شرایط فعلی با کمبود نیرو در حوزه درمان مواجه هستید؟
کمبود نیرو را که همیشگی بوده و هست. تقریباً تمام بخش‌ها از گذشته با ۱۱ نیرو اداره می‌شد که حداقل نیرویی است که با آن می‎توان یک بخش را اداره کرد و تا کنون توانستیم با حداقل‎ها شرایط را اداره کنیم ولی با این شرایط اگر با پیک ناگهانی افراد مبتلا مواجه شویم، با کمبود نیرو هم روبه‌رو می‌شویم که دیگر نمی‌توان آن را با حداقل‎ها جبران کرد.
 نحوه اطلاع‎رسانی در حوزه کرونا در شهرستان سیرجان را چگونه ارزیابی می‎کنید؟
از همه نشریات و رسانه‎های تشکر می‌کنم که درباره کرونا با اطلاع‌رسانی به موقع و همراهی با حوزه درمان، زحمت زیادی را متقبل شدند. اگر این زحمت نبود خیلی از مسئولان متوجه کمبودها نمی‌شدند و این اطلاع‌رسانی باعث شد هم مشکلات حل شود و هم زحمات مسئولان به اطلاع مردم رسانده شود. پیشنهاد و درخواستی هم دارم که اگر رسانه‌ها همکاری کنند تا متخصصان بتوانند مردم را آگاه کنند و بر روی رعایت مسایل بهداشتی تمرکز شود، خیلی بر ابتلای کرونا تاثیر دارد. مسئولان کشوری ابتدای امر خیلی بر پیشگیری تاکید داشتند ولی متاسفانه الان که شرایط حساس شده، به آن توجهی ندارند. آموزش در این زمینه بسیار مهم است و باید در آن فرهنگ‎سازی شود. معتقدم این فرهنگ‎سازی با یک اقدام یک‌شبه میسر نمی‎شود، بلکه در زمینه فرهنگ‎سازی باید بمباران تبلیغاتی شود تا بر مردم تاثیر بگذارد.