گفت‌وگو با رییس ستاد مقابله با کرونای شهرستان
هنوز قرمز نشده‌ایم

 در ستاد مبارزه با کرونای شهرستان اختیارات چندانی نداریم و حتما باید با استان هماهنگ کنیم

 ناصر صبحی
هرچند آمارها و نظرات کارشناسان مبنی بر قرمز بودن وضعیت کرونایی در سیرجان است اما رییس ستاد مقابله با کرونای شهرستان می‌گوید ما همچنان بین زرد و قرمز و نزدیک به قرمز هستیم. سهراب بهاالدینی معتقد است وضعیت قرمز با وضعیت زرد، تفاوت چندانی ندارد. اختیارات از شهرستان‌ها گرفته شده و به نظر نمی‌آید ستاد ملی مقابله با کرونا تصمیم داشته باشد کشور را حتا در مناطق قرمز به شرایط تعطیلی و قرنطینه ابتدای کرونا بازگرداند.
رییس ستاد مقابله با کرونای می‌گوید؛ تا زمانی که در سطح شهرستان امکان تصمیم‌گیری وجود داشت، توانستیم تا حد زیادی کرونا را مهار کنیم اما حالا جای «تصمیم» را «پیشنهاد» گرفته و داستان متفاوت شده است. در شرایط فعلی ستاد شهرستان تنها می‌تواند نقطه‌نظرات خویش را با استان در میان بگذارد تا در مواردی که اختیار با آن‌هاست تصمیم بگیرند و در موارد دیگر، موضوع را با ستاد ملی در میان بگذارند.
 این‌روزها تعداد زیادی از مردم معتقد هستند که در مورد کرونا پنهان‌سازی صورت می‌گیرد
از همان ابتدای بحث کرونا در کشور، یکی از ستادهایی که در همان مراحل اولیه تشکیل جلسه داد، ستاد مقابله با کرونای شهرستان سیرجان بود. حتا قبل از آن‌که استان کاری انجام دهد، ما مدارس یا راهیان نور را تعطیل و کارهای پیشگیرانه‌ای در سطح شهرستان انجام دادیم و تا حدودی کرونا را کنترل ‌کردیم. اما وقتی به مرور، با تصمیمات ستاد ملی و استانی کرونا، از بازار و کسبه تا بنگاه‌های اقتصادی بازگشایی شدند، مقداری آمار ابتلا افزایش پیدا کرد. امروز (شنبه) از مرز 650 نفر مبتلا نیز متاسفانه عبور کردیم.
در خصوص آمار اوایل دوستان از طریق وزارت بهداشت آمارها را اعلام می‌کردند و مورد پنهانی نیست. افرادی که در بیمارستان‌ها بستری هستند یا افرادی که سرپایی بودند و در خانه قرنطینه شده‌اند، مشخص هستند و ما اسامی‌شان را داریم. بنابراین این‌گونه نیست که پنهان‌کاری صورت بگیرد. بله، هرازگاهی یک سری دستورالعمل‌ها از وزارت بهداشت می‌آید که به چه شکل آمار را اعلام کنیم. در حال حاضر دستورالعمل این است که وزارت بهداشت دیگر بیماران سرپایی را اعلام نمی‌کند و فقط افرادی که بستری می‌شوند، به عنوان آمار اعلام می‌شوند. ضمن این‌که شاخص ارزیابی وضعیت هر شهرستان نیز براساس تعداد افرادی است که بستری می‌شوند. یعنی به ازای هر 100 هزار نفر جمعیت، اگر بیش از 3 نفر بستری شوند، وضعیت تقریبا نزدیک به قرمز محسوب می‌شود. سیرجان در همین حد است.
 اما در حال حاضر آماری در سیرجان منتشر نمی‌شود
ما آمار را مستقیم باید به استانداری و وزارت بهداشت و درمان بدهیم و دیگر عمومی نمی‌شود. نه در سیرجان که در تمام کشور این‌گونه است. ولی اگر به فضای مجازی نگاه کنید، هر روز آمار سیرجان منتشر می‌شود.
 اما آمار غیررسمی است
وقتی از طرف سخنگوی دانشکده علوم پزشکی گفته شود، رسمی محسوب می‌شود.
 اما ایشان به همان دلیل ممنوعیت، مدت‌هاست که آماری اعلام نکردند
این حتما سیاست وزارت بهداشت است. معمولا همیشه اول یک مسئله را در رسانه مطرح می‌کنند و بعد ما باخبر می‌شویم. واقعیت نیز همان است که اعلام می‌کنند. بالاخره این منابع غیررسمی، افرادی از دانشکده علوم پزشکی هستند که این آمارها را منتشر می‌کنند ولی صحت دارد.
 به نظر شما منتشر نشدن آمار از عواملی نیست که باعث می‌شود مردم بحث کرونا را جدی نگیرند؟
بله. من با شما موافقم ولی سیاست وزارت بهداشت این است و ما هم نمی‌توانیم مداخله کنیم. هرچه از بالا تصمیم بگیرند و تبدیل به بخشنامه و دستورالعمل شود، ما موظف به اجرا هستیم.
 در بین سخنان‌تان گفتید ما هنوز به مرحله قرمز نرسیدیم و در آستانه هستیم.
ببینید، ما در آستانه قرمز شدن هستیم. اشاره کردم که براساس دستورالعمل وزارت بهداشت به ازای هر 100 هزار نفر، بیش از 3 نفر در روز بستری شوند، وضعیت قرمز است. گاهی به مرز قرمز می‌رسیم و ممکن است یک روز 10 بستری داشته باشیم و یک روز نیز هیچ موردی نداشته باشیم. معمولا جایگاه ما بین زرد و قرمز است. دیشب هم استان‌های وضعیت قرمز را اعلام کردند که کرمان جزو آن‌ها نبود. به همین دلیل بود که از امروز به طور مثال تالارهای پذیرایی فعالیت خود را طبق دستورالعمل وزارت بهداشت شروع می‌کنند. دیگر صنفی که فعالیتش شروع نشده باشد، وجود ندارد. فقط قهوه‌خانه‌ها از عرضه قلیان منع شده‌اند. البته به خاطر کرونا نیست، از قبل این برنامه نیز بوده و اگر جایی مشاهده شود، حتما دوستان نیروی انتظامی براساس دستور ستاد کرونا و دادستان حتما برخورد می‌کنند.
 تفاوت وضعیت زرد و قرمز در چیست؟ به عبارت دیگر اگر سیرجان به وضعیت قرمز برسد، چه اتفاقی خواهد افتاد؟
با توجه به این‌که وزارت بهداشت اعلام کرده ما باید با کرونا زندگی کنیم و شاید یکی، دو سال هم درگیرش باشیم؛ بنابراین اگر وضعیت قرمز هم شود، فکر نکنم آن محدودیت‌های روز اول را دوباره اعمال کنند. بالاخره نمی‌شود کشور را تعطیل کرد. من فکر می‌کنم چندان تفاوتی نخواهد داشت مگر این‌که مردم حساس‌تر شوند و مسایل بهداشتی را رعایت کنند.
 دایره اختیارات ستاد مبارزه با کرونای شهرستان در این بحث چقدر است؟
ما هر کاری که بخواهیم انجام دهیم، حتا در حد بستن مغازه یا تالار، باید حتما از طریق استان درخواست کنیم. ما خودمان در شهرستان اختیارات چندانی نداریم و حتما باید با استان هماهنگ کنیم. معمولا ما هر هفته در روزهای شنبه یا یکشنبه جلسه ستاد را داریم و از طریق ویدئوکنفرانس با استان در ارتباطیم و نظرات استان و تصمیمات ستاد ملی را می‌شنویم. اگر نیاز به تصمیم‌گیری شد، پیشنهاد می‌دهیم تا اگر موافق بودند فلان کار انجام شود.
 رسم است که مسئولان برای شرایط و حالات مختلف و حاد، یک سری نقشه و طرح آماده می‌کنند. در سیرجان هم چنین چیزی داریم؟
بله. ما ستاد بحران را داریم و کمیته پدافند غیرعامل. معمولا این دو در مسایل بحرانی حضور دارند. ما طرح نوشتیم و وظایف هر دستگاه مشخص است.
 براساس طرح‌هایی که در مورد کرونا آماده کرده‌اید، بدترین سناریو چیست و چه برنامه‌ای انجام خواهد شد؟
ما هنوز به آن مرحله نرسیدیم اما اگر از قرمز عبور کنیم و به مرحله بعدی که نمی‌دانم سیاه است یا رنگ دیگری دارد، برسیم، معمولا طرح‌های مختص به آن را داریم. اما طرح‌هایی که در این مورد هستند را هنوز اجرایی نکردیم که ببینیم نحوه اجرا به چه صورت باید باشد.
 ممکن است یک شِمای کلی از این طرح ترسیم کنید که در بدترین حالت، چه اقداماتی انجام خواهد شد؟
اگر طرحی بخواهیم اجرا کنیم حتما باید مجوز استان و کشور را بگیریم. معمولا در شرایطی که از وضعیت قرمز رد می‌شویم و به سیاه می‌رسیم، مسئولیت کلی با استاندار است که تقسیم وظایف می‌کند.
 آیا سیاست کشور در مورد کرونا ایمنی گله‌ای است و به همین دلیل شرایط را به وضعیت عادی و بازگشایی صنوف کشانده‌اند؟
من فکر می‌کنم دولت و ستاد ملی کرونا بیشتر روی بحث فرهنگ‌سازی و پیشگیری عمومی کار می‌کنند و دیگر خیلی دنبال طرح‌های تعطیلی نیست. فقط گویا وزارت علوم و وزارت آموزش‌وپرورش با هماهنگی وزارت بهداشت قصد دارند طرحی در مورد مدارس و دانشگاه‌ها ارایه کنند که به طور مثال در مدارس، نیمی از دانش‌آموزان در روزهای زوج و نیم دیگر در روزهای فرد حضور پیدا کنند. اگر همه مراعات کنند کسی مبتلا نمی‌شود. نظر سازمان بهداشت جهانی هم این است که مردم باید خودشان کنترل کنند. به هر حال نمی‌شود کشور را تعطیل کرد. به طور مثال در مورد تالارها از تاریخ اول تیر گفته بودند باز شوند اما ما از امروز یعنی 7 تیر این اجازه را دادیم. جلسه‌ای نیز در همین مورد با صاحبان تالارها برگزار کردیم، یک‌سری برنامه و شروط الزامی را ابلاغ کردیم و همه نیز پذیرفتند. از امروز با 50 درصد ظرفیت، رعایت پروتکل‌های بهداشتی و حضور کارشناس مقیم دانشکده علوم پزشکی تالارها بازگشایی شوند.
 با توجه به تعدد تالارها و این‌که ممکن است تمام یا اکثرشان هر شب برنامه داشته باشند، چگونه می‌شود کارشناس مقیم داشت؟
قرار بر این شد دوستان اتاق اصناف تعدادی نیرو به دانشکده معرفی کنند تا آموزش‌های لازم را ببینند و به عنوان نمایندگان مرکز بهداشت در مراسم‌ها حضور داشته باشند.
 با توجه به این‌که همچنان امکان عدم رعایت پروتکل‌ها وجود دارد، آیا بازرسی از طرف ستاد نیز انجام خواهد شد؟
بله. ما دو تیم تشکیل دادیم. یک تیم مخصوص صنوف و از جمله تالارهاست و تیم دیگر مخصوص ادارات و سازمان‌های دولتی که سرزده و گزارش تهیه می‌کنند. ما تاکنون به تعدادی از دستگاه‌های دولتی اخطارهایی مبنی بر رعایت موارد داده‌ایم و هرکدام که رعایت نکنند، موضوع را به استان منعکس خواهیم کرد. در ستاد استان موضوع بررسی شده و اگر نیاز شد آن دستگاه یا سازمان ممکن است تعطیل شود.
 تا به حال موردی از انعکاس به استان داشتیم؟
تاکنون 5 مورد شامل چند بانک و اداره بوده است که فقط اخطار کتبی دادیم.
 تکلیف خانه‌باغ‌هایی که مراسم برگزار می‌کنند چیست؟
بعد از ماجرای تعطیلی تالارها در ایام کرونا، خانه‌باغ‌ها کمی فعال شدند. تعداد زیادی نیز شناسایی شده و برخورد صورت گرفت. حتا یک مورد منجر به بازداشت شد. فکر کنم وقتی فعالیت تالارها آغاز شود، کار خانه‌باغ‌ها کمی کاهش پیدا کند.
 بحث ایجاد پست قرنطینه توسط نیروی دریایی ارتش به کجا رسید؟
در جلسات اولیه ستاد که براساس نظر مرکز و استان تصمیم گرفته می‌شد، قرار شد یک پست قرنطینه بزنیم که ملزوماتی نظیر تخت، پتو، ملحفه و... توسط مرکز آماد و پشتیبانی آماده شود. مکان قرنطینه نیز قرار بود توسط دانشکده علوم پزشکی تعیین شود و از طرفی واحد HSE گهرزمین نیز مواردی مثل یخچال و تلویزیون را آماده کنند تا این کمپ را در شهرستان داشته باشیم. تاکنون دوستان دانشکده مکانی را مشخص نکرد‌ه‌اند وگرنه دوستان پایگاه نیروی دریایی این آمادگی را دارند تا به محض مشخص شدن مکان، تجهیزات را نصب کنند تا مورد استفاده قرار گیرد. ولی فکر کنم چون دانشکده علوم پزشکی نیرو و پرسنل کافی ندارد، چندان تمایلی به دایر کردن کمپ نیز ندارد.
با توجه به حضور هم‌میهنان بندری در سیرجان در ایام تابستان چه برنامه‌ای در این مورد وجود دارد؟
بعد از شدت گرفتن ویروس کرونا در بندرعباس، درخواستی به ستاد استانی دادیم که مجددا یک ایست بازرسی در ورودی جاده بندر داشته باشیم که اوضاع را کنترل کنیم اما متاسفانه استان موافقت نکرد. دوستان کهنوج و جیرفت نیز چنین درخواستی دادند اما با ایشان هم موافقت نشد. یکی از مکان‌هایی که بندری‌ها به آن مراجعه می‌کردند، مجموعه اتاق‌های امامزاده علی بود. ما امسال اجازه ندادیم این کار انجام شود و اتاق‌ها خالی هستند. از طرفی فکر می‌کنم براساس آمار و ارقامی که داریم، امسال نسبت به سنوات گذشته کمتر شاهد حضور هموطنان عزیز بندری‌در سیرجان هستیم.
 اما اخبار زیادی در مورد حضورشان در پارک‌ها می‌شنویم.
در مورد پارک‌ها، یکی از اقدامات ما این بود که با وجود آن‌که در کشور حضور در پارک‌ها آزاد شده بود اما در سیرجان تا چند شب پیش، روشنایی پارک‌ها، بوستان‌ها و مکان‌های مخصوص پیاده‌روی را خاموش کرده بودیم. تقریبا دو یا سه شب پیش بود که دوستان استانداری به ما دستور دادند که باید پارک‌ها فعال باشند. البته ما مانند سنوات گذشته خیلی شاهد حضور مردم در پارک‌ها نیسیتم. مگر آن‌که مسافری که در حال عبور از سیرجان است و جایی نداشته باشد، چادری زده و استراحت می‌کند که این را نیز به دوستان شهرداری گفتیم به نحوی مدیریت کنند که اگر قرار بر چادر زدن است، در یکی از پارک‌ها باشد تا سایر پارک‌ها درگیر نشوند.
 چرا مانع ورود افراد بدون ماسک به اداره‌ها و بانک‌ها نمی‌شوید؟
پرسنل ادارات موظف هستند هم خودشان از ماسک استفاده کنند و هم به مراجعان توصیه کنند که از ماسک استفاده کنند اما این‌که بخواهیم فردی را مجبور کنیم بدون ماسک وارد اداره یا سازمان نشود، ممکن است به گونه‌ای با بحث تکریم ارباب‌رجوع مغایرت داشته باشد. کارمندان را که در حیطه اختیارات ما بودند، موظف به استفاده از ماسک کردیم اما در مورد مردم نمی‌شود کار زیادی انجام داد.
 بارها تجمع بدون فاصله‌گذاری اجتماعی مردم را در پشت باجه بانک‌ها یا پنجره ادارات دیده‌ایم. چرا در چنین شرایطی از سوی دستگاه‌ها برخی طرح‌ها مانند طرح ملی مسکن اجرا می‌شود؟
این طرح سراسری بود و در حیطه اختیارات ما نبود. در سیرجان تعداد بسیار بیشتر بود. در کل استان کرمان نزدیک 14 هزار نفر ثبت‌نام کردند که نزدیک به 12 هزار مورد مربوط به سیرجان بود و حدود 2 هزار مورد دیگر مربوط به کل استان.
 در فرمانداری مورد ابتلا به کرونا داریم؟
خیر. تاکنون نداشتیم چون پرسنلی که بیماری زمینه‌ای داشتند را به خانه فرستادیم تا به صورت دورکاری کار کنند.
 به عنوان آخرین سوال، آیا مسایلی در بحث کرونا وجود دارد که نخواهید به مردم بگویید؟
خیر. ما تاکنون 5 مورد فوتی داشتیم (این مصاحبه قبل از اعلام مورد ششم فوت انجام شده بود) مورد پنهانی نیست و همه در جریان هستند. زیرا وقتی فردی فوت می‌کنند، می‌بینید اخبارش سریعا منتشر می‌شود.