شنبه, 07 خرداد 1401

هفته‌نامه شماره ۶۹۴| ۲۳ اسفند ۱۴۰۰

غرق شدن ۱۶ نفر در استان کرمان در سه ماهه اول سال 99

ایسنا: در فصل تابستان مردم فرصت بیشتری برای گشت و گذار دارند و در این فصل، بیش از هر زمان دیگر خطر در جاده و طبیعت مردم را تهدید می‌کند. با افزایش حجم سفرهای دریایی در فصل تابستان، متعاقب آن احتمال غرق ‌ شدن افرادی که با هدف شناکردن در دریا راهی سفر می‌شوند، افزایش پیدا می کند.
دکتر "محمد صابری" مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی کرمان در این باره به ایسنا می‌گوید: با وجود اینکه در سال های اخیر اقدامات فراوانی در زمینه آگاه سازی افکار عمومی درباره خطر غرق‌شدگی از سوی رسانه‌ها انجام شده است، اما همچنان برخی افراد، شنا در دریاچه را همانند شنا در استخرها می‌پندارند این در حالی است که برای شنا در دریا، دریاچه، رودخانه و سد علاوه بر دانستن فن شنا و داشتن مهارت زیاد، باید ویژگی‌های آب را نیز شناخت که یکی از این مهارت‌ها تشخیص جریان شکافنده است که تشخیص زمان تشکیل آن برای افراد عادی دشوار است.
وی با اشاره به بیشترین مکان‌هایی که غرق شدگی در آنها گزارش شده است، عنوان کرد: بیشترین گزارشات غرق شدگی در استخرهای کشاورزی، سدها (به ویژه سدهای خاکی)، مسیر رودخانه‌ها و حوضچه‌های موجود در محل آبشارها است. رییس اورژانس کرمان از غرق شدن ۱۶ نفر در سه ماهه اول امسال در استان کرمان خبر داد و اظهار کرد: متاسفانه در فصل بهار در سامانه اورژانس پیش بیمارستانی در سطح استان کرمان، جان باختن ۱۶ نفر ثبت شده است که این جان باختگان در رده های سنی ۵ تا ۳۵ سال قرار دارند. وی با توصیه های مواجهه با شرایط غرق شدگی افراد بیان کرد: در صورت عدم آشنایی با فنون نجات غریق و مواجهه با صحنه غرق شدگی فرد دیگری، لازم است ضمن حفظ خونسردی و تماس فوری با شماره تلفن‌های سازمان‌های امدادی (۱۱۲، ۱۱۵ و ۱۲۵) تلاش کنید تا با ابزاری همانند چوب، طناب، حلقه نجات یا زنجیره انسانی به فرد در حال غرق شدن کمک کرده و به نزدیکترین فضای ایمن انتقال دهید. صابری توصیه کرد: کودکان خود را هرگز تنها نگذارید، از شنا کردن پس از مصرف داروهایی که موجب خواب آلودگی و شل شدن عضلات می‌شود، بپرهیزید، همچنین از شنا کردن در مکان‌هایی که مجهز به امکانات امدادی برای شنا کردن و تحت نظارت نجات غریق نیستند خودداری کرده ضمن آنکه از شیرجه زدن در آب‌های که عمق آن نامشخص است خودداری کنید.