یکشنبه, 23 مرداد 1401

هفته‌نامه شماره ۶۹۴| ۲۳ اسفند ۱۴۰۰

دستورالعمل مراسم عزاداری محرم ابلاغ شد

 پاسارگاد
بسیاری از هیات‌ها 20 روز مانده به محرم با ابتکاری جدید به دنبال جایگزینی مراسم و محافل عزای حسینی برآمده و با نصب بنر و با «# هیئت تعطیل نیست»، اعلام کرده که گردهمایی عمومی این هیئت در سال جاری برگزار نمی‌گردد و برای درک، نشر و پیشبرد فرهنگ عاشورایی، امسال در فضای مجازی و از طریق شبکه‌های اجتماعی اقامه عزا می‌کنیم.
هیئت‌های یزدی که عزاداری‌های محرم‌شان زبانزد خاص و عام است، دست به اقدامی قابل تحسینی زده‌اند و با جایگزینی شعور حسینی به جای شور حسینی حرکت جدیدی آغاز کرده‌اند تا نشان دهند مریدان واقعی سیدالشهدا بوده و بر حق‌الناس در کنار گسترش فرهنگ عاشورایی ارج می‌نهند. تعدادی از هیئت‌های یزدی با انتشار اطلاعیه‌هایی جداگانه اعلام کردند که امسال عزاداری به شکل سنتی نخواهند داشت و با توزیع بسته‌های معیشتی شعور حسینی را پاس می‌دارند. اقدامی قابل تحسین که هم افراد را در برابر کرونا مصون می‌دارد و هم به یاری نیازمندان را در این شرایط نابسامان اقتصادی می‌رود. در یکی از این اطلاعیه‌ها آمده است:«هرچند عدم برگزاری مراسم محرم جز زجر و شکنجه چیز دیگری برای ما نیست لذا جان و سلامت انسان‌ها بر تمام فریضه‌ها مقدم است و ما بر آن شده‌ایم شعور حسینی را بر شور حسینی ترجیح داده و از برگزاری عزاداری جمعی پرهیز نماییم و با تهیه بسته‌های معیشتی و مطالعه هدف قیام عاشورا دین خود را به ساحت مقدس آقا امام زمان(عج) و مظهر الگوی شهادت حضرت ابا عبدالله الحسین(ع) ادا می‌کنیم.» با این حال بسیاری هنوز در برابر این شرایط مقاومت می‌کنند و معتقدند باید به همان روش سنتی مراسم محرم برگزار شود اما امروز یکشنبه دبیرخانه کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا دستورالعمل و ضوابط برگزاری مراسم ماه محرم و صفر را ابلاغ کرد.
در این دستورالعمل که نسخه‌ای از آن روز یکشنبه در پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان نظام پزشکی منتشر شده، آمده است: مسئولیت اجرای دستورالعمل مراسم عزاداری ماه محرم و صفر با سازمان تبلیغات اسلامی است که با تشکیل کارگروه برگزاری مراسم عزاداری و مشارکت نمایندگان هیئت‌ها، مداحان، نیروی انتظامی، وزارت بهداشت، سازمان بسیج، وزارت آموزش و پرورش، وزارت ورزش و جوانان، صداوسیما، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سایر دستگاه‌های مرتبط اجرا می‌شود.
بر اساس این دستورالعمل، مراسم عزاداری ماه محرم صرفا در اماکن و فضاهای باز با رعایت فاصله حداقل دو متر از هر طرف و تجمعات حداقلی برگزار می‌شود. زمان برگزاری مراسم نیز حداکثر باید دو ساعت باشد. جابه‌جایی هیئت‌ها، دسته‌روی و نیز استفاده از طبل، سنج و وسایل مشابه ممنوع است اما برگزاری مراسم سینه‌زنی و زنجیرزنی (با زنجیرشخصی) در محل مراسم و بدون جابه‌جایی مجاز است.
همچنین استفاده مستمر از ماسک برای همه شرکت‌کنندگان در مراسم عزاداری ماه محرم و صفر ضروری است و فاصله‌گذاری حداقل دو متری در همه مراحل این مراسم باید رعایت شود. ضمن اینکه پیش‌بینی‌های لازم برای برگزاری مراسم جایگزین به صورت غیرحضوری در جاهایی که امکان برگزاری حضوری مراسم حضوری نیست باید انجام شود.
بر اساس این دستورالعمل برگزاری برخی مراسم خاص مانند یوم‌العباس در زنجان، نخل‌گردانی در یزد، تشت‌گذاری اردبیل، شیرخواران، قالیشوران اصفهان و... به دلیل تجمع، تراکم و جا‌به‌جایی و ضرروت پیشگیری از شیوع و سرایت بیماری ممنوع است و این مراسم فقط باید در اماکن و فضاهای دارای مجوز سازمان تبلیغات اسلامی برگزار شود.
برگزاری مراسم نماز جماعت در مساجد حداکثر به مدت یک ساعت در اماکن سربسته دارای شرایط بهداشتی و تهویه با یک چهارم ظرفیت و رعایت فاصله‌گذاری حداقل دو متری از هر طرف و استفاده از ماسک و همراه داشتن وسایل شخصی بلامانع است.
در مورد نذورات نیز در دستورالعمل ماه محرم آمده است: هر‌گونه پذیرایی در حین برگزاری مراسم عزاداری، ممنوع است و نذورات صرفا باید در قالب مواد غذایی خشک یا خام توزیع شود و برپایی هر نوع ایستگاه صلواتی توزیع نذورات و چای در همه استان‌ها و شهرستان‌ها ممنوع است.
مسئولیت نظارت بر اجرای این پروتکل با سازمان تبلیغات اسلامی است و در صورت تخلف در مرحله اول به هیئت‌ها، حسینیه‌ها، مساجد و مداحان تذکر کتبی داده می‌شود و در صورت تکرار تخلف ممنوعیت و قطع ارایه خدمات عمومی، یارانه‌ای و پشتیبانی اعمال می‌شود و در مرحله سوم مجوز به مدت ۶ ماه لغو و متخلف به مرجع قضایی معرفی می‌شود.
در این دستورالعمل مسئولیت هر یک از دستگاه‌های مرتبط مشخص شده و از رسانه‌ها خواسته شده است که توصیه‌های بهداشتی مبنی بر رعایت اصول پیشگیری از ابتلا را انتشار دهند و محتواهایی لازم را به روش‌های مختلف برای آموزش همگانی به منظور رعایت اصول بهداشتی انجام دهند و از انتشار مطالب انحرافی، جناحی، حاشیه‌ای، اختلافی، تقابلی و مطالب با منبع هویت نامعلوم پرهیز کنند. طراحی و ترویج الگوهای جدید عزاداری از جمله «هر خانه یک حسینیه» با نصب پرچم جلوی در منازل و برگزاری جلسات سخنرانی آنلاین و ترویج ایجاد پویش نذر ماسک و نذر ارزاق از دیگر بندهای این دستورالعمل است.